Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Co kupić na początek
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam czytam forum od jakiegoś czasu i w końcu się zdecydowałem na zrobienie winka . W najbliższym czasie jadę do sklepu kupić sprzęt :

dymion 5l x2
rurka fermentacyjna x2
wąż do odciągania x 1
winomierz
drożdże

co mi jeszcze będzie potrzebne zakupy zrobię albo w castoramie albo w leroy merlin

Wiem że pytanie może być dla was irytujące ale nie mam zamiaru jeździć po kilka razy do sklepu a mam do niego kawałek .

Pozdrawiam
- Witaj..
-Podstawą jest cukromierz, nie 'winomierz'.
Mierzy zawartośc cukru w Blg, oraz przebieg fermentacji.
No i drożdże -aktywne ,oraz zwykłe.
-Reszta na Forum.
-Pozdrowienia,
M.
Chciałbym zrobić wermuta z ryżu i mam kolejne pytanie jakie proporcje dać na 5 litrów szukam ale coś mi nie wychodzi czy taki przepis będzie dobry
0.5 kg ryżu
1,5 kg cukru
3,5 litra wody
7 rodzynków
2 cytryny
4 ziarnka ziela angielskiego
1 gałka muszkatołowa
szczypta tymianku
4 dag drożdży

czy taki przepis na 5 l będzie dobry

Dziękuje za pomoc szukałem i nie znalazłem :glupek: napaliłem się na to wino jak szczerbaty na suchary :D
Ja Ci radzę :Ty kup większy baniak,dużo większych baniaków :diabelek: taka piateczka to ciut ciut a na jednym się nie skończy ;). Jeśli się na coś miesiącami czeka, to fajnie jeśli jest tego więcej niż 3 litry :P
Mam na strychu dymion gdzieś leży ile ma litrów nie wiem jutro się zajmę szukaniem :) może coś z tego będzie , chciałem kupić 2 x 5 litrów początki są ciężkie i chciałem zacząć od małego litrażu ;)
Bezwzględnie kup sobie plastikowy fermentor 33l - kosztuje 20 pln i idealnie nadaje się do wina.
Do kompletu zaopatrz się w 2-3 plastikowe baniaki 18,9 l po wodzie mineralnej - poszukaj, popytaj, po 10 pln kupisz.
To jest dobry zestaw na początek.

:polewam:
Zbyszek T zestaw na początek podałeś idealny :pijemy:

Znalazłem baniaczek ciężko powiedzieć ile ma litrów zalałem go ciepłą wodą z ludwikiem jutro zaczynam czyszczenie .
15 lub 20 literków ;)

Pozdrawiam
Wstawiłem swojego pierwszego ryżowca tydzień temu, wg. przepisu Skrzycha. W plastikowym baniaku fermentacyjnym 25l. Poluje teraz na dymion 15l lub 3x 5l żeby zlać po fermentacji burzliwej. Dobrze się przy tym bawię :jupi:
tak mi się wydaje że fermentator jest lepszy do burzliwej , a i łatwiej do mycia , balony używam do klarowania można patrzeć jak na rybki uspokaja:D
pipeta by ci się przydała do pobierania próbki do badania blg latanie z wężykiem od dymiona do dymiona z boa jest nerwowe;)
Ja używam do pobierania próbki strzykawki i też się spisuje świetnie.
Potwierdzam do pobierania zmontowałem strzykawkę bardzo dużą plus trochę wężyka jest idealna , super nadaje się do zciągania tzw resztek wina z małych butelek uratuje się wszystko ;)