Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wino z samych starych soków (bez kompotów, dżemów itp)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

w prezencie od babci otrzymałem balon 30l, od teściowej natomiast mam dużo starych soczków (truskawka, wiśnia, porzeczka, trochę malin) no i taki plan żeby winko z tego się porobiło. Problem taki, że laik w temacie jestem i baardzo proszę o pomoc doświadczonych w temacie kolegów!
Poczytałem trochę temat http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=0 nasunęły się pytanka:

Czy postępować bardzo podobnie czy może wino z samych soków robi się inaczej?

Czy kupić taki sam zestaw narzędziowy tj. pektopol , drożdże aktywne np fermivin i pożywkę kombi ,przyda się też fermentator,oraz worek filtracyjny..czy może coś innego?

Proszę o wskazówki.

Pozdrawiam,
Michał

Podstawowe narzędzie to cukromierz, Pektopol przy sokach jest zbędny, worek filtracyjny również.
Dzięki, kupuje więc drożdże aktywne, pożywkę no i cukromierz oczywiście. Jak już te rzeczy będę miał, zlewam soki do wiadra i będę pytał co z tym dale robić.. .
Witam ponownie,

akcesoria dotarły, czas zabrać się do roboty... oto co posiadam: butla, korek, rurka, soki + to co dokupiłem czyli: cukromierz) do pomiaru cukru i alkoholu, ZESTAW DROŻDŻY WINNYCH BAYANUS G995 + POŻYWKA NUTRITION + PEKTOLAZA.

Zamierzam otworzyć soki i odsączając zawiesinę (soki mają po kika lat) zlać je do butli.
Co powinienem zrobić w następnej kolejności?

Cukromierz mierzy ilość cukru, alkohol trzeba wyliczyć.

Ja bym wlał całość (jeśli nie ma śladów pleśni) zmierzył Bllg. Jeśli przekracza 25 Bllg rozcieńczył bym wodą. Pożywka i uwodnione drożdże.
zlałem do balonu 7l soków (głównie truskawka i wiśnia), wskazania cukromierza oczywiście max skali. Ile przegotowanej wody to tego powinienem dolać dla ponownego pomiaru?
Zrób próbę w szklance lub innym naczyniu i przelicz na balon (7 l)
W jaki sposób uwodnić drożdże BAYANUS G995? Na opakowaniu nie ma żadnej instrukcji. Wyczytałem ze proces ten trwa nawet do 3 dni, czy przez ten czas może się coś dziać z sokiem w butli?
Drożdże aktywne:

Jeśli się nie mylę to w zależności od producenta od 0 do max 6% roztworze cukru o temperaturze zbliżonej do temperatury nastawu. Generalnie wsyp, rozmieszaj porządnie i zostaw na pół godziny, po czym wlej do balona.

Inne:

Poczytaj o przygotowaniu matki drożdżowej
Witam ponownie,

jutro mijają dokładnie 4 tygodnie od dnia zakorkowania butli, przez pierwsze 2 tyg. bulkało intensywnie, później ilość bulków/min. malała. Dzisiaj sobie bulka z częstotliwością 1 bulknięcie/1,4 min. Zlane soki przed zakorkowaniem rozcieńczyłem przegotowaną wodą tak, że całość miała 25blg. Czy powinienem już otworzyć butle i mierzyć blg czy dalej czekać?

Zmierzyć.
Witam,

właśnie spuściłem z balona winko. Pomiar wykazał -3 Blg. Chciałbym aby wino było półsłodkie, około 14-15%. Ile powinienem dodać cukru na drugą fermentację?
Dodałem 1,1 kg cukru, po pomiarze wyszło 8 Blg. Butle zakorkowałem i za tydzień ponownie sprawdzę cukier.
I jak z mętnością owego nastawu? Kiedyś zrobiłem taki misz masz ze starych kompotów i soków (nawet w niektórych była galaretka, więc były na prawdę stare) i długo męczyłem sięa żeby je sklarować, bowiem cały czas było mleczno białe z poświatą.
Wino wyszło raczej słabe (jakościowo), kompotowe (truskawki trochę zniekształcają smak). Nie pamiętam co dalej z tym winem zrobiłem, chyba rozdałem lokalnym jegomościom spod bram kamienic :)

Co do Bayanusów to póki ich nie ubijesz piro, to dodany cukier drożdże skonsumują, toteż możesz mieć znowu balling w pobliżu zera.
Jeżeli chcesz wino półsłodkie o mocy 14-15 %, to najlepiej ubić drożdże, gdy już wino osiągnie dany woltarz, i po kilku zlaniach znad osadu, doprawić cukrem, odstawić w chłodne miejsce i kontrolować, czy Bayanusy nie odżyły.

No i dodaj kwasku, bo kompoty są raczej mało kwaśne.
O dziwo mętność jest niska i jak na pierwsze zlanie winko całkiem klarowne. Z obliczeń wychodzi ze moc powinna zawierać się w obrębie 14%. Po tygodniu sprawdzę cukier (który z dużym prawdopodobieństwem zostanie zjedzony przez Bayanusy), dodam piro i będę dosładzał. Aktualnie winko zajeżdża drożdżówką co mam nadzieje po dodaniu piro się zmieni...
Spoko, każde pracujące wino (fermentacja burzliwa), czuć drożdżami, więc tu się nie martw.
A Bayanusy spokojnie do 17-18 % Tobie dociągną.
No i przyszedł czas na pomiar..., ku mojemu zdziwieniu wychodzi 8 Blg... czyżby Bayanusy tak szybko poległy? Czy warto coś dalej działać z tym winkiem? Chciałem dodać piro ale w tym przypadku chyba nie jest to już konieczne...
Balon stoi w miejscu gdzie temp. wynosi ok 19-23 stopni.