Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Jabłkowe wino
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.

Pierwszy post - mam lekką tremę :)

MD do mojego trzeciego wina ma już przeszło 24h, a ja, im więcej czytam - tym mniej wiem.

Moja dwa pierwsze wina do 'ryżowce' wg Skrzycha - tam wszystko miałem podane czarno na białym więc nic nie mogłem spartolić - winka wyszły miłe, wszystkim smakowały i wogóle cacy ;)

A teraz postanowiłem zmienić smak i zaatakować coś innego.

Nabyłem w Oszołomie produkt firmy Słoneczna Tłocznia, a mianowicie tłoczony sok z jabłek 5l.

Producent zapewnia że to tylko i wyłącznie efekt tłoczenia jabłek - bez dodawania cukry, wody etc.
Przeglądałem dział 'kartonikowy' ale szybkie obliczenia Blg mojego kartonu (7,9g/100ml wg producenta) daje mi 39,6 Blg a więc - trza lać wodę.

I teraz projektuje :D

Gęsior - 15l, winko - chciałbym mocne 16%

Lejemy 7l wody do soku a więc mamy: 12l moszczu a w nim tylko 395g cukru. Dzielimy i mamy 32g/l cukru po rozcieńczeniu. Mało! 16% wyjdzie nam przy 275g na litr moszczu - a więc... brak mi 243g cukru w każdym litrze. Liczymy dalej - prawie 3kg cukru. Zapewne dodawane w partiach - 2, 3 ?

3kg cukru to około 1,8 litra roztworu więcej - nie ucieknie z balona ?

Ratujcie moją MD :)
Namieszałeś.
Sok jabłkowy ma około 100 g/L cukru.
Na 16% potrzeba 270 g/L.
Na 10 L wina potrzeba więc 10 L płynu i w nim 2,7 kg cukru.
Więc na 10 L wina dajesz 9 L soku + 1,8 kg cukru (w 2 ratach, sok rozpuszczasz w winie).
Trochę rozjaśniłeś sytuację.

Jeszcze zapytam o jedną sprawę. Przeglądając tematy o 'kartonikach' dowiedziałem się, że większość soków 100% robią z koncentratu a więc dlatego nie jest polecane dodawanie wody.

Mój natomiast jest, wg producenta, jest tłoczony, bez dodatku koncentratu, wody i soku. I tak myślę czy go traktować jak typowy kartonik, czy uznać za bardziej 'szlachetny' i lać wody.
Ty widać nie proponujesz wody.
Skoro uważasz go za szlachetniejszy, to po co chcesz go zepsuć wodą. Osobiście odradzam jabłkowe mocne. Nie będzie dobre. Zrób 11-13%.
Polecam dodać 0,4-0,5kg rodzynek, pamiętając że 1kg rodzynek = 0,5kg cukru, który trzeba odjąć od tego co podał Zbyszek. Z innych dodatków polecam sok pomarańczowy 100%. Na 10l wina 0,2-0,3l, max. 1l.
Nie dolewa się wody do soku jabłkowego też popełniłem ten błąd, zanim poczytałem na forum :) Sok jabłkowy tłoczony nie należy do kartonikowych. To nie opakowanie o tym decyduje tylko skład tego soku. Te zwykłe "soki" kartonikowe mają dodaną wodę, cukier i mnóstwo różnych chemicznych wynalazków.
Dzięki wielkie za pomoc i zainteresowanie :)

Zbierając Wasze propozycje wyliczyłem takie coś:

Wino 13% a więc 220g/l cukru. Lejemy 9l soku mającego 0,9kg. Pozostaje dodać 1,3kg cukru. Idąc za radą Grzesia postanowiłem dodać 1l soku pomarańczowego. Nie posiadam go jeszcze w domu więc nie wiem ile cukru ma, aczkolwiek będę pamiętał aby odjąć to od tych 1,3kg.
Czy drugą porcję cukru mogę rozpuścić w soku pomarańczowym, czy też lepiej wlać go na początku z jabłkowym a cukier rozpuszczać, za radą Zbyszka, w odrobinie nastawu ?
Na 11l wina 13% potrzebujesz 2,4kg cukru. W soku masz 1kg (0,9 w jabłkowym i ok. 0,1kg w pomarańczowym), więc 1,4kg musisz dodać.
Teraz do butli wlej sok z jabłek z rozpuszczonym 1kg cukru - początkowa zaw cukru to 197g/l, więc ok.
Jak Blg spadnie do zera to dodaj 1l soku pomarańczowego i 0,4kg cukru.
Jak znowu spadnie, ale poniżej zera, to możesz zlać z nad osadu.

9l + (1,4*0,62) + 1 = 10,9l ~ 11l - więc pasuje.

Powodzenia:)