Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wino dereniowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam!
Poszukuję przepisu na wino dereniowe,korzystałem z wyszukiwarki ale nic mądrego nie znalazłem.Może ktoś ma sprawdzony przepis?.
Pozdrawiam bazyli.
Mogę się podzielić jedynym doświadzczeniem własnym...
W 2007 dostałam odrobinę derenia od oloroso i zrobiłam nastaw próbny.
Na docelowe 5 litrów wina poszło 2 kg derenia, partiami 2 kg cukru, zaczyn z sąsiedniego balona (akurat był to miód) pożywka zwykła i oczywiście pektopol.
Z moich notatek wynika, że po drodze niepokoiła mnie lekka goryczka, zatrzymało się ciut za wcześnie bo na 8 blg, dopełniałam pod korek jeżynowym, sklarowało się bez problemu.
Ostatni zapis mam z grudnia 2008
"piąty obciąg, osad minimalny, może i za słodkie, ale dobre"
Z powodu wrzodów, przeciągającego się remontu łazienki, sporych zaległości w nastawach i klęski urodzaju dzikich owoców na razie odmawiam szukania damy z tym winem i sprawdzania stanu aktualnego...
Witam;)
Na jednym ze spotkań w Biowinie było serwowane wino dereniowe.
Wspólny wniosek był taki ,,szkoda derenia na wino"
Ale jak wiadomo wiele zależy od wykonawcy.
W tym przypadku efekt był raczej zniechęcający.
Bardzo jestem ciekaw innych opinii.
pozdrawiam
Pozwolę sobie odnowić temat, ponieważ zamówiłem nasiona Derenia Jadalnego i mam zamiar wyhodować na działce kilka krzewów w celu nam wszystkim znanym.
Nie ma dużo wątków na forum i nie wiele było w nich napisane, dlatego teraz ja Was proszę o:
- opinie na temat wina z Derenia
- przepisy, ale swoje sprawdzone
Masz jeszcze 8-10 lat na zbieranie przepisów, bo wcześniej nie zaowocują.
(28-12-2010, 11:21)palik napisał(a): [ -> ]Pozwolę sobie odnowić temat, ponieważ zamówiłem nasiona Derenia Jadalnego i mam zamiar wyhodować na działce kilka krzewów ...

Witam
Takie plany to ja miałem przed 10 laty . Próbowałem z dereniem rożnych sposobów ukorzeniania, kiełkowania itp a ostatnio ( wiosną tego roku) po stratyfikacji wysiałem 50 pestek i też nic . W międzyczasie posadziłem zakupione sadzonki i mam już 4 krzaki owocujące . Ciekaw jestem jaka metodę stratyfikacji nasion prowadzisz ( bo trzeba na to min pół roku ) i jaki będzie skutek .
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=248
Wacek
ps. To nalewka

[attachment=13333]
Stratyfikacji jeszcze nie prowadzę, bo nasionka są dopiero w drodze i razem z nimi instrukcja "obsługi".
Jeżeli nic nie wyrośnie z 20 nasion to spróbuję z sadzonkami.
Pytam o opinie bo chcę wiedzieć coś na temat wina z tego owocu, że owoce będą dopiero za 8-10 lat nie znaczy, że nie mogę nabyć jakiejś wiedzy już dziś, a jeżeli Wasze opinie wskażą na to, że nie warto czekać 10 lat to zrezygnuję z ich posadzenia.
Ostatnio próbowałem dereniówki. Dla nalewki na pewno warto:pijemy: