Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: MOJA WINNICA w Dolnośląskiem - Zakładanie winnicy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, jestem nową osobą na forum jak i, w dziedzinie ogrodnictwa.
Posiadam działkę przy A4 jak się jedzie Z Zgorzelca na Wrocław. Jest to działka budowlana, gleba raczej gliniasta. Dzisiaj wykopałem dołki o głębokości 50 cm średnicy świdra do wiercenia otworów 17 cm. Planuje zakup sadzonki SOLARIS. Na działce były uprawiane ziemniaki a teraz rośnie trawka i drzewa, krzewy.

Moje pytanie brzy następująco co dalej ?
1 Planuje wsypać 15 cm obornika kurzego kilkuletniego na obornika posypać próchnicą. Posiadam czarną ziemie wykopałem ją z pod obornika, kiedyś wrzucano tam pędy kukurydzy, trawę, liście. Czy to jest dobry pomysł?

2. Czy w moim rejonie odmiana Solaris będzie nadawać się do uprawy ?

Poniżej zdjęcie czarnej ziemi ja to nazywam próchnica proszę ocenić czy będzie się nadawać ?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f739...83d9c.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bc45...6603d.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cb52...a99a8.html

Prosiłbym bardzo o link do strony gdzie jest opisane krok po kroku jak sadzić itp. lub proszę opisać.

Pozdrawiam Paweł

Winogrono chciałbym przeznaczyć w przyszłości na wina.

Witamy na forum :)

Paweł na powyższy temat się nie wypowiem, nie wiem czy solaris będzie się tam nadawał.
Ale jeśli chodzi o link wszystko masz tutaj na forum, na forum winogrona.org oraz przykładowe filmy na YT (nie zawsze koniecznie prawidłowe). Z tych miejsc dowiesz się wszystkiego a przy okazji wyprowadzą Cię one do innych miejsc gdzie znajdziesz dużo ciekawych informacji.

Ogólnie zasada jest prosta, jak w ogrodnictwie: kopiesz, lejesz, wsadzasz, zasypujesz, czekasz, pielęgnujesz, dbasz.
Myślałeś o jakimś nawożeniu, przepadaniu gleby? Podobno bez tego ani rusz, choć zdradzę Ci że winogrona mam od dwóch lat a ziemia dalej nie przebadana, tylko ciiii bo to tajemnica :)

A jeszcze jedno. Tę trawę to chociaż przekop w okolicach sadzonek, jeśli nie masz możliwości zaorania. Nie będzie przez nią widać nawet młodych pędów
PerukA dziękuje bardzo za odpowiedź, pytam o wszystko ponieważ chciałbym profesjonalnie podejść do sprawy. Jeśli mam wpakować kasę w sadzonki i wtopić swój czas to chce aby było to tak jak należy. Nie mam za bardzo czasu na przeglądanie setki stron forum. Właśnie piszę ostatnią wiadomość bo już uciekam do pracy. Czekam na kolejne wypowiedzi, z góry serdecznie dziękuje jutro dodam zdjęcia wszystkich wykopanych dołków.

Pozdrawiam miłego, słonecznego dnia :)
1. Nie syp tego obornika. Daj na dno dołków dobrej ziemi, kompostu (ten czarnoziem co masz).
2. Solaris jak najbardziej się nada.
3. Jak masz taką trawę/łąkę - ona na poczatku bardzo mocno konkuruje z sadzonkami i wolno rosną. Więc albo będziesz (w pierwszych 2 latach) dokładnie odchwaszczał onbszar wkoło sadzonki (kilkadziesiąt cm) albo kup agrowłókninę czarną i przy każdej sadzonce umieść taki kwadrat np. 80x80cm (a wśrodku dziurka nasadzonkę). Drogo nie wyjdziea znacznie przyśpieszy wzrost w pierwszym roku.
4. Powodzenia. Zawsze coś urośnie na wino, soki, do zjedzenia.
Dziękuje za linki, ponieważ dużo pomogły.
Poniżej wstawiam zdjęcia dalszych prac nad budową winnicy.

[attachment=20488]
[attachment=20489]
[attachment=20490]
[attachment=20491]
[attachment=20492]
[attachment=20493]
[attachment=20494]
(zdjęcia należy oddalić kursorem)

Zdjęcie przed ostatnie z wbitym szpadlem w ziemie. Na przeciwko mam autostradę A4 po prawej stronie jedzie się na zgorzelec, NIEMCY.
Zaś na lewo jedzie się na WROCŁAW KRAKÓW. Patrząc w przed siebie tak jak zrobiłem zdjęcie mamy góry w tamtą stronę jadę do Karpacza.
Proszę niech ktoś powie czy sadzonki będą dobrze nasłoneczniane czytałem że północ południe sadzić, niestety nie mam takiej orientacji geograficznej aby ocenić czy sadzonki będą rosły odpowiednio.

Średnica dołka ok 20 cm
Średnica obszaru roślinki (oplewione) 30cm
Odstępy między sadzonkami 125cm
Głębokość dołka 50cm/15cm Obornik 10 cm ziemia żyzna/ 25 cm zostało dla sadzonki.

Czy wyżej wymionie pracę dobrze wykonałem ??

Nad dniach planuję kupić, takie listki do sprawdzania pH gleby.

Prawdopodobnie sadzonki będę miał w maju od starszego pana, który od 20 lat zajmuję się szczepieniem sadzonek winorośli, jeździ po miastach i sprzedaje.

Pozdrawiam Serdecznie Paweł
Proszę o ocenę gleby na podstawie zdjęć czy takowa gleba nadaję się do upraw winogrono.

Pozdrawiam Paweł

Wykopana z 15 cm - [attachment=20495]

Wykopana z 25 cm - [attachment=20496]

Wykopana z 80 cm - [attachment=20497]

Wykopana z 100cm - [attachment=20498]
Oj perzu ci tam dostatek.:diabelek: Będziesz miał problem.
Co to za orientacja? stajesz o godzinie 12 i patrzysz gdzie jest słońce (jak nie masz kompasu) i tyle.
Zamiast listków daj ziemię do badania. Od razu będziesz wiedział jakich składników winoroślom potrzeba. To tylko kilkanaście zł.
Co to za sadzonki? Masz gwarancję, że to te odmiany co mają być? Nie są to jakieś knotki?
Jak nie chcesz plewić więcej to ja na twoim miejscu przed posadzeniem prysnął bym chwastobójczym pas wokół dołków.
Z e-sadzonka.pl jakie odmiany będą nadawać się i będą najlepsze na wino słodkie białe ? Teraz oprysk opóźni moje sadzenie a chciałbym uwinąć się do maja raczej zrobię to mechanicznie, trawką będzie koszona systematycznie jeszcze nie pora :) pozdro

Wczoraj udałem się do starszego pana z Jawora, podobno zajmuję się sadzonkami winogrono od wielu lat, opowiadał że prawie codziennie jeździ po giełdach i sprzedaję swoje produkty. Wspomniał że będę bardzo zadowolony i one będą w doniczkach.

Pozwolił zrobić zdjęcie swojej tablicy odmian winorośli, którymi on się zajmuję.

Osobiście interesują mnie odmiany tylko białe, chciałbym przeznaczyć na wino słodkie deserowe. Które, odmiany najlepiej będą pasować do mojej lokalizacji ?

Odmiany białe (jasne)
[attachment=20499]

Odmiany granatowe

[attachment=20500]
Wromakx, wszystko w jednym temacie o Twojej winnicy. Tak będzie lepiej.
Będziesz miał wszystkie informacje w jednym miejscu.

I nie winogrono, a winogrona.
Jak będziesz dawał takie wielkie zdjęcia to nikt ich nie będzie miał siły oglądać. Załóż sobie konto na Picassa, tam jest łatwiej wrzucać fotki i przyjemnie się ogląda... Nic nie trzeba zmniejszać, a tutaj wrzucasz tylko linki, o tak:
https://picasaweb.google.com/11536956903...6154767058

Patrząc po spisie odmian - nie kupuj u tego pana. Zamów w e.sadzonce.
To co oferuje ten pan to szału nie ma. Kup jakieś porządne na e-sadzonka. Na białe jeśli chcesz naturalnie słodkie(prawie) to najlepszy jest Solaris.