Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Czarny bez - dojrzały czy nie?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć.

Lektura forum natchnęła mnie do nastawienia paru litrów wina z bzu (konkretnie zachwalanie jakości winek bzowych w stosunku do win z jarzębiny) ;)

Nazbierałem parenaście kg (zamierzam jeszcze dozbierać, bo balonik 40l), ale nie jestem pewien, czy jest dojrzały. Większość owoców w kiści jest czarna, ale jest też po kilka czerwonych czasem. Ponadto w niektorych kiściach spora część kuleczek od strony ogonka jest nieco różowawa. Wygląda to jak na zdjęciu:
[bad img]http://s6.ifotos.pl/mini/bezzjpg_xraaqpe.jpg[/bad img]
No i teraz pytania:

1) Czy mogę bez obaw robić z niego wino? ;)
2) Czy w przepisach waga owoców podawana jest po czy przed odszypułkowaniem? (np 5kg na 10l wina)
3) Czy mógłby ktoś podać jakiś 'fajny' przepis na czarny bez a'la Egri bikavér? Wiem, ze na forum na pewno jest, ale liczę na jakiś 'sprawdzony' i 'doszlifowany' przepis, a te ktore znalazłem przeważnie są 'testowe' :)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc,
Paweł
1) Tak
2) Po odszypułkowaniu.
3) Tu nie pomogę bo robię tylko miody z Cz.B.
Poczytaj tutaj

-wino z samego CzB jest specyficzne i nie każdemu smakuje
- sok proponuję uzyskać przy pomocy sokownika parowego
- do fermentacji proponuję nie dawać kwasku
Sokownika nie mam, planuję owoce odszypułkować, przebrac (zeby niedojrzałych nie było), wygnieść, podgrzać do 75 stopni i potrzymać w tej temperaturze z pol godziny, zeby zniszczyć sambunigrynę.
Później do fermentatora (nie wiem na ile, Twoim zdaniem ile to fermentować w miazdze?)

Chcę zrobić wino półwytrawne lub półsłodkie (jeszcze się zastanowię), dość mocne, nawet 18% moze mieć.
Mam drożdże ENARTIS Ferm EzFerm - voltarz dadzą taki, jaki planuję, ale może są jakieś inne, dedykowane wlasnie do bzu, pozwalające wydobyć z niego co najlepsze? ;)

Bardzo dobre do win z czarnego bzu (wina zawierające dużo barwnika) są Fermicru VR5. Mają doskonały profil aromatyczny i zapobiegają dobrze przed wypadaniem barwnika. Dają nastawy do 16%.
Dzięki za radę. Na nich więc zrobię :)
(14-10-2012, 09:06)krzysztof1970 napisał(a): [ -> ]Poczytaj tutaj

-wino z samego CzB jest specyficzne i nie każdemu smakuje
- sok proponuję uzyskać przy pomocy sokownika parowego
- do fermentacji proponuję nie dawać kwasku

Dlaczego krzysztofie odradzasz kwasek ??

z tego co wiem to cz.b. jest mało kwaśny właśnie.
Krzysaztof zapewne proponuje nie dawać kwasku w czasie fermentacji tylko po burzliwej. W przypadki Cz.B. to nie potrzebna ostrożność bo Cz. B. to raj dla drożdży.