Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Balon i pojemnik fermentacyjny w jednym
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Chomik sprzedaje takie balony/pojemniki z szeroką szyjka i specjalnym korkiem zastępujcym rurkę fermentacyjna. Cena 25 litrowego niższa niż zwykłych wąskootworowych balonów, niezły kształt - osad nie zostaje na ściankach. Można prowadzić fermentację miazgi jak i wszystkie inne etapy fermentacji. Kupiłem sobie takie 2 szt po 25 l. Jest to wyrób chiński - no ale szkło, to szkło.

Są też mniejsze pojemności - zdaje się, że 19, 16, 13, 10 i 8 l
tak się zastanawiam czy sprawdzi się opcja tego słoja, jaką jest sugerowany brak kurki fermentacyjnej. jeżeli dobrze widzę, tam wlewa się na pokrywkę wodę, i jeśli ma ona bezpośredni kontakt z powietrzem, to obawiam się o możliwość rozwoju w niej drobnoustrojów.

powiedzcie że się myję...:nie:
Myjesz sie, przynajmniej mam taką nadzieje:diabelek:
Myjesz się.... :D:lol:
No ma bezpośredni kontakt z powietrzem, ale jak wlejesz przegotowaną wodę to tak szybko się nie zakazi, żeby wino się od tego popsulo - przecież ok. raz w miesiącu i tak bedziesz tę wodę wylewał przy okazji ściagania znad osadu.
Zreszta nie ma biedy - się nie podobuje? - no to wtykasz mały korek silikonowy w szyjkę po odkręceniu małej nakrętki i dajesz klasyczną rurkę - i po krzyku :D
Dzięki za informację, takich słojów nie widziałem.
Faktycznie kształt w porządku, no i zaleta: szeroki otwór.
Jak twoje odczucia co do grubości szkła, czy znalazłeś jakieś defekty?
Szelki przydadzą się do przenoszenia.
Ja dobrze rozumiem? Zamiast rurki z korkiem producent zrobił otwory wentylacyjne, rozszczelniające? To tak pod kiszenie bardziej.

Widzę, że mają też promo na tradycyjne włoskie balony z koszem.
Wąskootworowy 25L za 77,99zł (z rurką i korkiem) - Link
Szkło nie jest zbyt grube, ale ma wzmacniające żebra (oczywiście po stronie zewnętrznej), Generalnie wykonanie może być.
Nie ma tam żadnych otworów wentylacyjnych. Szeroka nakrętka ma w środku zagłębienie z wąską szyjką z gwintem i nakrętką. Po odkręceniu waskiej fioletowej nakrętki można nałożyć kapturek i nalać wody w zagłebienie szerokiej nakrętki. Powstaje zamknięcie hydrauliczne. Można też wetknąć w wąską szyjkę najwęższy korek silikonowy i włożyć klasyczną rurkę.
(24-10-2013, 15:05)rock and roll napisał(a): [ -> ]Myjesz sie, przynajmniej mam taką nadzieje:diabelek:

ot, językowy chochlik :D
jasne że się :sloik: w szampanie rzecz jasna:szampan::szampan::szampan::szampan::szampan:
(24-10-2013, 18:25)DarekRz napisał(a): [ -> ]Powstaje zamknięcie hydrauliczne.
No to faktycznie te słoiki są godne zainteresowania.
fajnie by było, jakby ktoś kupił ten słój i nagrał jak to pracuje, a następnie wrzucił link do publicznej oceny :lol:
No ja kupiłem, ale jeszcze nie używałem. A pracuje to na takiej zasadzie:

[attachment=16812]

A ten kolega używa właśnie takiego dymiona: http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=0 - przy okazji dziwi go zjawisko desaturacji pod wpływem wsypania sypkiego cukru do nastawu wysyconego CO2 - :big:
Chińska myśl techniczna :)
Tak jak winny_drożdż chciałbym zobaczyć to w akcji.

Bardziej mnie jednak ciekawi jak słój zniesie ciężar 25+ kg cieczy, mieszanie, zlewanie, mycie itd.
Nie posiada kosza, co intuicyjnie trochę podpowiada ostrożność.
Darek, kiedy coś w nich nastawisz?
W tych pewnie tak szybko nie nastawię, ale od paru lat używam takich jak poniżej, też 25 l i nie przeszkadza, że nie mają koszy - no, uchwyty by się przydały, ale też daję sobie radę.
Szkoda, że dopiero teraz to wrzuciłeś, bo dopiero co kupiłem "tradycyjny" szerokootworowy balon na ratafie. Bardzo dużo nie przepłaciłem, ale to jednak używka. A kupowałeś przez internet czy w jakimś sklepie?

Pozdrawiam
Ja kupowałem w sklepie internetowym - nie ważne teraz jakim - w dodatku przepłaciłem o 6 zł na sztuce. W sklepie internetowym Chomika jst chyba najtaniej - to oni są bezpośrednim importerem tych balonów.
Chomik sprzedaje również na allegro i ma w ofercie te słoiki:
http://allegro.pl/wielofunkcyjny-sloj-ba...01108.html
DarekRz - te butle to są plastikowe po wodzie mineralnej do dystrybutorów?