Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: MOJA WINNICA w Lubuskiem - Winnica Teresin
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
(17-06-2020, 20:39)PaulCraft napisał(a): [ -> ]12.06 zrobiony oprysk Amistar 250SC (0,1% oba mączniaki) + Ridomil Gold (0,25% mączniak rzekomy) + bor (0,5%) + siarka pierwiastkowa (0,1%). Dodatek siarki to był błąd, zrobiły się grudki, zatykały dyszę i musiałem wylać oraz przecedzić cały roztwór przez sitko. Czy siarkol (80% siarki) również zasila rośliny w ten pierwiastek?

Przekombinowałeś... Z tymi grudkami, to teraz nie wiadomo, czy grudki są od siarki? Czy może siarka się oblepiła amistarem, czy ridomilem i całkiem skład oprysku się zmienił. Jak się zrobiły grudki, to do kanalizacji i od nowa...
Ja polecam mieszanie środków najpierw w butelce plastikowej np. po mineralnej. I to dopiero do opryskiwacza + woda.

(19-06-2020, 07:38)PaulCraft napisał(a): [ -> ]Hm, możliwe że pomyliłem z Amistarem Opti, ale tak wyczytałem, zdaje się na winogrona.org, przeglądając zapiski nt. ŚOR. Proszę więcej głosów ntt. :) Niemniej zastosowałem również Ridomil stricte przeciw Mrz.

To oprysk przed kwitnieniem 80% (z wyjątkiem może Aurory, Rondo czy MF, które były szybsze).
Po kwitnieniu (za 2 tygodnie) planuję Topsin (0,15%) + Dithane (0,2%) lub siarka w miejsce dithane z uwagi na mankozeb już w ridomilu - muszę sprawdzić karencję.

Musisz trochę doczytać na temat tych ŚOR... Topsin na MP, Siarka też na MP... Dithane na MRz...
Możliwe kombinacje:
Topsin + Mankozeb (Dithane, Ridomil)
Siarkol + Miedzian
Siarkol + Mankozeb
ew. Amistar + Folpan

To kilka takich najpopularniejszych. Mankozeb max 2/sezon, oddzielony innym opryskiem...
Zbyszku, święta racja, miałem na myśli miedzian - nie siarkol. Dziękuję.

Zapisałem, że Topsin działa na MP + dodatkowo SzP, dlatego chcę go użyć w obliczu ostatnich intensywnych opadów.
Amistaru przed kwitnieniem użyłem ze względu na azoksystrobinę, bo nigdy wcześniej nie używałem tej substancji (Folpanu czy zamienników do SNL nie miałem).
Tak, Dithane (jeśli pozwoli karencja) użyję później, w razie potrzeby, po oprysku z miedzią, żeby nie używać mankozebu 2x pod rząd.

Tę siarkę (czystą 100%) będę używał tylko jako nawóz sypki. Ja zawsze środki do oprysku wsypuję/wlewam do opryskiwacza, w którym jest 1-2 L wody i intensywnie mieszam. Później dolewam do docelowego poziomu, na który liczyłem dawki. Nigdy nie miałem z tym kłopotów. Widocznie siarkol (80% siarki) ma jakieś dodatki przeciwzbrylające czy inne, które pozwalają na łatwe tworzenie wodnych roztworów.
(19-06-2020, 07:38)PaulCraft napisał(a): [ -> ]Po kwitnieniu (za 2 tygodnie) planuję Topsin...

(19-06-2020, 11:48)PaulCraft napisał(a): [ -> ]Zapisałem, że Topsin działa na MP + dodatkowo SzP, dlatego chcę go użyć w obliczu ostatnich intensywnych opadów.

To właśnie w związku z tym, że Topsin działa m.in. na SzP, która to z kolei ma spore szanse obecnie wniknąć w kwiaty poprzez blizny powstałe w wyniku odpadających kołpaczków, tenże środek warto jednak... zastosować tuż przed kwitnieniem.

(19-06-2020, 08:27)Zbyszek T napisał(a): [ -> ]...Mankozeb (Dithane, Ridomil)
...
Mankozeb max 2/sezon, oddzielony innym opryskiem...

Według mojej wiedzy jest istotna różnica pomiędzy środkami: Dithane (Mankozeb) / działanie powierzchniowe, a Ridomil ( Mankozeb + Metalaksyl) / działanie wgłębne. Krótko mówiąc; Ridomil powinien być oddzielony innym opryskiem, natomiast w przypadku Dithane, nie ma takiej potrzeby...
Cytat:
(19-06-2020, 11:48)PaulCraft napisał(a): [ -> ]Zapisałem, że Topsin działa na MP + dodatkowo SzP, dlatego chcę go użyć w obliczu ostatnich intensywnych opadów.

To właśnie w związku z tym, że Topsin działa m.in. na SzP, która to z kolei ma spore szanse obecnie wniknąć w kwiaty poprzez blizny powstałe w wyniku odpadających kołpaczków, tenże środek warto jednak... zastosować tuż przed kwitnieniem.

Dziękuję, cenna uwaga na przyszłość.
Cześć, czy możecie polecić mieszadło do rozdrabniania owoców. Rozgniatanie rękami jest... męczące i niezbyt skuteczne.
Takie coś się nada? https://allegro.pl/oferta/mieszadlo-nier...9417500187

Czy nada się również do innych owoców: wiśnie, aronia, porzeczki, śliwki?
Pewnie się nada, co inox to inox
Ja mam cuś takiego
https://allegro.pl/oferta/rozdrabniarka-...9337294035
Mieszadło używałem przez chyba 3 lata, na początku winnicy.
To jest kiepskie rozwiązanie, bo nie rozdrabnia wszystkich owoców.
Potrzebny jest młynek miażdżący, dwa wałki z wąskim prześwitem.
Frania z koszem zasypowym? Człowiek trochę bicka wzmocni i można od razu odpompować sok. :D
Wykonałem ostatnio oprysk Siarkol (0,3%) + Switch (0,2%) - czy w tej mieszaninie nie ma nic złego, nie neutralizują się? Wymieszało się dobrze, nie było wytrącania, więc przynajmniej fizycznie r-ór ok.
Switch wykonuję jedynie na grona.
Zebrane, odszypułkowane, rozdrobnione i wyciśnięte 6,5 L moszczu z Solarisa i Siegerrebe (4+1 krzewów).

Parametry:
-cukry 22,5 Bx (refraktometr i spławik były zgodne)
-pH 2,9
-TA powyżej 6 (było jakoś około 6,2-6,3 jeśli pamiętam - zostawiłem kartkę z zapiskami, uzupełnię za tydzień w razie potrzeby, miareczkowane 0,1N NaOH własnoręcznie acz świeżo przygotowanym r-rem do pH 7,0 - zakładam niedokładność)

Jestem bardzo zadowolony, Solaris dojrzały, smaczny, średnie cukry na poziomie 24 Bx. Siegerrebe bardzo smaczny, od dłuższego czasu podskubywałem, chyba najciekawsza odmiana do badań organoleptycznych. :)
Fermentowane na UCLM S325, powinno wyjść ok. 12,5% ABV, wytrawne. Dzisiaj powinno ruszyć.

Pozostałe oscylują w zakresie 16-20 Bx, myślę że za tydzień znów coś zbiorę.

Te pułapki mega się przydają, w jednej potrafi się po kilka szerszeni złapać w kilka dni.
https://www.winnicaprzybylowka.pl/34/pulapki-na-osy

Opóźniony ten sezon mocno opóźniony mam, ale wina na pewno zrobię lepsze niż rok i dwa temu.
W uzupełnieniu powyższego - zmierzona kwasowość wyniosła 6,4 g/L. Wszystko mierzone po sedymentacji.

Dokładnie po 7 dniach zmierzyłem cukier, spławik pokazał -2 blg. Ściągnąłem całość znad osadu i zasiarkowałem 0,6 g/L. Uzyskałem 6 L całkiem dobrze zapowiadającego się wina. Teraz tylko go nie utlenić i nie przeszkodzić mu w osiągnięciu dojrzałości.

Ciągle wisi Regent pod siatką, jest już blisko zbiorów.
Seyval częściowo dojrzały, ale jeszcze sporo jagód dalekich od ideału. Za mało gron usunąłem.
Dornfelder - tutaj nadal daleko do celu, zostawiłem zbyt wiele gron. Jeżeli pogoda pozwoli, to postaram się trzymać go możliwie dużo.
Fatalnie w tym roku wyszła sprawa z Leonem - mało niewielkich gron, które zostały doszczętnie opędzlowane zanim w ogóle dojrzały. Wiszą choinki - na przestrogę, żeby przypilnować pozostałych owoców.

Ciekaw jestem Gewurztraminera aż dojrzeje. Siegerrebe pod tym względem mocno wygrywa (termin), chciałbym jeszcze porównać smak.

Rondo i MF były nieco podjedzone, pojedyncze jagody fermentują na krzewie (co jakiś czas podjadam). MF podobnie jak LM bardziej dba o przyrost zielonej masy, ciężko go opanować, a z gron i jagód nie ma wielkiego pożytku. Widocznie odmiana lepiej by się sprawdziła w dużej, rozpostartej formie gdzieś na ścianie. Rondo, o ile mocno rośnie, to grona ma przyzwoite, nie tak zbite jak 2 ww. odmiany, większe jagody. Jest jakiś sens w tym, żeby tak z nim walczyć wcześniej.

Krzew Rieslinga pozostanie ciekawostką, o ile sezon wegetacyjny nie wydłuży się do grudnia. Poza tym wydaje małe grona z niewielkimi jagodami. Tak czy siak zostawiam go, na wypadek gdybym wpadł kiedyś na pomysł dosadzania październikowych Vinifer.
PaulCraft, trzymaj Rieslinga. Ile lat ma Twój krzew?
To był jego 4 lub 5 rok uprawy. Nie jestem pewien, czy był od początku, czy dosadzałem w drugiej turze. A może to już 6 lat? ;)
(05-10-2020, 13:12)PaulCraft napisał(a): [ -> ]Zebrane, odszypułkowane, rozdrobnione i wyciśnięte 6,5 L moszczu z Solarisa i Siegerrebe (4+1 krzewów).

Parametry:
-cukry 22,5 Bx (refraktometr i spławik były zgodne)
-pH 2,9
-TA powyżej 6

Bardzo fajne parametry. Będzie dobry rocznik!

Jedynie te 2,9 pH... jakby troszkę nie pasuje ale może przy tak niskiej kwasowości okaże się to rewelką... Czego życzę!
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9