Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wino tarninowe - słabe i wytrawne
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam

Mam zamiar zrobić wino z tarniny słabe i wytrawne. Chciałbym użyć drożdży Bordeaux z Biowinu. Według producenta wyciągają 10-12%. Czy ktoś robił tarninowe na tych drożdżach i może powiedzieć ile w rzeczywistości wyciągają? Czy można zrobić takie wino bez siarkowania i przechowywać przez kilka lat?
1. Te drożdże na pewno wyciągną więcej alkoholu (14-15%).
2. Tarninowego (czystego) nie robiłem ale surowiec nie powinien być tu problemem.
3. Przechowywanie słabego niesiarkowanego wina przez kilka lat to proszenie się o kłopoty.
Robiłem pare lat temu tarninowe właśnie na Bordeaux z Biowinu. Z zapisków wynika, że przerobiły tyle cukru, że wino miało ponad 14%. Nie liczyłem wtedy cukru w owocach tarniny, więc pewno miało nawet ponad 15%.
Wyszło półsłodkie , takie bardziej w stronę słodkiego.

Jeżeli chcesz wytrawne to raczej nie będziesz miał problemów w trafieniu w okolice 12%. Jak drożdże przerobią cały cukier to więcej nie wyciągną.
Piro nie takie straszne, dlaczego nie chcesz siarkować?
W produktach spożywczych kupowanych w sklepach znajduje się masa różnych związków konserwujących, w tym np. E223.

Tak jak pisze JarekD, słabe, wytrawne, nie siarkowane wino to dobre pole do popisu dla różnych chorób wina.
W wyrobie Wina z tarniny warto zwrócić też uwagę na rodzaj fermentacji ( całe owoce w miazdze) ( bez pestek miazga) ( sam sok). Tak się składa że mam już te wszystkie 3 winka po siarkowaniu. Mam ich po tyle samo, każde dostało taką samą ilość piro i każde zmieniło smak "inaczej". Najgorzej wyszło z samego soku. Reszta wyszła elegancko :) Po takowym "eksperymencie" mogę stwierdzić że nawet najmniejsza skuteczna dawka piro dla wina z samego soku nie służy mu dobrze, lecz jeśli chodzi o resztę śmiało można "ładować". Jak dla mnie smak nawet się polepszył.
Dzięki. Zrobię mocniejsze półwytrawne.
Psik ,nie masz racji w kwestii powodu zmiany smaku wina tarninowego z soku. Po prostu maceracja skórek i ługowanie zawartych tam garbników powoduje lepszy balans tarninowego. Pestki też mają swój wpływ.

Do wina z tarniny nadają się dobrze Enartis Red Fruit a także Lalvin 71B
Obliczasz ilość cukru na 12 % i fermentujesz do imentu.

Siarkowanie jest niezbędne dla win słabych.
Pamiętaj też o tym że wino esencjonalne jest lepsze w smaku.
Wino z tarniny doskonale smakuje jako esencjonalne ,ciężkie ,taniczne .
(18-11-2011, 18:38)plecionka napisał(a): [ -> ]Psik ,nie masz racji w kwestii powodu zmiany smaku wina tarninowego z soku. Po prostu maceracja skórek i ługowanie zawartych tam garbników powoduje lepszy balans tarninowego. Pestki też mają swój wpływ.

Do wina z tarniny nadają się dobrze Enartis Red Fruit a także Lalvin 71B
Obliczasz ilość cukru na 12 % i fermentujesz do imentu.

Siarkowanie jest niezbędne dla win słabych.
Pamiętaj też o tym że wino esencjonalne jest lepsze w smaku.
Wino z tarniny doskonale smakuje jako esencjonalne ,ciężkie ,taniczne .
Właśnie takie chciałbym popełnić tyle, że trochę mocniejsze 13-14% wytrawne. I tu pytanie. Czy ktoś z Was próbował tarninowe traktować chipsami dębowymi? Jeśli tak, to z jakim efektem?
Niewielka ilość średnio palonych ,do leżakowania daje namiastkę posmaku beczki. Polecam jedynie zwolennikom win tanicznych , ponieważ dla łagodnych podniebień garbniki z tarniny + chipsy dębowe to za wiele.
A czy mocno palone (a takie mam) to zbyt ostro? Masz konkretne doświadczenie z dawkowaniem? Dajesz do fermantacji czy do dojrzewania?
Nie miałbym nic przeciwko otrzymaniu wina w stylu Nowego Świata (Chile), w którym beczka jest mocno zaznaczona.
"Wino z tarniny doskonale smakuje jako esencjonalne ,ciężkie ,taniczne . " Mam kolejne pytanie. Ile maksymalnie można dać owoców na docelowe 10 l wina (efekt końcowy). Mam ograniczoną ilość balonów i przede wszystkim powierzchni w piwnicy, ale udało mi się nazbierać sporą ilość owoców i nie chcę ich wyrzucać. Załóżmy, że zamierzam zrobić wino półwytrawne 14-15%. Czy mogę dać 5 kg owoców na docelowe 10 l wina?
Ja na 13-14% wytrawne dałem 4kg/10l. Robię 1szy raz, więc nie wiem czy to dużo czy mało. Na wszelki wypadek dorzuciłem rodzynki (0,8kg/10l).