Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Jaki cukromierz (winomierz)?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Otóż pobił mi się dziś mój dotychczasowy aerometr i zastanawiam się jaki teraz kupić. Znalazłem 3 podstawowe rodzaje (z niskiego przedziału cenowego):

1. http://allegro.pl/winomierz-cukromierz-i2708789308.html (Biowin 1)
2. http://allegro.pl/winomierz-cukromierz-i2756143366.html (Biowin 2)
3. http://allegro.pl/winomierz-cukromierz-i2741032631.html (Zamojscy)

Chciałbym spytać czy ktoś miał okazję porównać je, przetestować i orientuje się który jest najlepszy, najdokładniejszy tudzież najbardziej wytrzymały?
Do tej pory miałem ten z pod numeru 3 ale delikatne uderzenie jego dolnej części o umywalkę spowodowało jego rozbicie stąd kryterium trwałości jest dość istotne...

Za wszelkie sugestie (nawet propozycje innych cukromierzy) z góry dziękuję.
Ostatnio kupiłem taki:
http://www.browamator.pl/szczegoly.php?g...edm=184149
i jestem zadowolony. Opis jest mylący trochę, bo nie jest od 0 tylko od -4 albo -5 (nie pamiętam). Jego zaleta to to, że jest duży i skalę ma co 0.5Blg.
Wszystko fajnie, ale oba trochę drogie... :) Zgodnie z moja filozofia "taniego wina" na takowy cukromierz nie chciałbym wydać więcej jak 15-20zł..

A właśnie, tak przy okazji spytam: jak to możliwe, że czasem taki cukromierz pokazuje wartości ujemne (miałem już 2 wina których bllg wynosiło -3). Czysta woda ma 0. Zwiększając gęstość danej cieczy pomiar rośnie. Skoro jest wynik ujemny to dana ciecz (wino) ma gęstość mniejszą od 1g/cm3. Jak to możliwe skoro de facto jest to woda z pewnym dodatkiem soku (gęstszego przecież od wody) nawet jeśli teoretycznie nie byłoby tam już żadnego cukru?
(31-10-2012, 12:27)shogun7 napisał(a): [ -> ]Jak to możliwe skoro de facto jest to woda z pewnym dodatkiem soku (gęstszego przecież od wody) nawet jeśli teoretycznie nie byłoby tam już żadnego cukru?
Podpowiem - spróbuj do wody dodać trochę soku, a potem trochę spirytusu i zmierzyć.
Ah, racja, zapomniałem o alkoholu (gęstość 0,79g/cm3). Zatem wszystko jasne... ;)

----

Jeśli ktoś miał okazję porównać wymienione przeze mnie w pierwszym poście cukromierze lub zna lepsze ale w podobnej klasie cenowej to sprawa jest aktualna! :)
Nie ma znaczenia jaki kupisz. Każdy spełni swoje zadanie. Nie widzę tam w ogóle skali, ja bym się tym głównie kierował, tak by w miarę wygodnie było dokonywać odczytu.
Ja mam najmniejszy cukromierz z biowinu i czasem żałuję, że nie kupiłem sobie wyższego dla dokładniejszego odczytu blg.