Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: MOJA WINNICA w Lubuskiem - Winnica Teresin
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Hmm. Osy jak osy, ale szerszenie. Nienażarte bestie. Do aurory przy ścianie domu strach podejść, zabiłem 2 dzisiaj - dla bezpieczeństwa oczywiście. Ta jednak mniej mnie interesuje i boli, bo nie całkiem moja. :P

Co do moich. Mocno obciążone Rondo bardzo szybko traci na wadze, przybywa pustych szypułek, całe grona znikają. Marechal Foch też znika w oczach. Desererówki ciemne, chyba Prim i Nadieżda muszę skonsumować przed czasem, bo przybywa "brakujących jagód". Leona i Regenta też nie oszczędzają, skubańce. Najbardziej jednak żal mi Siegerrebe, straciłem 2/2 grona, nawet nie wiem, kiedy. Zostało jedno zielone, groszek.

Nie patrzą czy dojrzałe czy kwasior, aby ciemne, to już jedzą. Nikczemne potwory!
Może warto zastosować siatkę o mniejszych oczkach. U mnie na Aurorze, w zeszłym roku sprawdziła się ta, którą rozwiesza się na rusztowaniach.
W tym roku może się udać coś płynnego. Część owoców przeznaczam na wino - głównie Rondo+MF+Seyval (tak, białe) z dodatkiem kilku gron LM i Regenta.
Pomiary:
20,5 Brix i 19,5 Blg - przyjąłem średnią 20g/100g -> po korekcie i przeliczeniu 180 g cukru/L r-ru -> daje to ok. 10,5% alkoholu.
Kwasy między 7 a 8 g/l, ciężko dostrzec zmianę w tak ciemnym moszczu - przyjąłem po środku 7,5 g/L.
Zaniżyłem sobie cukry seyvalem, bo na rondzie i mf refraktometr chodził między 22 a 24 stopnie Brix.

4.10 - zbiór, odszypułkowanie i przebranie jagód, zmiażdżenie owoców, zasiarkowanie 2g/10L miazgi
5.10 - zadanie drożdży i pożywki Activit
8.10 - czwartego dnia fermentacji w miazdze tłoczenie na prasie, ok. 6L

Celuję w gronowego wytrawniaczka, a moje pytanie brzmi, czy parametry są w porządku, czy może podbić ekstrakt na 12% alkoholu?
Ja bym zostawił ekstrakt. Myslę, że przy czerwonym, mogłeś sobie darować tą końską dawkę piro.
Rzeczywiście dawka piro końska. Daje się 0,6g na 10l.
10,5% to raczej słabe wino do w miarę szybkiego spożycia. Na dłuższe leżakowanie raczej nie.
Co to znaczy "Pomiary: 20,5 Brix i 19,5 Blg - przyjąłem średnią 20g/100g"?
Refraktometr w próbce pokazał 20.5, zaś spławik 19.5. Wziąłem średnią.

Zdaję sobie sprawę z podwojonej dawki piro, ale wiedziałem, że drożdże dodam dopiero po 24h, więc na czas maceracji zasiarkowałem silniej.
Badania gleb dotarły, to od razu i tutaj wkleję:

-gleba średnia
-pH w KCl = 5,2
-fosfor mg P2O5/100g = 74,5 (b. wysoki)
-potas mg K2O/100g = 18,9 (średni)
-magnez mg Mg/100g = 4,1 (niski)

Widzę, że jest za mało magnezu i niekorzystny stosunek K/Mg. Powinienem więc go uzupełnić (do poziomu 8-10 mg/100g?).

pH również za niskie i chciałbym je podnieść do 6,0 - może i docelowo do 6,5.

Prosiłbym o poradę, jakiego nawozu/nawozów użyć, aby stworzyć roślinkom odpowiednie warunki. Odnośnik do literatury też będzie w porządku. Podziękował.
Ja bym sypał Siarczan Magnezu + Wapno...
Mógłbym prosić o podanie pewnego źródła wapna tlenkowego (potrzebuję ze 2 x 25 kg przy 80% CaO) i siarczanu magnezu (przy ~15% MgO jakieś 5 kg)?
Widzę, że ostatni wpis o wapnowaniu. Koniec końców wapnuję rzędami (przekopię, rozsypię, wymieszam glebogryzarką) z użyciem kredy (dość szybkie podniesienie pH) oraz dolomitu granulowanego (wolniejsze działanie + wprowadzenie magnezu długofalowo) i siarczanu magnezu (magnez doraźnie).

Ale nie o tym - w tym roku winobrania nie będzie, gdyż ptaki w ciągu dosłownie tygodnia wyjadły wszystko. Zostały pojedyncze grona gdzieś zapomniane na pasierbach - można nimi czajniki odkamieniać. A więc przyszły rok - musowo siatka. Tak się napaliłem na białe Seyval Blanc + Solaris, a jeszcze 2 tygodnie temu miały zielone pestki...

Kolejna sprawa dotyczy startu w przyszłym sezonie.
Po pierwsze: muszę pozbyć się niektórych odmian, które są wylęgarnią mączniaków i się u mnie w ogóle nie sprawdzają (pojedyncze krzewy).
Po drugie: muszę już teraz pomyśleć o oprysku myjącym w okolicy ruszania pąków, żeby ubić później to, co się mogło tam ukryć teraz. Jakie są Wasze praktyki w tej kwestii?
Hej PaulCraft. Dawno Cię nie było...
Jak mogłeś! Nie rozłożyć siatki...

Miałeś problem z MP, w tym sezonie?
Tak, 2 albo 3 krzewy (pojedyncze odmiany) zaatakowane cały - liście, owoce i łozy.

Koniec lata/początek jesieni niesamowicie deszczowy (w tym np. ponad tydzień codziennych opadów) spowodowały, że na liściach mączniak pojawił się na większości krzewów. Trudno się tym dobrze zająć, kiedy jestem co 2 tygodnie na miejscu. Najbardziej irytuje, kiedy mogę te 2 dni przeznaczyć, a tu akurat cały weekend pada. Stąd decyzja o usunięciu najbardziej wymagających/wrażliwych.
Nie ma raczej, jakiejś stwierdzonej skuteczności oprysku myjącego ale myślę, że zastosować nie zaszkodzi.
Na pewno przydała by się siarka do kwitnienia i SNL - przed i po.
Wpis po pewnej dłuższej przerwie. Przeczytałem kilka ostatnich postów i muszę sprawdzić, co tam słychać u tych kilku litrów gronowego wina 2017.

Kolejna uwaga - po sezonie powtórzyć badanie gleby. Zobaczymy, co dała kreda i siarczan magnezu.

A teraz do rzeczy. Dwa tygodnie temu zrobiłem oprysk (alkalin K+SI i dorzuciłem bor) i mały rekonesans wśród krzewów. I teraz kilka pytań.

1) Czy już ogławiacie krzewy? Czy usuwacie/skracacie latorośle, kiedy rząd się "zadżungla" i dodatkowe latorośle próbują się płożyć?
Jeśli tak, to czym się kierujecie?
https://photos.google.com/album/AF1QipNl...r6Jj?hl=pl

2) Jak się uporać z tym leon millotem?
https://photos.google.com/album/AF1QipNl...12KR?hl=pl

3) Jakaś sugestia, co mogło spowodować takie uszczerbki? Prawdopodobnie to zdjęcie podarok zaporożu.
https://photos.google.com/album/AF1QipNl...mvcn?hl=pl
https://photos.google.com/album/AF1QipNl...UpJY?hl=pl

4) No i trzeba będzie przeprowadzić zielone zbiory, żeby owocki należycie dojrzały.
https://photos.google.com/album/AF1QipNl...LE0n?hl=pl

Pozdrowienia
Cześć! Niestety zdjęcia się nie otwierają. Co do ogławiania,to jestem już po tej pracy, którą wykonałem w środę. Czytałem wiele wpisów, wiele opinii. Kieruję się tym, aby cała moc szła teraz w grona, które zaczęły wchodzić w fazę dojrzewania.
Hmm, nie rozumiem. Może w ten sposób zadziała.

https://photos.app.goo.gl/tqpYhJhcy2LZrpcp6
Zadziałało. Prawdopodobnie, te poprzednie nie były udostępnione.

Też ogłowiłem dwa dni temu.
Z Leonem można uporać się jedynie za pomocą... częstego użycia sekatora.
PaulCraft, o moim podejścu do ogławiania napisałem ostatnio w wątku, który prowadzę - może się Tobie przydadzą informacje w nim podane. W razie wątpliwości, pytaj.

Pozdrawiam
Piotr
(18-04-2017, 13:34)PaulCraft napisał(a): [ -> ]Badania gleb dotarły, to od razu i tutaj wkleję:

-gleba średnia
-pH w KCl = 5,2
-fosfor mg P2O5/100g = 74,5 (b. wysoki)
-potas mg K2O/100g = 18,9 (średni)
-magnez mg Mg/100g = 4,1 (niski)

Widzę, że jest za mało magnezu i niekorzystny stosunek K/Mg. Powinienem więc go uzupełnić (do poziomu 8-10 mg/100g?).
pH również za niskie i chciałbym je podnieść do 6,0 - może i docelowo do 6,5.

Po 3 latach porównanie, właśnie odebrałem badania:
-gleba lekka
-pH w KCl = 5,7 (+0,5)
-fosfor mg P2O5/100g = 50,5 (b. wysoki -24,0)
-potas mg K2O/100g = 15,6 (wysoki -3,3)
-magnez mg Mg/100g = 5,8 (wysoki +1,7)

Muszę jeszcze podnieść pH, więc nadal będę używał wapna (kreda oraz dolomit z magnezem), małe porcje rozsypywane w rzędach + glebogryzarka. Magnez wygląda lepiej.
Sprawdzę w literaturze zalecane zakresy i stosunki.

Czy po zakończeniu sezonu późną jesienią lub wczesną wiosną warto zastosować obornik, nawozy azotowe?
A zatem:
-podbicie pH do 6,2-6,5
-zwiększenie ilości potasu (obecnie potas wynosi w przeliczeniu na czysty pierwiastek K=13,7 - potrzeba 20-25)

Ważne:
-nawozy potasowe lekko zakwaszają glebę
-nawozów potasowych nie mieszać z nawozami wapniowymi!!

Za rok wiosną badanie pH, K, P, Mg + mikroelementy.
Obornik możesz zastosować jesienią beż żadnych obaw, jednak kreda i obornik muszą być stosowane w odstępach przynajmniej 4 miesięcy.
12.06 zrobiony oprysk Amistar 250SC (0,1% oba mączniaki) + Ridomil Gold (0,25% mączniak rzekomy) + bor (0,5%) + siarka pierwiastkowa (0,1%). Dodatek siarki to był błąd, zrobiły się grudki, zatykały dyszę i musiałem wylać oraz przecedzić cały roztwór przez sitko. Czy siarkol (80% siarki) również zasila rośliny w ten pierwiastek?

Dodatkowo kolejny etap rozsypania wapna (kreda + dolomit) zmieszany z ziemią glebogryzarką.
Według mojej wiedzy Amistar działa jedynie na MP oraz na SzP...
Hm, możliwe że pomyliłem z Amistarem Opti, ale tak wyczytałem, zdaje się na winogrona.org, przeglądając zapiski nt. ŚOR. Proszę więcej głosów ntt. :) Niemniej zastosowałem również Ridomil stricte przeciw Mrz.

To oprysk przed kwitnieniem 80% (z wyjątkiem może Aurory, Rondo czy MF, które były szybsze).
Po kwitnieniu (za 2 tygodnie) planuję Topsin (0,15%) + Dithane (0,2%) lub siarka w miejsce dithane z uwagi na mankozeb już w ridomilu - muszę sprawdzić karencję.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9