Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: BLG a rodzaj wina
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, powiedzcie mi czy na podstawie ostatecznego odczytu na skali BLG jesteśmy w stanie ocenić jakie wino wyszło-chodzi mi o wytrawne, półwytrawne, półsłodkie, słodkie.
Mam winko, które jest już po fermentacji aktualnie klaruje się i ma 2 BLG - czy jest jakaś skala? Czy wszystko na wyczucie?
Nie da rady stwirdzić poziomu słodkości tylko na podstawie ostatecznego odczytu. Jeden odczyt cukromierza wskazuje, że Twój nastaw lub wino ma pewną konkretną gęstość (ta gęstość jest wypadkową proporcji wody, alkoholu, cukru, niecukrów, itp). Przy wskazaniu BLG=2 możesz mieć na przykład:
  1. 0% alkoholu, 0g/l niecukrów i 20g/l cukrów
  2. 0% alkoholu, 20g/l niecukrów i 0g/l cukrów,
  3. 14% alkoholu, 0g/l niecukrów i 60g/l cukru (tak "pi razy oko")
    [/list=1]
    Jak byś miał poczatkowy balling nastawu (lub proporcje użytych w nastawie składników) to można wtedy dokładniej policzyć.
Dzięki Witas.
Myślałem, że może już po fermentacji gdzie tak naprawdę cały cukier jest przerobiony na % możemy jakoś stwierdzić na podstawie odczytu BLG mniej więcej rodzaj wina.
A sensor paszczowy nie wystarczy? Na podstawie Blg końcowego da się odczytać zawartość cukru pod warunkiem, że znasz poprawkę na niecukry. Alkohol możesz sobie odparować, doprowadzając szklankę wina do wrzenia i studząc do temp. ok. 20st.C i dopełniając wodą do objętości początkowej, ale musisz wiedzieć ile Blg odjąć na niecukry - czyli ile było wody i cukru w stosunku do samego soku.
Też ostatnio szukałem i z tego co znalazłem to prezentuje się to jak poniżej. Jeżeli mam błędy to proszę mnie poprawić.

wytrawne: do 1 blg
półwytrawne: 1-3 blg
półsłodkie: 3-6 blg
słodkie: 6-15 blg
bardzo słodkie: ponad 15
Tak by było jakby wino nie miało niecukrów i alkoholu, lub jeśli poprawka na alkohol i niecukry znosiłyby się nawzajem. Jednak np. w ryżowcu ziołowym, gdzie oprócz kwasku cytrynowego właściwie innych niecukrów nie ma, poprawka na niecukry to zaledwie 0,5 Blg a przy mocy np. 13% poprawka na alkohol to 4 Blg. Zatem wino półwytrawne, zawierające ok. 20 g/l cukru resztkowego będzie miało Blg końcowy = 2 Blg (cukier) -4 Blg (alkohol) + 0,5 Blg niecukry = -1,5 Blg. Czyli to o czym pisal Witas - nie da się tylko za pomocą cukromierza i jednego, końcowego pomiaru.
(17-03-2015, 00:11)lgorek napisał(a): [ -> ]http://ppawlukowicz.zut.edu.pl/fileadmin...ocwina.htm

Co to ma udawadniać? Wystarczy zmienić Blg początkowe soku na np. 20 Blg i już mamy półsłodkie a Blg wina dalej 2 .
Wojciechowi chodziło o podanie zapewnie orientacyjnych przedziałów dla win a nie laboratoryjne wyliczenia.

Do produkcji domowej taki kalkulator spokojnie wystarczy nie bedzie nikt liczył dokładnie co do 0,1% czy są tam cukry czy niecukry. Jakby tak chciał liczyć to cukromierze musiały by być skalowane (0-10blg, 10-20blg) do jak najmniejszego błędu 0,1blg . Ale taki sprzęt to wydatek ponad 350zł za sztukę nie wiem czy kogoś w warunkach domowych na to stać.

WojciechG
Jak masz możiwość to zrób kilka win w baniakach 5 litrowych na takich samych proporcjach. Aby mieć dokładnie np 3-4 takie same wino. A następnie zwiększ zawartość cukru tak by mieć 4, 8, 12, 16blg. Wtedy będziesz jak dane wino smakuje przy użyciu danych drożdży oraz poziomie alkoholu.
Igorek - ale te "orientacyjna przedziały" zmieniają wszystko i wcale nie chodzi o dokładność 0,1 Blg tylko o konieczność znajomości poprawek na niecukry i alkohol. Jak sam podałeś wino wytrawne ma do 10 g/l cukrów, co odpowiada 1 Blg (w wodnym roztworze cukru) a wino słodkie 60 g/l czyli ok. 6 Blg - różnica to 5 Blg a poprawka na niecukry może dochodzić do 4 Blg, poprawka na alkohol do 6 Blg.