Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wiadro do fermentacji burzliwej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Po przeczytaniu kilku tematów zauważyłem że dużo ludzi stosuje wiadra na pierwszą fermentację. Po przeszukaniu mieszkania zeszłem do ojca pokoiku gdzie ciagnie miód i znalazłem wiadra po karmie dla pszczół (karma ta to nic innego jak miód 3 klasy). Wiadro ma oznaczenia: nóż i widelec oraz PP (w trójkącie PP napis 05)
Są to wiadra z szczelną (tak mi się może zdawać) pokrywką.
Wiadra mają pojemność:10,15,25l
Czy nadadzą się na fermentację z owocami a potem po zakończeniu fermentacji zleje do banki 5l (taka narazie posiadam).
Możesz użyć takiego wiadra.:)
Ja też używam wiader z forumowych akcji miodowych do fermentacji w miazdze mniejszych nastawów :)
Przykrywkę nie zamykaj szczelnie, na 10-15cm średnicy lekko odchyl, żeby nastaw oddychał (tylko delikatnie, żeby dranie owocówki nie mogły wchodzić).
Nawiasem, w Leżajsku masz bardzo ładny obiekt klasztorny.
Klasztor w przebudowie jak narazie .
Witam
Do fermentacji baniaki chromoniklowe są dobre czy nie. Mam takie 3 sztuki po30 litrów.

Pozdrawiam ;)

Gienek
ja ostatnio oglądając film traktujący o domowym warzeniu piwa, zauwazyłem, że do tego celu wykorzystywane są specjalne wiadra posiadające kranik spustowy oraz szczelnie zamykane wieko z miejscem na rurkę fermentacyjną. Pomyślałem że przydałoby mi się takie wadereczko 30L bo są w miarę tanie (relatywnie do szkła) i bardzo wygodne/praktyczne. Służyłyby mi do fermetacji burzliwej głównie miodu, a potem na cichą do balonu szklanego dokładnie pod korek ;]

Myslicię że takie cudo sie nada?
http://www.bimberhobby.pl/product.php?id_product=385

pozdrawiam
Nada się.
Przezroczyste jest lepsze niż nie jedno akwarium :)

Tylko - albo przykładaj się do dezynfekcji kranika w którym różne syfy lubią zostać, albo kup wersję bez kranika.
Ja używam jednego z kranikiem tylko podczas warzenia (filtracja) i rozlewu. Wszystko inne - zwykłe wiaderka.

PS. Nim coś wlejesz, sprawdź czy kranik i uszczelka nie przeciekają ;) (po prostu napełnij wodą nieco powyżej kranika)