Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wznowienie procesu fermentacji
Witam, wino z winogron robi sie juz misiac u mojej matki w domu, tak, ze nie moge go kontrolowac na biezaco. Faza burzliwej fermentacji skonczyla sie szybko ok, 2 tyg temu. W ostatnia sobote wybralem wino z nad osadu. Wino juz przestalo pracowac i myslalem, ze po dodaniu cukru ruszy, ale tak sie nie stalo (pewnie padly drozdze). Dzisiaj zrobilem matke drozdzowa z drozdzy tokay. I mam pytanie, czy jak juz matka drozdzowa bedzie dotowa i wleje ja do butli czy dodawac pozywki? Juz wczesniej przy pierwszym razie poszlo cale opakowanie i nie wiem czy teraz znowu dodawac.
Odpowiedz
jezeli jest za duzo procent to nie ruszy
Odpowiedz
opakowanie na ile litrów nastawu? Ile poszło cukru? Napisz coś więcej.
Generalnie przy restarcie musisz zahartować drożdże, czyli przyzwyczaić je stopniowo do obecności %.
W ogóle jesteś pewien, że miesiąc nie styka? Może drożdże zrobiły już co trzeba? Próbowałeś na smak?
Odpowiedz
soku z winogron bylo 12 litrow, 8 litrow wody i 4 kg cukry. Teraz jak w sobote klarowalem to dodalem jeszcze 1 kg cukru. Dzisiaj probowalem i dalej wino jest stanowczo za malo slodkie. Wydaje mi sie, ze % tez nie ma tyle ile trzeba.
Odpowiedz
no to restartuj.... jak wpiszesz to w szukaj, na pewno ci wyskoczy kilka szczegółowych przepisów na hartowanie drożdży:)
A tak btw - kup cukromierz, bo nie ma co oceniać słodyczy na oko.
Odpowiedz
hmm no i szukałem hartowania drożdży i tylko wyskoczył mi ten temat.... może żle coś zrobiłem ale przydadzą mi się ionformacje na temat hartowanie więc proszę o takowe :) i z góry dziękuję
Odpowiedz
Trzeba było patrzeć po prostu na początek czyli http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=961

Skocz do: