Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Ocena nastawu - Zwykłe rodzynkowew
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Proszę o ocene nastawu.
Chce zrobić proste lekkie winko białe rodzynkowe wg przepisu :
Oczekuje 5 litrów (niestety taki mam wolny sprzęt) moc około 10 %
0,5 kg rodzynek
4,5 l wody
0,5 kg cukru
20 g kwasku cytrynowego
Drożdże
Pożywka 3 g

Pytanie pierwsze czy cały ten cukier od razu czy na raty?
Będzie coś z tego? ;)
Witaj
Kwasku jest za dużo w tym przepisie. Na 10l wina dajemy 10-20g w zależności od mocy i słodkości. Z obliczeń wychodzi ok, 9% więc spokojnie można dać wszystko na raz.
Dołóż więcej rodzynek - 0,75 kg na 5 l byłoby ok.

Na białe wino kup jasne rodzynki - czasem są czarne rodzynki, czasem jasne jak bursztyny. Te jasne dadzą jaśniejsze, bursztynowe wino.

Dodaj z pół szklanki czarnej herbaty.

No i oczywiście rodzynki parzone, płukane, niesiekane, niemielone.
Zbyszek ty chyba musisz dostawać paczkę z jedną buteleczka każdego wina które mi doradzasz :) WIELKIE DZIĘKI
Ide poszukać tej czarnej herbaty - ale to rozumie ze napar? ewentualnie inna herbata może być?
Po co tak naprawdę jest ta czarna herbata do wina? Kolor czy klarowanie czy coś jeszcze innego?
M.in do lepszego klarowania. Wyciąga aromaty.
(20-11-2012, 20:26)Mapak napisał(a): [ -> ]Wyciąga aromaty.

Możesz rozwinąć swoją tezę ?
(20-11-2012, 20:28)tasmol napisał(a): [ -> ]
(20-11-2012, 20:26)Mapak napisał(a): [ -> ]Wyciąga aromaty.

Możesz rozwinąć swoją tezę ?

Tutaj na forum wyczytałem. Więc... odpisałem.
Jak szybko uwalniany jest cukier zawarty w rodzynkach? Zastanawia mnie czy są możliwe przypadki w których mimo podjęcia pracy przez drożdże blg nastawu rośnie aż do momentu zbyt wysokiego stężenia cukru i zatrzymania fermentacji?
A ja na forum wyczytałem , że o północy to nie powinno się zlewać wina :diabelek:.

Jak coś piszesz to proszę rozwiń temat.

Herbata dodaje tanin do wina oraz ułatwia klarowanie.
Jak juz tutaj poruszony jest ten temat to zapytam was. Ile tej herbaty należy dodać na ile nastawu? Czy podczas nastawiania wina ją sie dodaje czy można w każdym etapie?
Herbatę możesz dodać w późniejszym terminie.
Tak jak napisał Zbyszek T dodaj z pół szklanki.
Wielkie dzięki za pomoc - winko juz nastawione i zaczyna pracować :) Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI za pomoc i fachowe porady!!
Witam.
20.11.2012 Nasstawiłęm winko rodzynkowe ( to z mojego wątku powyżej) wg przepisu:
Baniak 5 l
Rodzynki 0,5 kg
Woda 4,5 l
Cukier 550 g
kwasek 7g
Pożywka
Drożdże Fermivin PDM ( takie miłem tylko ale dałem pół paczki)
Początkowe wino miało BLG 15
Dziś tj 29.11
Wino ma przerwę na rurce fermentacyjnej ponad minutę . Na dole jest gruba warstwa osadu i winko wyraźnie się klaruje.
Na moje mało fachowe i doświadczone oko wyglada ze fermentacja burzliwa się zakończyła, ale czy to nie za szybko ? Pytanie czy zostawić ten nastaw jeszcze czy zlać go przenieść do chłodniejszego miejsca na cichą?
Przede wszystkim sprawdź blg, to jest wyznacznik trwania fermentacji, lub jej zakończenia. Dodatkowo możesz sprawdzić czy rodzynki oddały cały zawarty w nich cukier, być może jeszcze coś w nich zostało i drożdże nadal go przerabiają?
BLG jest minusowe około - 2
Wino w smaku jak tani szampan , kwaskowate ale nie mega kwas
Jak myślicie zlać to czy dodać może z pół litra wody z cukrem około 50 g ( wtedy proporcja na procent będzie bez zmian) ?
Lub dodać sam cukier z piro i odstawić na cichą?
Dziwi mnie bardzo taki krótki czas bo to jednak tylko 9 dni