Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: ile wody??
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

Witam wszystkich!!

10 dni temu nastawiłem wino z winogron ciemnych (7 dni fermentowało w miazdze w tej chwili jest już w balonie), po usunięciu owoców wyszło mi niestety tylko 4,5 l płynu :(
Przed fermentacją dodałem pirosiarczynu potasu, a także pektopolu, po ok 24h dodałem matkę drożdżową z drożdży typu Burgund od Zamojskich
No i fermentacja szła pełną parą zresztą ogólnie jest wszystko ok cukier znika całkiem sprawnie.
Cukru dodałem ok 1kg , natomiast nie dodałem wody, dlatego moje pytanie brzmi:
ile mogę dodać wody żeby wino miało sensowny smak i nie smakowało jak jakieś popłuczyny:big: i kiedy jest to uczynić najlepiej?:chytry:
Ma to być wino słodkie ok 16%
Z góry dziękuję za odpowiedź!
Wody dajesz tyle aby kwasowość wina wyszła w granicach 6-9 g/l. Ilość kwasu zależy od rodzaju wina (wytrawne - słodkie), sprawdzamy miareczkując.
Z miareczkowania moszczu, które poczyniłem na samym początku kwas wyszedł mi 7g/l.

Dzięki za zainteresowanie!
W takim przypadku ja bym nie dodawał wody.
Ok dzięki! Wszystko jasne.

W takim razie z innej beczki i czysto teoretycznie czy jest sens mieszania wina bardzo słodkiego na poziomie 12 blg o nieustalonej mocy z np. winem wytrawym o mocy ok 15%?
To zależy co chcesz osiągnąć. Pośrednie wino półsłodkie to możesz mieszać ale może się zdarzyć, że jeśli wytrawne nie zostało ustabilizowane (wybite drożdże) to fermentacja ruszy.
Dokładnie chodziło mi o wino półsłodkie i oczywiście jedno i drugie stabilne.

Dzięki:D