Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: WINIARZ POLSKI 2/2009 wydany 11.12.2009
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Zapraszam do pobierania najnowszego wydania Winiarza Polskiego.
Winiarz dostępny na stronie SWiMP

Dziękuję wszystkim Autorom za pomoc w zredagowaniu tego numeru.

Wszystkim czytelnikom WP życzę przyjemnej lektury.
Doskonałe sa cytaty z forum.
Proponowałbym rozszerzenie tej idei:)
A gdzie nagrody za udział w Konkursach? :chytry: :diabelek:
Dobra robota :spoko:
Gratulacje dla całego zespołu za udany start pod "dyrekcją" Nowego Naczelnego:1miejsce::brawo::szampan:
Widać świeżą "krew" i nowe trendy:jupi:
Miło się czyta, tak trzymać i oby tak dalej:spoko:

pozdrawiam
Wielkie gratulacje dla Taty! :)

To może pokuszę się o napisanie krótkiej opinii... Może się przyda przy redagowanu kolejnego numeru.

Strona tytułowa - całkiem w porządku, ale spis treści artykułów lepiej wyglądałby, gdyby każdy artykuł zajmował osobną linijkę, a nie był w postaci bloku tekstu, gdzie jeden artykuł jest za drugim (tak, jak w "zlotach, konkursach" i "na luzie")

Układ graficzny stron zapewne fajnie prezentowałby się w druku, ale dla mnie trochę męczące jest ciągłe przesuwanie strony w górę i w dół podczas czytania "Winiarza..." w formie elektronicznej (ze względu na podział strony na trzy kolumny).

Korekta nieco nawaliła (interpunkcja, powtórzenia, niektóre zdania, jeden ort), ale ogólnie nie jest źle :)

Cytaty z forum są świetne, też jestem za tym, by pojawiało się ich więcej. Także krzyżówki i inne zadania są bardzo ciekawym urozmaiceniem - na pewno w wolnym czasie zabiorę się za ich rozwiązywanie.

Najbardziej podobały mi się dwa teksty: Megany, napisany lekko i zabawnie, oraz niezwykle ciekawy artykuł Smakosza89 o winach w Polsce. Moon jak zwykle fachowo podszedł do tematu i zapewne dowiedziałabym się z artykułu przydatnych rzeczy, gdybym... nie czytała go wcześniej ;)

Podsumowując - jak na pierwszy raz (Taty), "Winiarz..." wyszedł fantastycznie i raz jeszcze ogromne gratulacje.

Jeśli przyda się bardziej fachowa opinia, mogę podesłać WP mojej znajomej, która studiuje polonistykę - skończyła kurs "podstawy edytorstwa" i myślę, że mogłaby udzielić kilku rad (o ile oczywiście Tata będzie chciał)

Pozdrawiam ciepło i czekam na następny numer! :)
:ksiazka: od dechy do dechy. Dla mnie Bomba. :1miejsce:
Wielkie :brawo: dla wszystkich tworzących Winiarza
Super lektura, czyta się z zapartym tchem,
naukowe i historyczne wywody, reportaże, powieść sensacyjna o MPW, szarady i łamigłówki, nawet mi łezka spłynęła przy peanie (trzeba by jakąś muzyczkę do niego wymyślić, może hymnem stałby się :diabelek: )
:brawo::brawo::brawo:
Dziękuję za opinie i sugestie oraz ciepłe przyjęcie tego numeru Winiarza.
Ja tez przeczytałem od dechy do dechy, duży szacunek za kawal dobrej roboty

Skrzych

Świetna robota. Burnyje apłodismienty :pijemy:

Krzysztof
(11-12-2009, 16:09)Firewarrior napisał(a): [ -> ]Wielkie gratulacje dla Taty! :)

Korekta nieco nawaliła (interpunkcja, powtórzenia, niektóre zdania, jeden ort),

Moment, moment. Ort??? A w ogóle jakaś korekta była?

Edit - ok, doczytałam że była. :) sorx
No dobra nie bijcie. W następnych numerach będzie lepiej (poważnie). Puszczenia orta sobie nie wybaczam (nagana). Za szybko chciałem wypuścić numer (głupie tłumaczenie). Korekta dostała ostrzeżenie bez wpisania do akt (na razie).
Świetna robota.Dziękuję
Po namyśle (głębokim) jednak uważam, że te trzy szpalty to nie jest dobry pomysł. Fatalne rozstrzelania tekstu, zaburzenia w dialogach i za dużo przewijania.
Poza tym muszę złożyć samokrytykę - obiecałam Tacie jeszcze jeden tekst i nawaliłam obrzydliwie. Zapomniałam. Jestem normalnie świnia.
Ale fotki do niego mam wielkości 30 kb i lepsze już nie będą...
Gdzie, w mordeńkę, jest ten ort?! ja to też czytałem przed i nie bardzo zauważyłem.
Co do składu i łamania: w kolumnach "Winiarz..." wygląda jak papierowe czasopismo - czytanie po wydrukowaniu jest bardzo wygodne. A na ekranie? W ogóle nie lubię czytać pdfów.
Ale rozumiem, że po wydrukowaniu tekst jest taki sam w sensie graficznie? Więc rozstrzelenie tekstu zostaje?
(12-12-2009, 19:10)Megana napisał(a): [ -> ]Ale rozumiem, że po wydrukowaniu tekst jest taki sam w sensie graficznie? Więc rozstrzelenie tekstu zostaje?

Tak, to już kwestia justowania tekstu. Takich drobiazgów jednak bym się nie czepiał.
Szukałem orta i znalazłem literówkę - tzw. czeski błąd (Publicznośc zamiast Publiczność).
Podpowiedzcie gdzie on ten ort?
Z rozstrzeliwaniem tekstu jest tak: niektóre programy (np. Corel) wymagają pewnych zabiegów oszukańczych w przypadku justowania tekstu z linijkami niepełnymi. W kilku miejscach mi umknęło i muszę się poprawić w przyszłości.
2 czy 3 kolumny? Szanując czytających z ekranu chciałbym zmniejszyć do 2, ale wiem, że wiele osób drukuje sobie WP i im chyba lepiej czytać w 3 kolumnach. Pewnie jednak ulegnę zwolennikom 2 kolumn i swojemu wrodzonemu lenistwu (urodzony jestem w niedzielę) i następnego Winiarza złożę w 2. Będę miał mniej roboty i łatwiej mi będzie zdjęcia rozmieszczać.

Poszukuję osoby chętnej do wykonywania korekty. Zgłaszać się można w tym wątku lub na PW. Może nawet 2 osoby? Wiem z doświadczenia, że czego jedne oczy nie dopatrzą dla drugich neonem się pali.
(12-12-2009, 18:55)Megana napisał(a): [ -> ]... obiecałam Tacie jeszcze jeden tekst...
No to pewnie w ramach samokrytyki, samoumartwienia, samocotamijakchceszsama do następnego numeru WP popełnisz nawet dwa teksty czego Ci życzę uprzejmie i szczerze (się).
(12-12-2009, 19:33)tata1959 napisał(a): [ -> ]Szukałem orta i znalazłem literówkę - tzw. czeski błąd (Publicznośc zamiast Publiczność).
Podpowiedzcie gdzie on ten ort?

"Zażyj i wypij,
bo dostaniesz zapalenia płuc i nastaw
ci się tego... ee.. zważy."

Nie powinno tu być "zwarzy"? (http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=72788)

Z korektą mogę pomóc, zdarza mi się Moonowi poprawiać przecinki i inne takie pierdółki (:*), pomagam też znajomym w redakcji opowiadań fantasy na różne konkursy... Korekty zazwyczaj robię w taki sposób, że wstawiam w nawiasy kwadratowe propozycje zmian:

- Higiena przede wszystkim[/.] - zaznaczyła, zakręcając słój. = "wywalić kropkę"

Potem już jest autora sprawa, czy zgodzi się z korektą, czy nie :) Według mnie jest to bardzo w porządku, bo od razu widać, w czym korektor namieszał ;) i można zaprotestować, jeśli z kolei korektor się machnął.
Dzięki Firewarrior - już jest dostępny poprawiony plik pdf.

Bardzo się cieszę, że chcesz pomóc i będę Ci to pamiętał przy kolejnych numerach a moja wdzięczność ścigać Cię będzie długo i wytrwale.
OK, nie ma sprawy :) Tylko przydałaby się jeszcze druga osoba - większa pewność, że nie przeoczy się żadnych baboli :D
Dlatego prośba zamieszczona kilka postów wyżej o zgłaszanie się chętnych do pomocy korektorskiej jest ciągle aktualna.
Drajla - dzięki serdeczne za recenzję ciepłą. Może i Ty coś napiszesz do następnego numeru bo humoru Ci nie brak a i smaczny on na dodatek.
Ponawiam zaproszenie do pomocy w redagowaniu Winiarza. Poszukuję osoby chętnej do robienia korekty. Firewarrior już się zgłosiła. Potrzeba jeszcze jednej osoby.
Zapraszam też Autorów do nadsyłania materiałów do wydania 1/2010
(15-12-2009, 11:14)tata1959 napisał(a): [ -> ]Potrzeba jeszcze jednej osoby.

A Skrzych nie zgłasza się namolnie na ochotnika, przypadkiem? Bo to jeszcze, poza chęciami, umiejętności są konieczne, a Skrzych je ma. Może trzeba go zapytać imiennie, jakimś PW, czy coś?
Stron: 1 2