Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Święto Wina - Mołdawia 01-08.10.2014 r.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich serdecznie.

Winiarstwem zajmuję się co prawda od niedawna i czysto amatorsko ale mam nadzieję, że zaiteresuję Was inną swoją pasją - podróżami ;-) Dla mnie będzie to podróż do źródła gdyż to Tam zaszczepiono mnie miłością do wina. Jakiś czas temu, podczas mojej pierwszej wyprawy do Mołdawii pokazano mi czym jest na prawdę wino i jego domowy wyrób. Zakochałem się w tym maleńkim kraju, jego trunkach i jego mieszkańcach. Od kilku lat rodzinne wakacje spędzamy właśnie w tym kraju, do tej pory podróżójąc zupełnie niskobudżetowo - rowery, namioty ...

W obecnym roku postanowiłem zorganizować wycieczkę na najbardziej wyjątkowe, znane mi Święto Wina odbywające się właśnie w Mołdawii - nawet kształt tego państewka (jak żadnego innego) jest ściśle związany w winem ;-)

Co między innymi w programie ?
1. Zwiedzanie Milesti Mici - chyba najdłuższe podziemne winne piwnice świata (ponad 250 km) zawierające ponad 1,5 miliona butelek wina.
2. Cricova - trochę mniejsze niż Milesti ale o tyle ciekawe, że świeżo po remoncie. Kompleks wygląda co najmniej imponująco - nazwy podziemnych ulic pochodzą od przechowywanych w nich rodzai win ;-)
3. Oczywiście uroczyste otwarcie festiwalu wina w Kiszyniowie, udział w paradzie winiarzy.
4. Zwiedzanie najpiękniejszych, wykutych w skale monastyrów - naddnierstrzańskie Saharna i Tipova oraz niesamowite Orheiul Vechi.
5. Wieś Styrcza czyli "Mała Warszawa" - mołdawska stolica polskości.
6. Inne położone na trasie przejazdu atrakcje jak: twierdza w Soroce, Bielce, rezerwat Codru i wiele, wiele innych według wspólnego uznania - możliwy krótki postój we Lwowie, Kamieńcu Podolskim, Chocimiu ...

Organizatorem jest Stowarzyszenie Podróżników Dookoła Świata i całość imprezy jest zupełnie NON PROFIT - nie zarabiamy na tym !!

Orientacyjne koszty : wynajem siedmioosobowego auta terenowego 4x4 wraz z kierowcą - 1,5 zł/km; noclegi + wyżywienie ok. 100 zł/osobodoba; bilety wstępu i inne wydatki ok. 600 zł/osoba - czyli całość kosztów za siedmiodniową wycieczkę zamykamy w kwocie około 1600-1800 zł/osoba.

Startujemy z Lublina, po drodze czekamy na resztę osób w Przemyślu. Wyjazd 1 października, powrót 8 października 2014 r. Termin jest co prawda odległy ale często zdaża się, że urlopy planujemy z dużym wyprzedzeniem. Jest więc czas aby podjąć odpowiednie decyzje ;-)

Zdjęcia z poprzednich naszych podróży po Mołdawii znajdziecie na stronach http://dookola-swiata.com/moldawia

Aktualne informacje będą pojawiały się na stronach Stowarzyszenia oraz tutaj.

Serdecznie zapraszamy.

Pozdrawiam
Grzegorz Czorapiński