Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zapach siarkowodoru - miedz - jak stosować?
Jako początkujący robię 7 win w ilościach po 5 litrów i pojawił się problem z malinowym. Postępowałem z nim następująco:
dzień -2: zrobienie MD
dzień -1: zakup malin i 10% dodatku borówki, przebrałem je, wrzuciłem do pojemnika fermentacyjnego, rozgniotłem dodałem pirosiarczanu potasu i zamknąłem szczelnie pokrywką, po 3 godzinach otworzyłem i przykryłem szczelnie materiałem, dodałem pektopolu, nie dodawałem cukru ani wody, nie mierzyłem blg bo nie za bardzo było jak ze względu na konsystencje. Zakładałem że zawartość cukru wezmę z tabelki
dzień 0: dodałem MD, pożywki i poszło pod rurkę, bulgotało bardzo aktywnie
dzień 1: pojawił się zapach zgniłych jaj, podjąłem decyzję żeby wycisnąć sok, zrobiłem tak i poszło do butli, zmierzyłem cukry i wyszło niecałe 1blg więc praktycznie cały cukier przerobiło, dodałem 200gram cukru, gdyż było już późno i nie chciało mi się liczyć ile dać dokładnie, poza tym bałem się że będą problemu i chciałem zobaczyć co będzie dalej przez jeden dzień, szybko zaczęło jednak ładnie pracować a zapach soku także był nieco jajeczny, ale już o wiele mniej, natomiast resztki owoców waliły dość mocno...
dzień 2: zapach jeszcze mniejszy, dodałem wody z cukrem, nieco pożywki, do butli wsadziłem metr przewodu miedzianego, zapach jaj zmienił się w zapach malin, więc raczej sobie poradziłem

Ale mam 2 pytania:
1) czy zrobiłem coś źle że pojawił się smród a może miałem tylko pecha
2) pytanie najważniejsze:) Miedź zwinąłem w spirale i po wyciągnięciu po kilku godzinach poczerniała nieco... Wiem że tak powinno być i że to oznacza że zadziałało, jednak zauważyłem że poczerniało tylko w części ponad poziom cieczy, to co było w winie wydaje mi się być czyściutkie... Czy to oznacza że miedź działa tylko na opary siarkowodoru i część miedzi zanurzona w winie nie działa? Może należy tak zwinąć spiralę aby jak najwięcej było ponad poziom wina? A może mój wniosek i spostrzeżenia są błędne?
Odpowiedz
Ad 1. Prawdopodobnie zapach zgniłych jaj pojawił się na wskutek :
- braku pożywki,
- przesiarkowania pirosiarczynem,
- użytej rasy drożdży.

Ad 2. Nie powinno się stosować takich praktyk, ze względu na toksyczność związków miedzi.
Odpowiedz
Zaraz, miedziany drut może slużyć jako wskaźnik obecności H2S, ale chyba nie próbowałeś zneutralizować gazu tą metodą?

Jakich drożdży użyłeś?
Odpowiedz
(02-09-2013, 08:28)inblue napisał(a): Ad 1. Prawdopodobnie zapach zgniłych jaj pojawił się na wskutek :
- braku pożywki,
- przesiarkowania pirosiarczynem,
- użytej rasy drożdży.
Pożywkę dałem niby w dawce zalecanej, pirosiarczanu dałem nawet nieco mniej niż zalecaną, a drożdży użyłem Zamojskich Malaga 1.

(02-09-2013, 08:28)inblue napisał(a): Ad 2. Nie powinno się stosować takich praktyk, ze względu na toksyczność związków miedzi.
A to zaskoczenie dla mnie bo nie wiedziałem, wiadomo że miedź nie jest toksyczna a nawet antybakteryjna, ale możliwe że wchodzi w reakcje z której powstaje coś toksycznego...

Czytałem właśnie tutaj gdzieś na forum że miedź nie tylko służy jako wskaźnik, ale służy także do neutralizacji zapachu i jest bezpieczna... Sugerujecie że to ktoś nieco bzdury pisał? Bo teraz zwątpiłem.

Mimo to odniosłem wrażenie i nie tylko ja ale i żona, że po 3 godzinach z miedzią, wino przestało pachnieć jajami a czystymi malinami. Po wyciągnięciu miedzi po kilku godzinach pojawiły się znów jaja. Nie wykluczam że był to efekt minimalnego przewietrzenia...

Odpowiedz
(02-09-2013, 10:18)beeapis napisał(a): A to zaskoczenie dla mnie bo nie wiedziałem, wiadomo że miedź nie jest toksyczna a nawet antybakteryjna, ale możliwe że wchodzi w reakcje z której powstaje coś toksycznego...

Czytałem właśnie tutaj gdzieś na forum że miedź nie tylko służy jako wskaźnik, ale służy także do neutralizacji zapachu i jest bezpieczna... Sugerujecie że to ktoś nieco bzdury pisał? Bo teraz zwątpiłem.

To czy coś jest toksyczne, czy nie zależy zazwyczaj od wielkości dawki.
Nie wdając się w deliberacje czy 3mg miedzi jest bezpieczne, a 10,1mg już nie,
powiem tak - każda dodatkowa czynność w produkcji
wina, inna niż niezbędna przy braku innych alternatywnych metod
powinna ingerować w wino najmniejszym możliwym stopniu.

Uważam, że problem zapachu zgniłych jaj można równie dobrze rozwiązać np.
poprzez włożenie kilku kawałków drutu miedzianego do rurki fermentacyjnej,
natomiast przetrzymywanie miedzi w nastawie może prowadzić do jego suplementacji.

Skocz do: