Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Syrop cukrowy spod kandyzowanych owoców
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Wpadła w moje ręce but. 0.5l wypełniona syropem cukrowym spod kandyzowanej skórki pomarańczowej. Być może będzie tego więcej w atrakcyjnej cenie. Syrop b. gęsty, mętny kolor jasno pomarańczowy.
By zbadać Blg rozcieńczyłem trochę syropu wodą w stosunku 5:1 i przelałem przez papierowy filtr do kawy. Teraz jest bardziej przejrzysty barwy lekko słomkowej. Smakuje wyśmienicie, lekko kwaskowy.
Cukromierz wskazał 19st. Blg w temp. 19,5C. Rozumiem, że teraz należy: 19X5=95Blg(tyle miałby syrop nierozcieńczony). Czy to znaczy że w 1 litrze syropu jest 950gr cukru? No i chyba jakaś (jaka?) poprawka na niecukry.
Czy moje wyliczenia są poprawne? tu proszę o pomoc bardziej doświadczonych Kolegów.
Zamierzam resztę syropu rozrobić wodą do 23Blg i w dwóch but. zaszczepić ioc bayanus oraz turbo 48 by zobaczyć czy drożdże ładnie ruszą(nie wiem czy w syropie nie ma jakiejś chemii).
Nie, to ne znaczy, że w litrze syropu jest 950g cukru. Ilość niecukrów można pominąć. Po prostu rozcieńcz do wymaganego (oczekiwanego przez drożdże) Blg i już. Nie ma co tu kombinować z obliczeniami.
Dzięki za odpowiedź i za tabele na c2h50h. Planuję duży 200l nastaw na turbo48 i normalnie potrzebowałbym ok. 60kg cukru w kilku porcjach dodawane. No i stąd moje pytanie, zawsze można przesłodzić ale po co?