Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Czarny bez + czeremcha
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich :) od paru ładnych lat przeglądam już to forum, lecz nigdy się nie logowałem bo wszystko co chciałem znaleźć - odnajdywałem :D Jednak takiego połączenia nie znalazłem: czarny bez + czeremcha? Co myślicie? spodobała mi się cierpkość czeremchy, myślę że mogłaby wznieść troszkę do czarnego bzu. Zastanawiałem się nad dodatkiem 1-2% czeremchy :D nastaw cz.b. zrobiony w 54 litrowym balonie, kończy się fermentacja burzliwa i mam około 4 litrów wolnego miejsca które planuje dopełnić czeremchą, piszcie swoje przemyślenia :D
Ja w tym roku (parę dni temu) nastawione takie wino. 2kg czeremchy, 7kg czarnego bzu. Bez i czeremcha do sokownika, miazga zalana wodą. Po burzliwej chcę dopełnić do 15l ;) a na efekty poczekamy
Raźniej wiedząc że ktoś wpadł na podobny pomysł :)
Pozdrawiam

Według mnie smaki bzu czarnego i czeremchy są bardzo bliskie smakowo i ich połączenia nie da oczekiwanych efektów smakowych. Lepszym rozwiązaniem jest połączenie bzu czarnego lub czeremchy z jakiś innymi owocami

Maciej
Popieram takie połączenie, dałbym jednak czeremchy ok.20-30%. Zrobiłem podobny nazstaw, dołożyłem jeszcze do dokwaszenia czarną ałyczę.:)
Jak już rozmawiamy o czarnym bzie - jak zapatrujecie się na kwasek cytrynowy? ile i w którym momencie dodać?
Połączenie ciekawe. Idziecie bardziej w kierunku wytrawnym czy portwein?
ja uderzam w portwein, chociaż dla siebie zrobię parę mocno wytrawnych ściągających ciemnych butelczyn. Reszta na słodko i w butelki do leżakowania.
Staram się robić wina wytrawne lub półwytrawne. Dokwaszałem zawsze sokiem z cytryny,więc nie powiem dokładnie ile kwasku dawać (był gdzieś na forum ten temat poruszany). Lepiej dozować małe dawki,żeby nie przesadzić. Oczywiście po każdym dodaniu kwasku odczekać jakiś czas i potem sprawdzać smak.:)
Dzięki za podpowiedź! wiele razy robiłem wina lecz kwasek dodaje pierwszy raz i już chciałem sypać wszystko za pierwszym razem :nie:
Czarny bez i czeremcha to dobre połączenie. Próbowałem kupażu gotowych win z tych owoców i wyszło całkiem nieźle. Czeremchy ok 20%. Z kwaskiem się wstrzymaj do zakończenia fermentacji. Czeremcha ma więcej kwasu niż bez, więc może w ogóle go nie będzie trzeba. Dobry efekt daje dodanie do nastawu z CzB kilku przekrojonych owoców pigwowca zamiast kwasku.
@zibi8888: A możesz coś więcej napisać? Jaki poziom cukru, jak młode wina kupażowałeś, czy czuć goryczkę czeremchy?
@Grze$: Dokładnych proporcji Ci nie podam, bo akurat tego nie zapisywałem. Zrobiłem taką mieszankę w zeszłym roku jakoś tak przypadkowo. Miałem trochę niezabutelkowanego CzB (młode) i otworzyłem butelkę rocznego wina z czeremchy, żeby się przekonać czy już jest dobre. Solo mi jakoś nie podeszło (goryczka), więc po prostu wlałem je do tego bzowego, żeby się nie zmarnowało :-) Efekt, tak jak pisałem pozytywny. Tej czeremchy mogło być 20, max. 30%. Goryczkę czeremchy było czuć dość mocno. Bzowe było mocne (16%) i słodkie (3 Blg bez poprawek), czeremchowe też dosyć mocne (ok. 13%) i słodkie. Mam w planie taką kombinację powtórzyć. Poza tym łączyłem kilka razy bez z czeremchą razem z innymi owocami w portweinie i też zawsze pozytywny efekt.