Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: MOJA WINNICA w Podkarpackiem - Pomoc w założeniu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2

Witam, mam małą działkę obok domu na której chciałbym posadzić winogrona. Zakupiłem sadzonki Rondo i Seyval Blanc. Jestem amatorem więc mam kilka pytań :
1. Moje pole ma 8x12 tak jak zaznaczyłem na rysunku i pytanie czy dobrze umieściłem rzędy, chodzi mi głownie o odstępy między rzędami i kierunek rzędów ( północ-południe ), bo słyszałem różne opinie na ten temat.

2. Co ile metrów zrobić odstęp w rzędach miedzy sadzonkami ?

3. Jakim sposobem poprowadzić te odmiany winogron ?

Myślałem nad pojedynczym guyocie i pomiędzy sadzonkami 1,5 metra ale nie jestem pewien co do tego bo nie mam doświadczenia . Załączam rysunek poglądowy jak oraz poglądowe zdjęcie w realu ( na zdjęciu strona północ za plecami południe, lewa zachód, prawa wschód).
Dziękuję za każdą poradę, pozdrawiam.

http://zapodaj.net/a0c70850ba312.jpg.html

Coś mi się te kierunki świata nie zgadzają:)
Spadek jest na południe czy na północ?

1,5 m i pojedyńczy guyot nieidą w parze. Nie uzyskasz z pnia 1,5 m zdrewniałej latorośli, bo nie będzie tyle rusztowania nad pniem, żeby to poprowadzić.
Raczej albo podwójny Guyot albo Royat.
Rondo i Seyval w obu sposobach będą plonować.
Przecież napisał, że południe za plecami, czyli spadek jest na południe.
Krzysiek 1,5m między sadzonkami na pojedynczego Guyota to stanowczo za dużo. Wystarczy 1-1,1m. Jest to chyba dla początkującego najlepsza forma prowadzenia.
2 m między rzędami to minimum.
Dlaczego na białe wsadzasz akurat Seyvala? Ja używam Seyvala jako dokwaszacz.
Wpisz lokalizację będzie łatwiej doradzać.
Po pierwsze jeżeli się przedstawia schemat, rysunek, zdjęcie to zawsze u góry zdjęcia jest północ (u kolegi odwrotnie) bo takie są zasady. Po drugie wschód zawsze jest w takim przypadku z prawej strony ( u kolegi odwrotnie). Po trzecie wyraźnie napisał że za plecami północ a to oznaczałoby że chce sadzić na północnym stoku!
(24-04-2015, 09:04)Frank1 napisał(a): [ -> ]Po trzecie wyraźnie napisał że za plecami północ a to oznaczałoby że chce sadzić na północnym stoku!
Wcale tak wyraźnie nie napisał.
(23-04-2015, 21:41)Krzysiekk21 napisał(a): [ -> ]( na zdjęciu strona południowa za plecami północ, lewa zachód, prawa wschód).
Chciał po prostu żeby było lepiej widać a rysunek zrobił taki żeby współgrał ze zdjęciem.
Frank czepiasz się.
Gość niewłaściwie oznacza kierunki świata a Ty piszesz że ja się czepiam!!!

Szkoda że cienia nie widać na fotografii :lol:
To nie jest mapa nawigacyjna ani praca naukowa. Chciał po prostu jak najlepiej nam to pokazać. Jest początkujący.
Przeprowadź z Nim szkolenie nawigacyjne żeby nie popełniał błędów na przyszłość.;)
(24-04-2015, 09:34)vanKlomp napisał(a): [ -> ]To nie jest mapa nawigacyjna ani praca naukowa. Chciał po prostu jak najlepiej nam to pokazać. Jest początkujący.
Przeprowadź z Nim szkolenie nawigacyjne żeby nie popełniał błędów na przyszłość.;)

Takie ,,szkolenia" to robią w szkole podstawowej.
Niezależnie czy to mapa nawigacyjna, czy plan lasu Kubusia Puchatka, na górze zawsze mamy północ. To... jak elementarz. Jest tak nawet na mapach Piri Reisa, ponieważ namagnesowana część kompasu wskazuje właśnie północ, a nie południe. Franek1 ma rację, że zwraca uwagę. Mi kręci się w głowie jak patrzę na ten rysunek

Tyle teorii, a praktyka jest taka, że być może Krzysiekk22 pomylił północ z południem. No bo chyba, raczej wie gdzie słońce wschodzi i zachodzi codziennie... A na zdjęciu chyba zachodzi...

Krzysiek i na pewno nie będziesz sadził winogron tylko krzewy...

Rozstawy takie jak pisali koledzy.
Witam, dziękuję bardzo za zainteresowanie ale nie wiem jak mam przepraszać za tak głupi i dziecinny błąd, szkoda gadać. Zdjęcia poprawione wrzucam jeszcze raz na wszelki wypadek :

http://zapodaj.net/a0c70850ba312.jpg.html

http://zapodaj.net/ac4f3ccc6e12f.jpg.html

Co do spadku działki to można powiedzieć ze pole jest proste. Jest malutki na południe ale nie zauważalny.

Dlaczego Seyvala ? Ponieważ nie miałem za dużego wyboru. Ogólnie chciałem tylko 10 sadzonek Rondo ale tato powiedział że biały też by pasowało posadzić i z tego co miałem do wyboru i z google to ten wybór był niby najlepszy.

To czy mogą być sadzonki co dwa metry i prowadzone podwójnym guyotem ?

Ogólnie to miało być parę sadzonek i zrobiona altanka a przerodziło się w takie coś i pytanie, na rysunku są 4 rzędy co dwa metry. 4 rząd jest dodany bo by duży wjazd na pole został. Jest możliwość zrobienia 3 rzędów z odstępami większymi czyli 2,5-3 metra i pytanie czy dużo da ten większy odstęp między rzędami czy nie za dużo i dokupić te parę sadzonek i posadzić 4 rzędy ?

Co do lokalizacji to około 10 km po linii prostej na północny-wchód od miasta Przemyśl.

Jak już zauważyliście z geografią nie mam za dużo wspólnego ;) (wiem nie ma sie czym chwalić) ale dorwałem w domu kompas i wyszło mi coś takiego:

http://zapodaj.net/deb2379f5cb1d.jpg.html

Z góry dziękuje za udzielone już odpowiedz jak i za następne i jeszcze raz przepraszam za wprowadzenie w błąd. Pozdrawiam

Trzeba było się zgłosić do kolegów z forum. Miałbyś lepszy wybór. Albo kupić w profesjonalnej szkółce np e-sadzonka.
10 sadzonek to trochę mało na zrobienie sensownej ilości wina. Dosadź jeszcze Rondo albo Regenta. Cuvee wychodzi niezłe.
Do tego Seyvala też mógłbyś dosadzić coś o mniejszej kwasowości.
Te 2m między rzędami może pozostać nie powinno nadmiernie cieniować. Na podwójnego Guyota nie potrzeba aż 2 m wystarczy 1,3-1,5 m.
Jak chcesz posadzić mniej sadzonek to zrób podwójnego, jak nie to możesz pojedynczego.
Jak już pisałem miało to być prowizoryczne a stało się jak stało. Teraz wiem że zrobiłem błąd ale pociąg już pojechał .

To na podwójnego Guyota max 1,5m , a na pojedynczego 0,75m ?

Takie pytanie ile litrów wina będzie można zrobić z jednego krzaka ? Jakbym chciał np żeby było więcej materiału do robienia a słabszej jakości jest taka możliwość ?
Krzysiek! zapamiętaj na pojedynczego Guyota 0,9-1,1 m, na podwójnego 1,5 m
Żeby wino było dobrej jakości nie możesz przeciążać krzewów. Maksymalnie powinno być 2-2,5 kg z krzewu. Uzysk soku to ok 60% czyli ok 1,5l. Jeśli bardziej obciążysz krzewy mogą być problemy z dojrzewaniem i nadmierną kwasowością. Jak chcesz dobre wino to trzymaj się tych reguł. Jak chcesz bardziej kiepskie to możesz rozwodnić.
Na temat uprawy sporo możesz poczytać na forum winogrona.org
Poczytaj też sobie to
i wpisz lokalizację w profil.
Krzysiek gdzie ta winniczka?

Cytat:Co do lokalizacji to około 10 km po linii prostej na północny-wchód od miasta Przemyśl.

Oki. To jakbym chciał dokupić na e-sadzonki np Regent to którą odmianę wybrać bo się nie znam na tym za bardzo. Chciałbym również 1-2 sadzonki posadzić koło garażu takie do spożycia ogólnego, jakie polecacie ?

Nie rozumiem. Możesz sprecyzować?
Szkółka nazywa się e-sadzonka
Napisałem ciemne to dosadź Rondo albo Regent
Jasne możesz Johannitera albo Villarisa

PerukA pytał o lokalizację bodajże .

Rondo już mam 10 sadzonek to myślę że dosadzę jeszcze 10 Regenta. Rondo i tak z tego co widzę jest niedostępna już na tej stronie . Która z tych odmian SO4, 125AA, 5BB, Börner ?
Krzysiek PerukA to facet!:lol: Na imię ma Filip.
SO4, 125AA, 5BB, Börner to nie odmiany tylko podkładki na których szczepione są odmiany. Wybór zależy od rodzaju gleby.
przepraszam, poprawione :)
Tutaj masz opisy podkładek.
(24-04-2015, 20:21)vanKlomp napisał(a): [ -> ]Maksymalnie powinno być 2-2,5 kg z krzewu.

Czy jest duża, zauważalna różnica w jakości wina jeśli obciążenie jest dużo mniejsze. Planowałem docelowo obciążać swoje krzewy tak około 1kg max.do 1,5kg na krzak,ale nie wiem czy różnica będzie widoczna w porównaniu do 2-2,5kg?

Dlaczego nie polecasz koledze tak osławionego już Solarisa?
Będzie widoczna różnica. Czym mniejsze obciążenie tym lepsze parametry.
Krzysiek chce jakąś odmianę żeby zrobić cuvee. A Solaris dojrzewa dużo wcześniej.
Chciałbym się jeszcze upewnić w 100% czy kierunek rzędów jest prawidłowy ? Bo co niektórzy radzili mi poprowadzić wschód-zachód co mnie bardzo zdziwiło bo wszędzie piszą północ-południe.
Jeśli posadzisz wschód-zachód to jedna strona będzie niedoświetlona. Kierunek północ-południe pozwala równomiernie doświetlić krzewy. Owoce równo dojrzewają.
Stron: 1 2