Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Gąsior 5l w gazetowym oplocie - fotorelacja
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
[attachment=13114]

Chciałbym od razu zaznaczyć, że żaden ze mnie plecionkarz a oplot gąsiora jest moim czwartym tworem w tej dziedzinie ;) dlatego nie grzmieć jeśli nie będę używać terminologii plecionkarskiej ;) no ale pora zacząć.

Krok 1: przygotowanie surowca:
Gazetę rozkładamy i tniemy na paski o szerokości 4-5 cm

[attachment=13115]

Mając gotowe paski, zwijamy z nich rurki. Smarujemy jeden róg paska klejem, i zaczynamy nawijać pasek od przeciwległego rogu na patyczek do szaszłyków, po kilkunastu (a raczej kilkuset) rurkach człowiek nabiera w tym wprawy ;)

[attachment=13116]

Na oplecenie tego gąsiora zużyłem około 200 rurek, więc jest nieco z tym roboty ;)

[attachment=13117]

Krok 2: plecenie:
Mając gotowe rurki, zaczynamy plecenie, oczywiście od dna. Gdy kończy nam się rurka wsuwamy w nią kolejną, dość mocno żeby nie wypadła (można też posmarować koniec rurki klejem, choć nie jest to konieczne)

[attachment=13118]

Mając gotowe dno (najlepiej żeby było nieco mniejsze od dna gąsiora, gdyż wtedy oplot będzie bardziej przylegać do ścianek gąsiora) dokładamy do osnowy dna bo tak to się chyba nazywa po jednej bądź dwóch rurkach, tak żeby po wygięciu w górę można je było związać nad gąsiorem

[attachment=13119]

Po czym znów kontynuujemy plecenie (według kursu)

[attachment=13120]

W efekcie końcowym otrzymujemy coś takiego:

[attachment=13121]

Krok 3: lakierowanie:
Przyznaje, że lakierować będę jutro i jeszcze nie wiem jaki to przyniesie efekt, ale wrzucę fotki jak tylko oplot wyschnie ;)

Jeszcze mała dygresja apropo oplotu baniaka 10l.

[attachment=13122]

Plecenie wykonywałem dokładnie tak jak w kursie z drobnymi modyfikacjami. Jak również w celu wzmocnienia gazetowej konstrukcji osnowę dna, osnowę ścian i uchwyty wykonałem z drutu owiniętego gazetą.
Super, a jak z trwałością takiego oplotu.
Powiem ci, że ten kosz wygląda po prostu zarąbiście. Zwykła gazeta, a jaki efekt.
Wydaje się wytrzymały, pod warunkiem ze nie robi się go luźno tylko ugniata jak tylko się da ;). Nie rozplątuje się sam z siebie. Ale i tak dla pewności chce go jeszcze pomalować lakierem do drewna, co powinno jeszcze bardziej go utrwalić.

Zresztą zawsze w ramach testu można spróbować opleść szklankę i sprawdzić samemu czy efekt końcowy odpowiada wymaganiom.
A jakiego kleju używasz do sklejania samych "rurek"? Zwykły w sztyfcie?
(11-11-2010, 23:04)Boullii napisał(a): [ -> ]A jakiego kleju używasz do sklejania samych "rurek"? Zwykły w sztyfcie?

dokładnie zwykły klej do papieru w sztyfcie, nie musi być jakiś specjalny, byle by tylko się rurki podczas plecenia nie rozwijały
to jest świetny pomysł! miałem zamiar spróbować przygody z wikliną, ale widzę że to będzie lepsze na początek!
Dzięki za fotorelację, jest super czytelna!:big:
Relacja BOMBA! Dzięki. :)
Super i szacunek za tyle włożonej pracy.
Bardzo mi się podoba.
A tak to wygląda po pomalowaniu lakierobejcą (kolor mahoń)

[attachment=13129]
ohhh, nie...! A takie było oryginalne i niespotykane! No wiesz, byłam pewna, że lakierujesz bezbarwnym... Teraz po prostu udaje wiklinę i wygląda... no, zwyczajnie. Nie, żebym nie lubiła wikliny, przeciwnie, bardzo lubię, ale ta gazeta to było coś ZUPEŁNIE INNEGO.
niestety tylko taki środek do drewna w stanie ciekłym mi się udało znaleźć w garażu :P następnym razem może zaopatrzę się w bezbarwny ;) w końcu gazet jak i balonów do oplecenia raczej nie zabraknie.
Fajny pomysł i wykonanie - gratulacje dla autora (bez lakieru wygląda fajniej).

Maciek OiM

Jestem pod wrażeniem.

Szkoda, że plecionka stracił (podobnie jak zyskał) zainteresowanie naszym forum... - wszak ten temat to jego "dziecko".

(14-11-2010, 03:13)Maciek OiM napisał(a): [ -> ]Jestem pod wrażeniem.

Szkoda, że plecionka stracił (podobnie jak zyskał) zainteresowanie naszym forum... - wszak ten temat to jego "dziecko".

Masz jakieś informacje o tym, że "stracił zainteresowanie"? Czy może wnioskujesz to po tym, że dawno się nie pojawił? Jeśli tylko po tym, że dawno (w sumie to tylko 1 miesiąc) się nie pojawił to owo stwierdzenie może być na wyrost.

P.S. Mnie choć młody na forum jestem i doświadczenie nikłe mam, to wcale mi nie szkoda, że Plecionka zyskał zainteresowanie naszym forum.
:spoko:
świetnie. Ciekawe z czego następnym razem zrobisz plecionkę ??
Gratuluję pomysłu.
(14-11-2010, 03:13)Maciek OiM napisał(a): [ -> ]Jestem pod wrażeniem.

Rozmawiałem z Maciejem, nie stracił zainteresowania ale jest w ciągłych rozjazdach i zarobiony po uszy w związku z projektem unijnym na przyszły rok. Mówił o tym na poprzednim Walnym - "ogólnoświatowy zlot rękodzieła? czy cóś takiego". Mówił też, że za dwa tygodnie będzie już wyrobiony i pojawi się na forum.

A plecionki śliczne :)
Wyschło po lakierowaniu więc można już zaprezentować efekt ostateczny ;)

[attachment=11390]
Dla wszystkich plecionkarzy i gazetonkarzy szacunek ! Macie wielką wytrwałość pleść takie coś ... co do efektu końcowego to aż się zdziwiłem że tak ładnie wyszło <brawo> ... a co do materiału ... gazeta jest bardzo dobrym materiałem bo bardzo łatwo utrzymuje temperaturę (tak gazeta czyli papier) tak więc zimno winku raczej nie będzie :)
Niesamowity efekt, jestem pod wieeeelkim wrażeniem! Ile zajęło Ci wyplatanie takich cudeniek?
trudno powiedzieć bo nie liczyłem ;) ale trochę tych godzinek będzie, właściwie najwięcej czasu zabiera przygotowanie rurek. Później to już z górki :)
Świetna imitacja wikliny. Bardzo fajnie to wygląda:brawo:
Przyznam szczerze iż byłem sceptycznie nastawiony na początku.
Może kogoś zainteresuje.....
W niedzielę w IKEA Targówek w Wwie widziałem papier pakowy w rolce 8 mb po 3,99 zł.
Moi drodzy nie straciłem zainteresowania ,ale jak pisał Ryniu miałem sporo pracy przy pisaniu wniosków o dofinansowanie unijne II Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa."

Otrzymaliśmy już dofinansowanie na projekt główny.

Lungran doskonała robota ,papier to surowiec łatwiejszy w zastosowaniu od wikliny ,ale sploty takie same.Brawo

Dla zainteresowanych link do bloga człowieka który z papierowej wikliny robi już nie tylko pasję ,ale zawód. Polecam http://papierowawiklina.blox.pl/html
Stron: 1 2