Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Drożdże LeMag - Saint Georges S101
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Drożdże winiarskie Saint Georges S101

Saint Georges S101 zostały wyselekcjonowane w regionie Beaujolais ze względu na zdolność wysokiej produkcji estrów w niskich temperaturach.

Charakterystyka fermentacji
- Szybki start fermentacji
- Regularna i ciągła fermentacja od 8 °C
- Średnie zapotrzebowanie na azot. Do moszczu poddanego fermentacji zawierającego azot w granicach 150 – 180 mg/l należy po 24 godzinach od startu fermentacji dodać 20 g/hl fosforanu
dwuamonowego i 20 g/hl preparatu Bioferm®
- Tolerancja alkoholu do 13%

Charakterystyka metabolizmu
- 16.5 g/l cukru daje 1 % obj. alkoholu
- Niska produkcja kwasowości lotnej (poniżej 0.18g / l)
- Bardzo niska produkcja SO2
- Niska produkcja wyższych alkoholi
- Doskonałe zdolności do autolizy pomagają w przeprowadzeniu fermentacji mlekowej
- Wysoka produkcja estrów

Wskazania przy stosowaniu
Do młodych czerwonych i różowych win.
Dzięki kriofilnemu charakterowi Saint Georges S101 są idealne do prowadzenia fermentacji win czerwonych, białych oraz różowych w temperaturze 8-10 ° C. Są one zalecane również do moszczy na których została przeprowadzona zimna maceracja.
Drożdże - Saint Georges S101 uwydatniają owocowe i kwieciste aromaty. Dzięki użyciu wyżej wymienionego szczepu drożdży oraz przeprowadzeniu procesu maceracji z węglem aktywnym lub termo winifikacji można uzyskać różowe wino charakteryzujące się świeżością i lekkością w zakończeniu.
Ze względu na pochodzenie Saint Georges S101 są szczególnie zalecane do szczepów Pinot Noir i Gamay, jak również do produkcji czerwonych win stołowych z winogron takich jak Tempranillo, Sangiovese, Cinsault, Pinotage, Grenache.

Sposób użycia
Drożdże Saint Georges S101 powinny być uwodnione w 10 % wodnym roztworze cukru lub mieszaninie ½ wody i ½ moszczu. Mieszanina powinna mieć temperaturę 25-30 °C. Uwodnienie powinno przebiegać w czasie od 20 do 25 minut. Mieszaninę dodać do zbiornika fermentacyjnego i wymieszać.

Dawkowanie
Wina spokojne 20 g/hl
Wznowienie fermentacji 30 g/hl

Sposób przechowywania
Drożdże należy przechowywać w temperaturze poniżej 20 °C (najlepiej przechowywać w lodówce)

Oferta firmy:
http://wino.org.pl/forum/showthread.php?...#pid224973
Poszukuję drożdży aktywnych niskoalkoholizujących (najlepiej 12-13%). Ktoś ma doświadczenie z drożdżami Saint Georges ? Rzeczywiście dochodzą do 13% i padają ? :) Oczywiście, w odpowiednich warunkach mogą wyciągnąć więcej ale czy dużo więcej ?
Używałem i używam w/w drożdży od kilku lat. Fermentuję nastawy w niskich temperaturach tj 6-15 stopni. W wyższych temperaturach ich nie używałem. Uważam, że są doskonałe do win o niskiej zawartości alkoholu. Doskonały profil zachowania aromatów. Nie ma problemu z dosładzaniem końcowym wina.
Do jakich win chcesz je użyć, białych czy czerwonych? Do czerwonych St. Georges, do białych UCLM S325.
Chcę użyć do wina z zielonej herbaty, z dodatkami żurawiny i rodzynek. To chyba do czerwonych się zalicza. Wyczytałem ze wina herbaciane najlepsze wychodzą z niskim voltażem, także chyba spróbuję tych drożdży.
Jedne i drugie będą dobre. Do tego co masz zamiar zrobić ja bym użył UCLM S325. Temperatura w dolnych granicach zakresu.
PS Kwas benzoesowy zawarty w żurawinie ma właściwości hamujące pracę drożdży. Jak dasz za dużo mogą być problemy z fermentacją.