Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wolna przestrzeń nad winem
no ale chwila, jak mam balon np 10l i jest w nim pełno wino, wino ma leżakować to jak zatkać balon szczelnie?

Nie ma gwintu, naprętek, myślałem, że szczelny gumowy porek + rurka z woda i wsio.

Ps ja nie mowie o butelkowaniu... tylko o dojrzewaniu wina w balonie
Odpowiedz
Masz balon prawie pełny, fermentacja się zakończyła. Balon normalnie zatkany rurką fermentacyjną i zlewasz co jakiś czas w roku z osadu. Po roku możesz butelkować (korkiem) i wtedy te butelki leżakujesz.
Odpowiedz
No i to jest odpowiedź.

Dzięki.
Odpowiedz
Dodam że mniej więcej na 3 miesiące przed butelkowaniem dobrze jest zlać i zasiarkować balonowy nastaw (nie przesadzić z piro).
Butelkować powinno się po zakończonej fermentacji.
Odpowiedz
Cytat:Nie ma gwintu, naprętek,
Ja po ok 3 miesiącach od nastawienia, zlewam wino do butli 5l, ktore mają gwint i nakrętki :) I tak sobie winko leżakuje a raz na jakiś czas zlewam z osadu i znowu zakręcam. Źle robie?
Odpowiedz
Jeśli zakręcone w ten sposób wino nie wznowi fermentacji to może tak być. Jeśli jednak drożdżakom zachce się jeszcze trochę popracować to taka dama może Ci najzwyczajniej w świecie eksplodować.
Odpowiedz
Nie, drozdze mi juz nie chodzą jak zakręcam.
Odpowiedz
Moje mniszkowe też niby nie chodziło, Blg na stałym poziomie... aż tu nagle po pół roku drożdże zabrały się do pracy. Nie wiem czy wzrosła temperatura, czy wino się napowietrzyło podczas poprzedniego zlewania, czy co, ale w każdym razie Blg spadło z 2 do -1, czyli przerobiły - w dużym uproszczeniu - 30g/l cukru. Porównaj to teraz z 8g/l w cydrze/piwie. Gdybym miał szczelnie zamkniętą damę, a nie korek z rurką, to by pękła od wzrostu ciśnienia.
Odpowiedz
Faktycznie, raz mi się zdarzylo, że jedne pomaranczowe po pol roku też stracilo 3 blg. Ale dama nie pękła :)
Poza tym jednym przypadkiem nie było już takich sytuacji. No nic, czyli jesli mam niezakrecac tylko dlatego, ze moze jeszcze chodzic, znaczy ze ok. Biore to na wlasne ryzyko. Balem się, ze nie mozna zakrecac bo cos tam innego :)

Skocz do: