Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: zapytanie do przepisu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich serdecznie!
Mam pytanie, odnośnie przepisu ze strony http://old.wino.org.pl/frames/winogron.html -tutaj podane są przykładowe przepisy na 10L wina winogronowe.
Z racji tej, że to moje pierwsze wino będę kierował się właśnie tym przepisem oraz dla uzupełnienia szczegółów z tematu [Wino gronowe-krok po kroku], na około 17% i nie wiem czy zawarty w nim cukier jest orientacyjny, czy też tyle właśnie powinien wynosić łącznie z niecukrami? :niewiem:
Proszę o odpowiedź!
Dajesz tyle co w przepisie.
Najlepiej sam sprawdź poprawność przepisu. Zmierz ilość cukru w winogronach, odejmij 4blg na niecukry pomnóż przez ilość litrów moszczu z winogron. Dodaj cukier z przepisu podziel przez ilość litrów nastawu oraz przez 17 (ilość gram cukru potrzebnych do otrzymania 1% w 1 litrze) i będziesz wiedział czy wyjdzie 17%. Obliczenia trochę od tyłu ale zawsze. Albo policz 10litrów razy 17%razy17g=2890gcukru na 10l wina. Odejmij od tego wyniku ilość cukru w winogronach przy uwzględnieniu poprawki na niecukry i dostaniesz ilość cukru który musisz dodać do otrzymania 10litrów 17% wina wytrawnego z winogron.
Dzięki bardzo-Tyle czytałem a zapomniałem o tym właśnie wzorze!!!
[krzysmoc] -Piszesz że otrzymam wino wytrawne a smakuje w półsłodkich!
Zatem czy po zakończeniu fermentacji trzeba będzie dosłodzić w proporcji (półsłodkie 40-70g/l cukru), czy też będzie można ten cukier od razu uwzględnić w przepisie?
Jeżeli chcesz robić wino "na maksa" pod względem % to musisz jedynie pilnować, by nie przekroczyć 20 blg w kolejnych dosładzaniach. Drożdże będą pracować tak długo, aż wyrobią stężenie alkoholu które je wykończy.

Jeżeli celujesz w konkretny woltaż to fermentacja- siarkowanie-zlewanie-zlewanie-zlewanie-dosładzanie.