Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: czy da się uratować moje wino?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
Tydzień temu zebrałam z działki 1,4kg winogron i postanowiłam, że zrobię wino.:uczen: Ponieważ miało być to pierwsze moje wino, to zadecydowałam, że zrobię go mało i ta ilość winogron starczy jak na pierwszy raz.:spoko: Jako, że nic o robieniu wina nie wiem, udałam się do Ciotki, która wino robić podobno potrafi.:co_jest: Kazała mi zalać te winogrona rozgniecione , ostudzoną wodą z cukrem. Wody było 1 litr a cukru 300 g. Dostałam od niej 5 litrową butelkę ze szkła, po jakimś winie, która się odkręca. Butelkę kazała mi zakręcić. Tak też zrobiłam. Do tej pory nie ruszałam mojej mieszaniny, prócz codziennego zamieszania butlą. Dziś ją otworzyłam, bo chciałam dolać jeszcze wody z cukrem - czeka już ostudzone 700ml i 200g cukru. Z butelki zaczął wydostawać się gaz gdy delikatnie zaczęłam ją odkręcać.:chytry: Zapach gazu był..winny :chytry: Całość zaczęła przybierać na objętości i pienić się, że "wino" :podstep: urosło dwukrotnie na wysokości.:sloik:

Co robić i co się tam zadziało? :pomocy:
Czy mam ratować tę miksturę? :szampan:
Jak to zrobić? :drink:

Dziękuję :ksiazka:
Zejdę chyba na zawal albo nie umiem czytać, fermentujące wino zakręciłeś szczelnie zakrętką?
Jak pisałam, nic o robieniu wina nie widziałam.;)
To była porada Ciotki, która wino robi :lol: więc , cóż, zakręciłam :)

Lepiej powiedz / powiedzcie co dalej robić z tym "winem" ? :chytry:
Zapytaj się cioci czy bierze jakieś leki psychotropowe :lol:

Jak fermentuje to niech fermentuje, do butelki dokup korek z rurką fermentacyjną, zapytaj się cioci czy możesz do tej rurki wody kapkę nalać.

Masz 1,5kg winogron, uzyskasz soku ok 0,75l , dodałeś już 1,2 litra wody (wliczona objętość cukru). Już jest rozcieńczenie 1,5 krotne, dodasz to co chcesz dodać to będzie rozcieńczenie 3,6 krotne.
nie,nie :) Ciocia jest czysta :P może ja jej pytać już nie będę...:diabelek:

A jak zostawię "wino" jakie teraz jest z tym rozcieńczeniem 1,5 krotnym to wyjdzie cierpkie czy słodkie?
Bo ja wolę słodkie, nie lubię win wytrawnych i stwierdziłam, że chyba trzeba jeszcze wody z cukrem dodać, by to osiągnąć.
Ale to piszesz , że będzie 3,6 rozcieńczenie tylko, że ja nie wiem o co biega? no i co za tym idzie? :D
Możesz sam cukier dosypać, taką małą ilością to możesz słoik w rękę złapać i mieszać, mieszać aż do rozpuszczenia cukru.

Nie syp naraz za dużo cukru, jak przestanie bulkać, oceń słodkość i dosyp kolejne 200g.
ok, dzięki za radę :D
A ja proponuje dodać jeszcze trochę owoców, a jak już nie masz to mogą być rodzynki.
A najlepiej wszystko to przelać do wiadra, uzupełnić "czymś" do jakiś 5,5l i po zakończeniu burzliwej fermentacji wlać do butli sam płyn pod korek.
(12-10-2013, 21:44)Eldier napisał(a): [ -> ]A ja proponuje dodać jeszcze trochę owoców, a jak już nie masz to mogą być rodzynki.
A najlepiej wszystko to przelać do wiadra, uzupełnić "czymś" do jakiś 5,5l i po zakończeniu burzliwej fermentacji wlać do butli sam płyn pod korek.

Nom tak, racja ;)