Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Dereniówka
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Naszła mnie w tym roku ochota na nalewkę dereniową z beczki dębowej. Beczki nie mam ale płatki dębowe średnio prażone to i owszem. Czy próbował ktoś takiej kombinacji? Ile gram dać na litr nalewu i jak długo trzymać?
Robię na płatkach osobne nalewy, które stoją latami i nim dosmaczam.

Samych płatków nie wrzucałem do nalewki to Ci nie podpowiem.
(06-09-2013, 07:02)drajla napisał(a): [ -> ]Robię na płatkach osobne nalewy, które stoją latami i nim dosmaczam.

Samych płatków nie wrzucałem do nalewki to Ci nie podpowiem.

O.K. A dosmaczałeś może takimi nalewami dereniówkę lub nalew na cytryńcu?
Dereniówki tak, cytryńca nie, bo smak i aromat ma zbyt korzenny i wesoły :D
Witam.
Czytałam gdzieś w sieci, że można dereń mrozić.
Udało mi się w tym roku dostać trochę derenia i nie na każdy zdobyty kilogram owocu mam odpowiednią ilość %, a praktykuję najpierw % dopiero potem cukier. Jeśli można go przechować w zamrażarce jak aronie to by było super.
Z góry dziękuję za odpowiedź bardziej doświadczonych nalewkowiczów :D
Pozdrawiam.
Ja obowiązkowo mrożę.
Wielkie dzięki. Jestem uratowana:P
To będą moje pierwsze, dziewicze dereniówki. Część owoców już się moczy w %, reszta będzie czekać na fundusze.
Pozdrawiam.
To porównaj smaki jak zrobisz. Czy wyczujesz, który dereń był mrożony, a który nie?
Witam.
Obawiam się że to się nie uda, ponieważ nie wyczuwam drobnych różnic w smakach. Ale spróbuję. Niestety, nigdy jeszcze nawet nie próbowałam dereniówki, więc nie będzie można się do czego odnieść. Dopiero w tym roku udało mi się skołować trochę owoca:P Ale rodzina została już obdarowana sadzonkami derenia i dogląda krzaczków na działce.
Pozdrawiam.
Kiedy przycinać krzewy derenia?

Teraz, po zbiorze owoców, czy na wiosnę?
Wogóle to ważne- jak i kiedy przycinać dereń? Mam spore, kilkunastoletnie drzewko na marnej ziemi, raz owocuje śladowo raz wcale, rośnie cudnie, kiedy mam to ciąć i jak, będę wdzięczna za info. Do tej pory robiłam rzeźnię z całością innych roślinek, żywopłotów itp na wczesną wiosnę, ale teraz się zastanawiam??
Ja nie mrożę - mam zbyt małą zamrażarkę ! A dereń sypie i sypie i nie widać żeby miał dość .:cool:
W sprawie nakłuwania owoców derenia. Jedni piszą o drewnianej wykałaczce, Rodziewiczowa w swych książkach pisze o srebrnym szpikulcu. A jak wy ten injekcyjny problem rozwiązujecie? Bo ja dotychczas nacinałem ostrym nożem, ale dziś po prostu zgniatałem w palcach.
(08-09-2013, 18:39)yas napisał(a): [ -> ]Wogóle to ważne- jak i kiedy przycinać dereń?

Uważam, że krzewom derenia należy pozwolić rosnąć swobodnie.
Wycinać tylko te gałęzie, które krzew sam odrzuci (zaczną usychać).
Krzewy są bardzo plenne i nadmiar gałęzi nijak nie szkodzi jakości zbiorów. Cechy gatunkowe decydują o wielkości, wybarwieniu, miękkości i trwałości owoców. Spotkałem się do tej pory z kilkunastoma znacznie różniącymi się od siebie w pełni dojrzałymi postaciami owoców.
Fakt, że na bardzo starych konarach owoce drobnieją.

Piszę to na podstawie obserwacji (i po cichu - bo to komunalne - pielęgnowania) kilkuset krzewów derenia w wieku od kilkunastu do ok stu lat (tych stuletnich jest większość, niektóre wyglądają jak koszmary z ulicy Wiązów - chodzi oczywiście o stare wiązy a nie o Freddy’ego Kruegera).
(10-09-2013, 21:40)stapler napisał(a): [ -> ]A jak wy ten injekcyjny problem rozwiązujecie?
Widelcem.
(10-09-2013, 22:08)winnygrzemek napisał(a): [ -> ]Uważam, że krzewom derenia należy pozwolić rosnąć swobodnie.
Muszę je przyciąć, bo mocno się rozrosły, a miejsca niewiele. Są to dwa krzewy. Teraz ciąć czy na wiosnę?
Przytnij teraz, po zakończeniu owocowania.
a czy ktoś próbował sadzić pestki derenia i z jakim skutkiem ?
(11-09-2013, 06:46)drajla napisał(a): [ -> ]Muszę je przyciąć, bo mocno się rozrosły, a miejsca niewiele. Są to dwa krzewy. Teraz ciąć czy na wiosnę?

W życiu nie ciąłbym teraz a dopiero z końcem zimy gdy drzewko jeszcze nie wypuściło listków.
(08-09-2013, 18:26)drajla napisał(a): [ -> ]Kiedy przycinać krzewy derenia?

Teraz, po zbiorze owoców, czy na wiosnę?

Ponoć krzewy derenia dobrze znoszą ciecie o każdej porze roku, ale osobiście w życiu nie ciąłbym teraz a dopiero z końcem zimy gdy drzewko jeszcze nie wypuściło listków.
No to są dwie różne podpowiedzi :D.

Może ktoś jeszcze podpowie, ktoś kto formował takie krzaki?

Z tych dwóch krzaków zebrałem w sumie 5 kg :) derenia, a w zeszłym roku było tylko kilka owocków.

Obie odpowiedzi są poprawne :) Dereń z natury jest stosunkowo odporny na przymrozki w związku z czym można go przycinać teraz, po zebraniu owoców, ale równie dobrze można to zrobić wiosną. Przycięcie wiosną dodatkowo zmniejszy ryzyko przemarznięcia. Ja bym przycinał wczesną wiosną, zawsze jak mam wybór - przycinanie jesienią lub wiosną, wybieram wiosnę.
Generalnie dereń nie wymaga przycinania, a jeżeli już decydujemy się na przycinanie derenia to odbija się to niekorzystnie właśnie na zbiorach...
Dziękuję, przytnę w takim razie wczesną wiosną.
Witam wszystkich.
Od jakiegoś czasu zaglądam na to forum a konkretnie na temat dereniówki mojej ulubionej nalewki. Podzielę się pewną informacją. Gdzieś się doczytałem że krainą pochodzenia derenia jest KRYM. Nie wiem czy to prawda ale występuje tam dereń w dwu podstawowych odmianach. Jeden hodowlany czyli ogrodowe odmiany takie jak u nas i drugi dziki tzw. leśny. Ponieważ byłem kilkakrotnie na Krymie w okresie zbiorów derenia udało mi się kupić obie odmiany. Jedna piękna dorodna (ogrodowy) druga śliczna w kolorkach ale z wyraźnie mniejszymi i ciemniejszymi owocami. Na obu oczywiście zrobiłem nalewki. W wyniku porównania smaków moim zdaniem absolutnie subiektywnym wygląda to tak : Nalewka dereniowa na dereniu ogrodowym smaczna o pięknym kolorze i słabym zapachu. Nalewka na dereniu dzikim...bezapelacyjnie smaczniejsza. Jest ciemniejsza bardziej intensywna i posiada wyraźny aromat. wniosek :zachęcam do zakupów derenia leśnego :) ... na Krymie :) cena tegoroczna na targowiskach około 8 zł za kilogram czystego owocu. Niestety nie wysyłają do Polski... :). I jeszcze jedna uwaga. Moim zdaniem ma rację wiele piszących tu osób że nalewka dereniowa powinna być tylko i wyłącznie na cukrze. Jakiekolwiek odstępstwa od dawnych przepisów mszczą się radykalną zmianą smaku i koloru. Ostatnia moja próba dodania rumu do derenia też zakończyła się katastrofą smakową...jednym słowem należy mieć przed oczami dawny sprawdzony przepis... :)
Z pozdrowieniami dla dereniowców :)
(13-09-2013, 13:39)konikc napisał(a): [ -> ]... Jeden hodowlany czyli ogrodowe odmiany takie jak u nas i drugi dziki tzw. leśny. Ponieważ byłem kilkakrotnie na Krymie w okresie zbiorów derenia udało mi się kupić obie odmiany. Jedna piękna dorodna (ogrodowy) druga śliczna w kolorkach ale z wyraźnie mniejszymi i ciemniejszymi owocami.
To ja wśród moich dereni zauważyłem więcej odmian bo oprócz ogrodowego i wielkoowocowego zaczął mi owocować dereń z wyraźnie mniejszymi i ciemniejszymi owocami chciałem go zastąpić wielkoowocowym lub ogrodowym ale skoro go polecasz to najpierw go wypróbuję .:D
Szkółka ma więcej odmian ale co tam .
http://www.derenjadalny.com/pages/strona...cornus-mas
Masz może żółtą odmianę? (Flava (Cornus mas Flava)
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31