Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Dosładzanie do smaku, dylemat.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.

Popełniłem dwa winka - http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=0

Wczoraj winka oddzieliłem od części stałych oraz przelałem do 25l szklanych baniaków. Wystąpił mały problem, ponieważ w baniakach jak na moje oko jest zbyt dużo wolnego miejsca, tj. 1,5-2l. Chcę to miejsce uzupełnić, przy okazji dosładzając wina...

I teraz tak:

Ryżowe: planuje słodki mocny, 18% wermut, więc uzupełnienie wolnego miejsca syropem (woda + cukier) nie będzie miało zbytniego wpływu na wznowienie fermentacji moich Baya, skoro one i tak dociągają do 18%.

Hibiskus półsłodkie 14-15%. Czy mogę dolać wodę, a w niej rozpuszczony słodzik? Boje się restartu, a na słodziku nie ma na to chyba szans. Ktoś w ogóle dosładzał wina słodzikiem? To dobry pomysł? Wpływa on na smak?

I najważniejsze czy to dodanie wody nie zaszkodzi?

Z góry dziękuję za pomoc.
Ryżowe - może się zdarzyć że jeszcze ruszy - choć niewiele.

Hibiskus - Brak podstawowych informacji jak aktualne blg, rodzaj drożdzy (ono aktualnie jest półsłodkie, czy takie masz w planach?). Daj zdjęcie balona bo wydaje mi się że 1,5-2l to wcale nie jest duży brak (choć mogę się mylić).
Więc tak:
1. Do Ryżowego nie syp cukru bez opamiętania, bo drożdże też mają pewną tolerancję na cukier i przy pewnym stężeniu po prostu zastrajkują.
2. Słodzika bym nie dodawał do wina, chyba że chcesz mieć Hibiskusa o posmaku landrynek. To nie tędy droga; chyba jeszcze nikt nie dodawał słodzika do wina, jak dodasz za dużo, a drożdże tego nie ruszą to będziesz miał ulep. Napisz jeszcze jaką masz ilość, jakie drożdże użyłeś i ile piro już sypałeś na zatrzymanie.

Maciej
Najprościej zasiarkuj oba wina i dosłodź wino w ten sposób, że zlejesz nieco nastawu i w tym rozpuścisz cukier. 1,5 - 2 l wolnej przestrzeni to jeszcze nie tragedia.
Pozdr
Karol