Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Kiedy zbierać rose rugose?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
U mnie w ogródku krzaki wyglądają tak:

http://zapodaj.net/af4534f10c0e.jpg.html

http://zapodaj.net/9c7d5b4d6bc3.jpg.html

Kiedy je zbierać? W dotyku niektóre są już miękkie, ale większość jeszcze twarda.

Zbierać po trochę i np zamrażać, a później z całości zrobić wino?
....myślę że gdzieś w okresie pod koniec pażdziernika lub listopada, czekając na pierwsze przymrozki. Owoce muszą być bardzo miękkie......
To fajnie, bo ja zebrałem taką różę wczoraj i nastawiłem wino :) Ciekawy jestem co z tego wyjdzie :)
(09-08-2011, 10:12)NURKUS napisał(a): [ -> ]....myślę że gdzieś w okresie pod koniec pażdziernika lub listopada, czekając na pierwsze przymrozki. Owoce muszą być bardzo miękkie......

W październiku?
Nie mylisz rugosy z caniną?
Rugossę jak tylko będzie czerwona i ładnie się będzie rwała. Jak poczekasz trochę to nic z niej nie zostanie, a jak zostanie i będzie za miękka to przy zrywaniu rozpaćka Ci się w ręku.
Cytat:nastawiłem wino :) Ciekawy jestem co z tego wyjdzie :)
Pewnie wino ;)
No to mnie pocieszyłeś, bo pomyślałem przez chwilę, że będzie do wylania :)
ja też z tego co czytałem i dziadkowie mówili to po pierwszych przymrozkach, ja tam cały czas szukam owoców dzikiej i pisze sobie gdzie to było by, ok listopada iść na łowy , z kilkunastu kg można zrobić 2 a nawet 3 nastawy cyt. dziadka nie wiem o co cho... ale jak to prawda to rewelacja.
pzdr. początkujący
Panowie na zdjęciach jest rosa rugosa i tą zbieramy jak tylko jest czerwona, natomiast historie listopadowo-przymrozkowe dotyczą popularnej caniny - takie mniejsze, łezkowate owocki.
Przed świtem
(23-08-2011, 00:20)krzysmoc napisał(a): [ -> ]Panowie na zdjęciach jest rosa rugosa i tą zbieramy jak tylko jest czerwona, natomiast historie listopadowo-przymrozkowe dotyczą popularnej caniny - takie mniejsze, łezkowate owocki.

Który gatunek wydaje lepsze wina? Jest jakaś różnica?
Mam dostęp do jednej i drugiej i nie wiem którą zrywać, zastanawiam się czy można mieszać oba gatunki.
Z Caniny robią leki na choroby stawów i są konkurencyjne dla Glukozaminy itp. ale jak się to ma do wina to nie wiem.
Tu raczej o smak chodzi.
Ja uważam, że rugosa lepsza.
Zbieram jak jest czerwona i jeszcze w miarę twarda, przemrozić zawsze można w zamrażarce.
Dokladnie tak jak pisze Megana. Ja 2 lata temu czekałem i czekałem z rugosą aż wkoncu nie nadawała sie do zbierania a resztę zebrali inni i zjadło ptactwo itp. W tamtym roku robiłem z rugosy mimo że u mnie była wszędzie słabo dojrzała owoce małe, a te pojedyńcze większe i bardziej dojrzałem zaraz gniły. Mimo wszystko wino jest całkiem dobre.
W tym roku znowu szykuję sie do rugosy ponieważ wyjatkowo pięknie obrodziła owoce są duże czerwone i dojrzałe wiec szkoda zmarnować takiego urodzaju ;)
A czy taka rugosa nadaje się na winko (mam koło 3 kg ale więcej przesuszona jak na tym foto), owoce przesuszone na krzakach, nie zepsute tylko skurczone o połowę?
I jak się nadają to jak je traktować jako świeże czy suszone a może pośrodku?

[attachment=14156]
Bardzo podobne miałem w tamtym roku traktowałem jako świeże. Przemroziłem w zamrażalniku i do balona. Wino wyszło bardzo dobre ;) Także powodzenia ;)
Ja chyba zrobię z caniny ponieważ nie mam teraz czasu na zbieranie rugosy a widzę że lada dzień będzie po wszystkim. Szkoda bo jak piszecie to lepsza od caniny i owoc większy :(
Ja znam tylko jedno miejsce gdzie rośnie Rugosa. Kręci się tam sporo osób więc konkurencja duża. Nie czekałem więc i w piątek zebrałem 5,5 kg. Owoce nie były jeszcze czerwone. Jednak w zeszłym roku ok 15 września owoce były już zebrane w 90 %. Mam zamiar wykopać jesienią kilkanaście krzewów i wsadzić u siebie na działce.
Cześć, byłem dzisiaj zajrzeć do rugosy i wygląda tak

[attachment=17253]

Rozumiem że już można oberwać ale czy nie za późno ?

Połowa owoców tak wygląda a reszta jest pomarszczona i lekko podeschnięta. Czy tą podeschniętą i pomarszczoną jak na foto Psychola też mogę oberwać i ususzyć do końca albo zamrozić ?
Normalnie dojrzewa DR rosa rugosa:

[attachment=19086]

1/4 owoca na krzaku jest już prawie wybarwiona. Reszta owoca daję tydzień, dwa i też będzie dobra.

Mam dwa miejsca, że mogę zbierać owoc workami, ale się trochę zraziłem, bo w prawie rocznej rugosie w butli mam nadal szampana:)
DR dojrzewa aż do października, może i dłużej.
Tam gdzie ja zbieram już teraz są owocniki dobre do zbioru, a są krzaki że we wrześniu dopiero zaczynają kwitnąć.

Może to dlatego że to bardzo blisko morza, praktycznie na wydmach.
Gdy byłem rok temu właśnie w Kołobrzegu, to zwróciłem uwagę na rugose.
Macie tam prawdziwe eldorado z tym owocem;)
(24-07-2014, 12:18)judo75 napisał(a): [ -> ]Normalnie dojrzewa DR rosa rugosa:

1/4 owoca na krzaku jest już prawie wybarwiona. Reszta owoca daję tydzień, dwa i też będzie dobra.

Mam dwa miejsca, że mogę zbierać owoc workami, ale się trochę zraziłem, bo w prawie rocznej rugosie w butli mam nadal szampana:)
Może chcesz pogonić trochę róży?
Temat do ogarnięcia
Cena 8zł/kg + wysyłka Poczta Polska.

Cennik Poczty Polskiej: dziś wysyłka, jutro dostawa:
- do 10kg - 23zł
- powyżej 10kg - 28zł

Gdyby ktoś był chętny, to mogę się pobawić.
Chętny.
Ale w sierpniu bo zaraz mam urlop i zero czasu na wino.
Wybieram się za tydzień nazbierać Caniny, wczoraj robiłem rekonesans, na krzakach pełno owocu jednak w większości są jeszcze twarde i nie wszystkie mocno czerwone. Nie wiem czy czekać jeszcze czy zbierać, czy zrywać tylko czerwone czy wszystkie bez wyjątku. Doradźcie koledzy
Stron: 1 2