Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: BB czyli brzoza i banan
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ściągam sok z brzozy, ale wyczytałem że z samego soku wychodzi lipne wino. Chce zrobić tylko 5 l. Co myślicie by zebrać sok z brzozy, kupić parę bananów, zmiksować je i dodać do soku? Potem dorzucić drożdże i heja w balon. Będzie coś z tego?
CO do wina z brzozy to nie mam pojęcia - ale byłbym wdzięczny gdybyś opisał tutaj smak tej wody brzozowej gdy ją już ściągniesz. Ja w zeszłym roku ściągałem taką wodę, ale nie wiem dlaczego była ona jakaś taka nijaka mógłbym nawet powiedzieć, że zalatywała jakby rozcieńczonym moczem.
Ona taka jest. Ściągnąłem butelkę i zakorkowałem tak, jak ktoś to opisał na tym forum (czyli maść i plastelina), ale i tak przecieka. Po za lekką słodkością w smaku nie różni się niczym od zwykłej wody, dlatego zrezygnowałem z tego pomysłu i myślę żeby zrobić tylko 5l wina bananowego.
A już myślałem, że ja jakąś złą brzozę wybrałem albo coś nie tak zrobiłem. Wg. mnie z tej wody nie warto robić wina - lepiej użyć kranówy lub mineralnej.
Mam pytanie.Czy soku z brzozy używał ktoś do nalewek?
Ja myślę, że sok z brzozy powinno się pić sam. Jest dobry na trawienie, a niektórzy używają go do mycia głowy. Że tak powiem, robienie nalewek i win z niego pewnie dupy nie urywa :D
Jednak pytanie było za trudne. Dziekuję za wyczerpujacą odpowiedz.