Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Winko śliwkowe a ilość wody
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

mam pewien problem. Robię wino śliwkowe wg. następującego przepisu (autor podaję że to na 15 litrów wina):

13 kg śliwek (bez pestek)
5 litrów wody (2 porcje po 2,5 litra- pierwsza do wstępnej ferm. a kolejna już do butli wraz z cukrem)
3,6 kg cukru (2 porcje po 1,8 kg)

Zastosowałem:
4,5 g pożywki Activit
paczkę drożdży Zamojskich -Sherry
5 ml pektopolu

Chcę uzyskać:
moc 17%
półsłodkie

Przepis ten wg. autora ma starczyć na 15 litrów wina. Teraz zastanawiam się czy 15 litrowy balon mi wystarczy bo na oko uważam że samego soku wyjdzie mi trochę więcej niż to 15 litrów. A lanie po korek chyba nie jest najlepszym pomysłem (jeżeli ilość piany będzie podobna jak teraz to wolałbym nie zbierać swojego wina z podłogi...).

Obecnie leci 3 dzień fermentacji w miazdze. Jutro zlewanie do balona i usuwanie pozostałości po śliwkach (skórki).

Teraz to najważniejsze pytanie! Osobiście ilość śliwek na tą ilość wody trochę mnie zaskoczyła (sporo śliwek). Myślałem że na taką ilość śliwek daje się trochę więcej wody. Znalazłem przepis gdzie daje się jej 10 litrów na tą ilość śliwek jaką ja dałem. Czy zwiększyć ilość wody którą wstępnie dodałem(obecnie dałem 2,5 litra wody a po przelaniu do butli planuję dodać kolejne 2,5 litra wraz z drugą częścią cukru)?

Posiadam 2 butle 15 l (do tej chciałem wlać w chwili obecnej całość nastawu) i 10 l(tą wykorzystam w chwili jeśli poradzicie mi zwiększenie ilości wody). Istnieje jeszcze możliwość abym dolał wody do odpowiedniego poziomu (jeśli to będzie konieczne) i ew. jeśli byłoby za mało moszczu na te 2 butle to dorwałoby się śliwek i dofermentowało resztę.

Proszę Was o pilną pomoc ponieważ jutro muszę coś zadziałać:uff:
Ja bym nie rozcieńczał - chcesz uzyskać mocne wino, które może jeszcze dosłodzisz. Wg. mnie takie jest najlepsze ciężkie, ekstraktywne, ale trochę słodsze niż półsłodkie. W sumie wiele zależy od śliwek - jeśli były kwaśne, to dodatek wody może być niezbędny.
Soku nie będzie więcej niż 13 litrów na 100%, wydaje mi się, że nie więcej niż 10l. Zależy jak masz zamiar wyciskać(prasa, tetra, a może samo sitko?), możesz uzyskać inne ilości soku. Pamiętaj też, że cukier ma swoją objętość, on też rozcieńcza.

PS: Na pianę pomaga kilka kropli espumisanu(czy jak to się pisze). ;)
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź:pijemy:

Edit:

Jestem po przelaniu soku do butli. Wyszło około 15 litrów z tendencją na 16. Przyznam, iż pomimo niewielkiej ilości soku roboty było przy tym co niemiara. Już nie dziwię się skąd wypowiedzi ludzi o długim i problematycznym klarowaniu. Wstępny plan pierwszego zlewania to około 2 miesiące:ksiazka:

Czy tą butlą trzeba coś jeszcze bujać? Czy też czekać spokojnie do pierwszego zlania?:sloik: