Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Ałycza-jabłko-gruszka
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam szanownych forumowiczów.

Mam takie pytanie czy to normalne, że w winie ze składników w/w wino jest jakby puste w smaku??

Dodam, że ałyczy jest w tym ok. 60% jabłka 30% no i gruszki 10%
Cukru ze wszystkiego na jakieś 15-16% i jak narazie Bx pod koniec fermentacji wynosi 4°.

Co można zrobić z tym winem, aby uzupełnić trochę smak i aromat, bo jak narazie to moim zdaniem jest to jakieś bełt.
Trzy śliwki plus jedno małe jabłko plus ogryzek z gruszki na 10 litrów wina to faktycznie mało. Będzie puste w smaku ,to nawet nie jest bełt.
Lucek jesteś hardcore'm ale poczytaj trochę .
Dlaczego tak sądzisz??
Niestety nie miałem więcej surowca w postaci ałyczy więc zrobiłem tyle ile mogłem, żeby dopełnić balon dodałem jabłko, a że miałem trochę gruszki, która za 2 dni nie nadawałaby się do niczego, więc wrzuciłem.

Jak już napisałeś swoją opinię na temat składu i surowca to może równie dobrze pójdzie Ci pomoc jak zaromatyzować to wino.
Może zaprawka na ciociosan, albo sangria??
Można ziołami .
Można miodem .
Można rodzynkami .
Można wyrazistym owocem (jeszcze jest aronia , tarnina , cz.bez)
Można nie zmieniać nic w smaku tylko dodać te owoce które już są w nastawie.
Można przechodzoną skarpetką . ..........NIE TO JEST JUŻ ZA DUŻY HARDCOR !!!!:glowa_w_mur:

Cytat:Wysłane przez lucjan23
Witam szanownych forumowiczów.

Mam takie pytanie czy to normalne, że w winie ze składników w/w wino jest jakby puste w smaku??

Dodam, że ałyczy jest w tym ok. 60% jabłka 30% no i gruszki 10%
Cukru ze wszystkiego na jakieś 15-16% i jak narazie Bx pod koniec fermentacji wynosi 4°.

Co można zrobić z tym winem, aby uzupełnić trochę smak i aromat, bo jak narazie to moim zdaniem jest to jakieś bełt.

Lucek nie denerwuj się tylko żeby ktoś mógł ci pomóc to powinien wiedzieć jaki to nastaw. Ile owocu ( w kg a nie w procentach ) ile wody ile .. ile .. ile ..
Po prostu nikt nie jest wróżką i nie może odpowiedzieć na pytanie które nie jest jasno sprecyzowane.
Cytat:Po prostu nikt nie jest wróżką i nie może odpowiedzieć na pytanie które nie jest jasno sprecyzowane.
Brawo !!! :jupi:
Jesteś wróżką !!! :diabelek:
Brawo !!! :jupi:
Jesteś wróżką !!! :diabelek: [/quote]

TEQUILA - ??????????
Ja też nie łapie.
Ałyczy było ok. 10kg, jabłek chyba 3 i gruszki na oko bo nie ważyłem jakieś 2kilo.
Cukru poszło 2,5 kilo początkowy baling był dość wysoki, ogólnie moc mi odpowiada. Wody w nastaw poszło chyba ze 2,5l jak dobrze pamiętam, bo teraz nie mam dostępu do notatek.

Czy coś jeszcze jest potrzebne??

TEQUILA, albo mi się wydaje, albo strasznie chce mi powiedzieć, że coś mu/jej nie leży, tylko bawi się w jakieś aluzje zamiast konkretnie powiedzieć.

Kurde czytałem dużo, ten nastaw to 4 w tym roku (4 wino w życiu) i wydawało się wszystko w porządku przed fermentacją, ale po fermentacji smak jest nieco przytłumiony alko i ogólnie mało wyrazisty, aczkolwiek czuć ałycze, ale zbyt mało.
Lucek, bez wiedzy o tym ile poszło soku na ile nastawu nikt ci nic nie powie. Chyba, że udasz się naprawdę do wróżki.
Stwierdzenie, że balling był dość wysoki też jest bardzo konkretne... :/
Na razie zrozumiałam, że dałeś luzem 15 kg owoców na 2,5 litra wody i narzekasz na małą extraktywność. Sorx, ale wyobraźnia mi tu odmawia współpracy.
ciężko mi określić ilość ponieważ balon to 19l, w to poszło 2,5 litra wody (może 5, bo nie pamiętam, a zapisek nie mam przy sobie), 2 kilo cukru, z tego wyliczyć można, że soku było ok. 15L. Ałycza fermentowana wraz z sokiem z jabłek i gruszek (te poszły przez sokowirówkę).
Po tygodniu z ałyczy zostały skórki i pestki, zlałem dosłodziłem i fermentowałem dalej.
Po 2 zlaniach wino jest w miarę klarowne, ale jeszcze osad na nim siedzi, więc się klaruje, fermentacja w sumie już "dogorywa"
Balling moszczu był w okolicy 10 po poprawce, z obliczeń wynika mi wino w okolicy 12%.
Czy jeszcze jakieś informacje??

Mi się wydaje, że już wszystko napisałem.
Szczerze mówiąc, nie powinno być puste. Na 20 l nastawu daję ok 9 kg ałyczy i nie narzekam na extraktywność, a Ty użyłeś jeszcze soku. Ale to tobie ma smakować, wiec skoro uważasz, że nie jest ok, to faktycznie dosmacz. Przeróbka na wermut jest najprostsza, a jakich ziół użyjesz to już też zależy od Twoich preferencji.
A może po prostu pozwól temu winu dojrzeć, bo bardzo jeszcze młode jest. Ziółka zawsze zdążysz przemacerować.
Tak też mi się wydawało. Na początku miało być czysto ałyczowe, ale niestety stwierdziłem, że 9 kilo ałyczy na 19l baniak to za mało no i dołożyłem jabłek i gruszki kawałek.

Dzięki Megana za odpowiedź.

Dam znać co z winem "wykombinowałem"

A takie szybkie pytanie jeszcze. Może dorzucić chipsy dębowe do tego?? A tak w ogóle to jakie zadanie one pełnią, bo czytam, ale tak do końca nie mogę się doczytać.
Cytat:Wysłane przez lucjan23
Ja też nie łapie.
Ałyczy było ok. 10kg, jabłek chyba 3 i gruszki na oko bo nie ważyłem jakieś 2kilo.
Cukru poszło 2,5 kilo początkowy baling był dość wysoki, ogólnie moc mi odpowiada. Wody w nastaw poszło chyba ze 2,5l jak dobrze pamiętam, bo teraz nie mam dostępu do notatek.

Czy coś jeszcze jest potrzebne??

TEQUILA, albo mi się wydaje, albo strasznie chce mi powiedzieć, że coś mu/jej nie leży, tylko bawi się w jakieś aluzje zamiast konkretnie powiedzieć.

No widzisz teraz coś konkretnego napisałeś . Jak nie podasz prawidłowych proporcji to w odpowiedziach będą tylko same aluzje .
Nie bądź raptus.
To nie powinno byś puste w smaku. Ałycza jest owocem kwaśnym , charakterystycznym. Powinno być wyraźnie śliwkowe. Rozumiem , że mówimy o winie tegorocznym , czyli ma jakieś 4-5 tygodni ? Daj mu sie ułożyć . Jak za rok o tej porze będzie wydawało sie puste. Przerobisz na wermut .
Nastawione było na początku września coś koło 9.
Wino jest lekko kwaśne z nutką śliwki, a mimo to wydaje mi się puste. Jak narazie jeszcze fermentuje, do sklarowania zostawie do stycznia zobaczymy co z niego wyjdzie, aczkolwiek dodałem w sobotę trochę pektopolu powinien pomóc w klarowaniu. Dodam, że wino stoi w pomieszczeniu o niskiej temperaturze ok. 14-15 stopni.
No i sprawdzałem dzisiaj moje wino, mocne jest jak planowałem, wytrawne nie jest Blg ok. 5, zapach ostry i w dodatku w smaku robi się coraz bardziej kwaśne. Jakieś podpowiedzi?
(26-11-2009, 21:34)lucjan23 napisał(a): [ -> ]Jakieś podpowiedzi?

Podpowiedzi już były .Ale jak nie pamiętasz to przypomnę .........................................
Cytat:Daj mu sie ułożyć . Jak za rok o tej porze .............
..................zwłaszcza to "za rok"........:chytry: