Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Winiarze idą do Sejmu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

Ola OiM

A jednak winiarze biorą sprawy w swoje ręce.
Link:
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,7029...rawie.html
Wszystko fajnie, inicjatywa słuszna i sam podpisałbym się pod takim projektem, pytanie jednak czy ktoś widział tej projekt? Czego dotyczą te "wysokie kwoty" i czy faktycznie wprowadzane zmiany miałyby dotyczyć garstki potentatów? (jeśli oczywiście kogoś można w Polsce nazwać potentatem wiiarskim). Lepiej, żeby ułatwienia dotyczyły wszystkich winiarzy, i tych, którzy produkują 100 litrów i tych, którzy produkują 10000 litrów.
Marek
A może my się przyłączymy? W końcu po części nas też dotyczy.
Ja mogę zbierać podpisy w mojej okolicy. Kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset bym zebrał.
Dobrze, że się o winiarstwie mówi. Dzisiaj jest tylko to co w mediach i na "drugim planie".
Jakieś 300 000 lat drążenia tematu i może jakaś władza się nad nim pochyli i to pod warunkiem, że tej władzy akurat w danym momencie będzie to odpowiadać, albo "drugi plan" zacznie się przebijać.
Na zdrowie.
Darz BULK.
Władza nie pochyli się nad ustawą o winiarstwie, dopóki nie będzie odpowiedniej presji ze strony zainteresowanych środowisk. Nie chciałbym tutaj nikogo osądzać, ale mam wrażenie, że środowisko profesjonalnych i amatorskich winiarzy jest raczej słabo zorganizowane w tej sprawie i chyba najlepszym potwierdzeniem moich słów jest fakt, że nikt nie przedstawił tego projektu ustawy na naszym forum i nie próbuje zbierać podpisów w naszym gronie. Lekką ręką powinniśmy być w stanie dorzucić nawet paręnaście tysięcy podpisów. Chociaż dla mnie osobiście niewiele będzie z tej ustawy wynikało tak czy owak, ale chciałbym się zapoznać z treścią tych projektów ustaw i złożyć swój podpis. Czy ktoś ma jakiś kontakt z organizatorami tej akcji, w jaki sposób można poprzeć projekty, do jakich ludzi należy wysyłać e-maile, w których będziemy domagać się, żeby się tą sprawą zajęli. Ja wiem, że jest to walka z wiatrakami, ale jeżeli nie będziemy walczyć, pozostanie nam jedynie biadolenie, że nic nie da się zrobić.... Kropla drąży skałę...
Drajla, "Władza ma ważniejsze sprawy... " Władza zawsze będzie miała ważniejsze sprawy, lobbying winiarski powinien być konsekwentny i długofalowy... Ciągła presja , aż w końcu dla świętego spokoju przy okazji sprawę przepchną.
Cytat:Wysłane przez expat
Drajla, "Władza ma ważniejsze sprawy... " Władza zawsze będzie miała ważniejsze sprawy, lobbying winiarski powinien być konsekwentny i długofalowy... Ciągła presja , aż w końcu dla świętego spokoju przy okazji sprawę przepchną.

Nie , nie przepchną! Na "lobby" to potrzebne są pieniądze, ogromne pieniądze, a w sensie wyborczym, tysiąc czy dwa tysiące głosów nikogo nie interesuje...


Giaur, środowisko nie ma pieniędzy na profesjonalną kampanie lobbyingową to fakt bezsporny, ale w gromadzie siła i myślę, że Twoje szacunki są bardzo zaniżone. Domowych winiarzy w Polsce jest z pewnością dużo więcej niż dwa tysiące, a ludzi którzy chcieliby móc kupić wino od lokalnego winiarza są z pewnością dziesiątki tysięcy. Nie lubię robić porównań, ale w krajach rozwiniętej demokracji tak to działa, ludzie lobbują, ludzie walczą o swoje śląc listy do gazet, posłów, urzędów domagając się zajęcia się sprawą, a Polska dołączyła już do grona tych krajów, tylko cały czas pozostaje w naszej mentalności przekonanie, że "się nie da..." To jest nie prawda. My nie potrafimy wykorzystać naszej siły... Od jakiegoś już czasu atakuje Polski Związek Żeglarski, żeby dogadali się ze Szwajcarami na temat uznawania patentów żeglarskich. Myślisz, że ja wierze, że sam tą sprawę załatwię... Absolutnie nie. Ja chce jedynie dołożyć swój głos do ważnego dla mnie tematu, ja chce mieć czyste sumienie, że zrobiłem wszystko co w mojej mocy, żeby tę sprawę załatwić.
Cytat:Wysłane przez muddy13
A może my się przyłączymy? W końcu po części nas też dotyczy.
Ja mogę zbierać podpisy w mojej okolicy. Kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset bym zebrał.
Też podpisałbym.
Wysłałem email do pana Marka Krojciga ( inicjatora zmian w ustawach) z prośbą o przesłanie szczegółowych informacji na temat tych zmian oraz kopii tych ustaw. Poprosiłem również o wzór listy na której należy złożyć podpis. Ciekawe co z tego wyjdzie?

Wszystkich zainteresowanych poparciem inicjatywy proszę o wpis w tym wątku. Jeżeli ktoś byłby zainteresowanym zbiórką podpisów wśród krewnych i znajomych, to proszę o takie info i określcie proszę na ile podpisów liczycie.
Sam chętnie podpiszę, jednak chciałbym wiedzieć o co chodzi z tymi "większymi kwotami"... nie ukrywam, że obawiam się podłożenia nogi mniejszym winiarniom.
Czy Maciej jest na urlopie? Wydaje mi się, że jest jedną z bardziej kompetentnych osób do rozmowy w tym wątku, a nie ma tu żadnego jego postu. No i tak mi się przypomina ze DarekZ również ma o tym dużo większe pojęcie niż ponad połowa użytkowników łącznie ze mną (ja nie mam o tym zielonego pojęcia i poza tym, że chętnie skosztowałbym rodzimego wina, to mnie to nie dotyczy).
Rafał,

Dokładnie tak i dlatego poprosiłem o kopie tych ustaw, żeby nie poprzeć, czegoś co może np. domowym winiarzom zaszkodzić.
Cytat:Wysłane przez expat
Wysłałem email do pana Marka Krojciga ( inicjatora zmian w ustawach) z prośbą o przesłanie szczegółowych informacji na temat tych zmian oraz kopii tych ustaw. Poprosiłem również o wzór listy na której należy złożyć podpis.
Odpisał?

Nie, żadnej reakcji.

W poniedziałek do nich zadzwonię, może dowiem się czegoś, więcej.
Jestem za za podpisaniem. :brawo:
Cytat:Wysłane przez expat
W poniedziałek do nich zadzwonię, może dowiem się czegoś, więcej.
Pawle,
dzwoniłes? Na oficjalnej stronie Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej można pobrać listę poparcia projektu ustawy, są zdawkowe informacje mówiące o potrzebie zmian, ale brak samego projektu! Tu rodzi się pytanie dlaczego? Czy ktoś z Forumowiczów zapoznawał się z projektem? Pytanie w szczególności kieruję do Macieja i do innych autorytetów naszego Forum.
Pozdrawiam,
Marek
Marek,

Tak rozmawiałem i mam najpóźniej dzisiaj otrzymać materiały o które prosiłem.

Czekam wiec...

Na razie nasze (piszę "nasze", bo nie moje własne ;) ) poszukiwania projektu nie dały efektu.
No cóż do tej pory nie otrzymałem żadnej odpowiedzi ze strony pana Marka Krojciga. Natomiast w między czasie wysłałem e-mail do Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego ZSW i natychmiast otrzymałem odpowiedź od pana Przemysława Karwowskiego, który wyjaśnił sprawę w dość długim e-mailu, którego nie będę tutaj kopiował zacytuje jedynie kluczowe zdanie: "... ponieważ jest to [projekt p. Krojciga] skopiowany nasz projekt, przekazany senatorowi Iwanowi na początku roku, jest to dokumentach:
http://www.winiarze.zgora.pl/index.php?o...7&Itemid=2

Projekt [ZSW] ten poparty został oficjalnie, na piśmie, przez wszystkie krajowe stow. winiarskie, również SWIMP, ręką M.Sierpińskiego. W piątek spotykamy się z senatorem Iwanem i dowiemy się, co z tych propozycji, poparło biuro legislacyjne Senatu i zostanie umieszczone w tzw. inicjatywie senackiej. ...Dziękuję zatem za maila, zainteresowanie i poparcie, ale wg mnie jest ono obecnie zbyteczne, bo sprawa w Senacie już jest, również dzięki poparciu SWIMP (jest to w dokumentach Senatora), reszta to kwestia czasu."

Myślę, że ten wątek jest do zamknięcia.


Dostałem e-mail od pana Marka Krojcig, w którym napisał, że wszystkie objaśnienia do ustaw są właśnie redagowane i wkrótce pojawią się na stronie www.ustawawiniarska.pl. 22 września dokumenty zostały przekazane do biura Prezydenta Miasta Zielona Góra skąd akcja będzie prowadzona dalej.

W e-mailu jest mowa jedynie o objaśnieniach do ustaw, a nie samych projektach ustaw !!! Poprosiłem, aby również te projekty zostały zamieszczone na oficjalnie stronie Komitetu.

No to wyjaśniło się, dlaczego tajemniczy projekt Pana Marka jest tak tajemniczy. Projekt Zielonogórzan faktycznie poparliśmy, moja ręką ;)
Projekty ustaw mają również zostać dodane do oficjalnej strony Komitetu. Wiadomość z wczoraj.