Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: dosładzanie aroniowego po 1-wszym zlaniu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
dosładzanie aroniowego


Witam. Proszę o pomoc i cenne informacje w sprawie dosładzania winka. Na początek podam kilka istotnych informacji. 10 kg aronii, 2kg cukru, następnie 10 l soku jabłkowego z biedronki. Drożdże aktywne (bajanusy), pożywka. Woda 8l do tego 2kg cukru, kolejny cukier 300g podawany po 50gram co 2 tygodnie. Cukier dodawałem jak blg spadał do 0. Po 2 miesiącach zlałem wino z nad osadu i stwierdziłem, że jest kwaśne (blg 0) więc nie czekając dodałem 1kg cukru. Blg wzrosło do 20 bulga bardzo leniwie raz na kilka minut. Całość zamknięta jest w 25 litrowej butli.
A jakie jest pytanie?
No tak pytanie. Myślałem że dostanę niezłe cięgi za ten 1kg cukru z którym przesadziłem. Pytanie brzmi co robić dalej czy czekać dalej z fermentacją, czy ja przerywać. Zastanawiałem się czy przyczyną zbyt słabej pracy drożdży jest brak pożywki.Nie brak pożywki tylko właśnie uszczęśliwienie drożdży pod koniec fermentacji śmiertelna dawką cukru. Czekaj, może się pozbierają i jeszcze coś zjedzą.
Napisałem Ci w innym temacie, ale że został on zamknięty to napiszę i tutaj.

Coś chyba pomieszałeś z tym cukrem na końcu, bo mając 0 blg i dodając 1kg cukru, blg nie mogło wzrosnąć do 20, przy tylu litrach nastawu.
Zrobiłem kilka zdjęć, cukromierz posiada 3 skale:
- alcohol %,
- skala od 0,999 do 1.100 i dalej do 60,
- od 0 do 30,
Cukromierz podczas pomiarow nie moze byc przyklejony do scianki menzurki, tak jak na fotce, tylko musisz go tak ustawic zeby nie dotykal scianek i plywal swobodnie w cieczy.
No i sprawa się wyjaśniła. Posiadasz hydrometerz trzema skalami. Pomijając skalę potencjalnego alkoholu, pozostałe dwie mierzą gęstość cieczy, czyli w tym przypadku ile gramów cukru znajduje się w kilogramie nastawu/wina.

Odczytuj więc wyniki na podstawie jednej skali. Albo specific gravity albo blg.

Twój nastaw po dosłodzeniu pokazał, jak widać na zdjęciu, 5 blg (lub 1020 sg).

Napisz, co chcesz uzyskać. Jeszcze mocniejsze wino? Wytrawne/pół.../słodkie?
Cieszę się, że sprawa się wyjaśniła. Moim celem jest wino półsłodkie, dodam że użyłem drożdży aktywnych, które rzekomo fermentują do 17%. Na chwilę obecną dziś mija 60 dzień od nastawienia wina.
Że aktywnych to mniej istotne. Ważne, że to bayanusy. Rasa wyjątkowo odporna na cukier, alkohol i pirosiarczyn potasu. Pozostaje ci więc chyba tylko dosładzać małymi porcjami nastaw aż drożdże przestaną pracować i zostawią kilka procent cukru resztkowego.
Butlę trzymam w ciepłym pomieszczeniu około 22`C, może przenieść ją w chłodniejsze miejsce?
Z uwagi na to, że jest to mój pierwszy nastaw mam pytanie.
Jak długo dosładzać i co ile dni? Kiedy będę wiedział, że drożdże padły i wino jest już w pełni gotowe.
Nie prowadziłem zapisu poziomu cukru na początku. Za ile tygodni ponownie zlać wino z nad osadu? Pytania dość banalne, ale chciałbym by ta pierwsza butla stała się solidnym fundamentem wiedzy.
Z góry dziękuję.
(30-10-2012, 21:45)winnyradek napisał(a): [ -> ]chciałbym by ta pierwsza butla stała się solidnym fundamentem wiedzy.

Solidny fundament wiedzy zdobądź z książek typu "Domowy wyrób win" Cieślaka lub internetowego podręcznika wyrobu wina.

Nastaw zostaw w tej temp. Gdy hydrometer będzie wskazywał ok. 0 blg (lub ok. 1.000 sg), dosłódź ok. 50g cukru na każdy 1l nastawu. Powinieneś wtedy zaobserwować dalszy ciąg fermentacji (bulkanie, pienienie itd.). Jeżeli w końcu drożdże nie podejmą pracy i przez powiedzmy dwa tygodnie wskazanie cukromierza nie zmieni się (nie spadnie), to będzie to oznaczało, że drożdże padły. Wykonaj wtedy pierwsze zlanie z nad osadu.
Pierwsze zlanie już wykonałem (cztery dni temu), na chwilę obecną obserwuję coraz mniejszą aktywność drożdży. Czy to możliwe, że proces fermentacji się zakończył? Na powierzchni nastawu, szczególnie przy ściance nie widać już charakterystycznych pęcherzyków powietrza.
Zapewne tak.
(01-11-2012, 09:12)Boullii napisał(a): [ -> ]Zapewne tak.
Nowy dzień nowe pytania. Czy to znaczy, że mam siarkować? Jeśli nie to ile czasu trzymać wino pod rurką?
W jaki sposób mogę sprawdzić % skoro nie robiłem zapisu poziomu cukru. Przeczytałem w innych postach, że bardzo ważne aby wino sięgało maksymalnie pod korek. Po pierwszym zlaniu mam spory ubytek ok 1l. Jeśli w niedalekiej przyszłości zrobię 2 i 3 zlanie ubędzie mi znacznie mojego trunku. Czy mam zaopatrzyć się w mniejsze butle?
Jeśli Bllg powyżej 0 ( a Ty masz 5) to nie trzeba siarkować ale można. Trzymanie pod korek to nie błąd ale też nie absolutny wymóg dla wszystkich win. Nic się mu nie stanie. Trzymaj tak jak masz i zlewaj co jakiś czas gdy wytrąci się osad.
Fermentacja mogła spowolnić (coraz trudniejsze warunki dla drożdży + zlanie) ale nie zakończyć się. Zmierz blg teraz, za tydzień, za dwa. Tylko w ten sposób ocenisz, czy drożdże jeszcze pracują. Jeżeli blg będzie spadało, to drożdże żyją - dosładzaj aż padną, albo silnie zasiarkuj.

Bez informacji ile cukru dodałeś nie obliczysz ile % ma wino. W przybliżeniu możesz przyjąć, że... dużo;)
Dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o dosładzanie to małe pytanie kolega kolman napisał we wcześniejszej odpowiedzi 50g/l jak blg spadnie do 0 czy to oznacza ilość wina (około 22lx50g) czy to nie za dużo?
Nie za dużo!