Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: DR pracuje jak szalone a BLG stoi.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Panowie kuriozum. Nie jestem nowicjuszem ale takie coś zdarza mi sie po raz pierwszy. Nastawiłem 54 l suszonej DR, najpierw na tokayach biowinu, blg 15. Było to 10 dni temu. Wino zaczęło coś tam bulgotać, lekka piana itp. Po 3 dniach takiej wątłej burzliwej zmierzyłem BLG. I co? Dalej 15? Odczekałem jeszcze 2 dni i gdy pomiar cukru dalej wskazał 15 przestalem się patyczkowac i zaserwowałem fermivin pdm.

Jest Piana fest. Z rurki pyka raz na 3-4 sek. A BLG 15 po 10 dniach!!

Jak to jest w ogóle możliwe? I co najlepsze nastaw jakoś tak dziwacznie fermetnuje, bo co2 unosi się tylko od linii owoców w góre. Ja wie że DR czasem trudno fermentuje, zazwyczaj pracowała dość leniwie. Ale żeby nic? A zachowuje sie jakby wszystko było ok. Aerometr sprawny na pewno.
A jak mierzysz cukier? Odlewasz próbkę w miarę bez frakcji stałych do cylindra, odgazowujesz i mierzysz? Temperatura próbki 20 C? Sprawdzałeś co pokazuje cukromierz w czystej wodzie w temp. 20 C?
(07-03-2014, 21:41)cynk napisał(a): [ -> ]Nastawiłem 54 l suszonej DR
Możliwe, że suszona DR opiła się wody i wskazania blg wzrosły.
Zlej jakieś 200ml do 250ml cylindra miarowego, tak by cukromierz swobodnie pływał, dokładnie odgazuj, ustaw cylinder na poziomym blacie i mierz.
Cudów nie ma, są błędy pomiarów :diabelek:
Panowie, dnia 13 po dodaniu 4 porcji 7 g PDM hartowanych na wszystkie sposoby wino przetrawiło 5 BLG i zeszło do poziomu 10. Pomiary dokonuje jak najbardziej prawidłowo, mam 2 aerometry, odlalem nawet kontrolny nastaw do 5 litrowej damy by sprawdzic jak tam przebiega fermentacja i oba nastawy idą podobnie. Nie mam pojęcia co z tym fantem zrobić. Naprawde fermentacja wygląda na typowoą burzliwą a tak naprawde ledwo raczkuje. Ma ktoś jakieś pomysły jak ratować ten nastaw? Pozywek jest az nadto, temp nastawu po dogrzaniu piecykiem 21 stopni. Myślicie że powinienem po prostu czekać?

inblue ciekawy pomysł nie brałem wczesniej tego pod uwagę!
Napisz dokładnie kiedy nastawiłeś wino i ile dałeś cukru , róży i wody.
Jeżeli mocno fermentuje, to blg musi spadać, nie ma siły. Może przesłodziłeś nastaw wtedy cukier pozostanie na wysokim blg.:D
nastawione 13 dni temu 26 lutego dałem 8 kg cukru + 6,5 kg suszonej DR. Fermentuje dość mocno, z tymże CO2 unosi się jak gdyby tylko z owoców, nie z całego nastawu...
Mieszaj co jakiś czas i powinno być wszystko OK.:)
miszam miszam ale 5 blg po 7 dniach z bólem? Nawet jeśli fermentacja sie rozkreciła to spada to o jakies 1 blg dziennie max...
A śpieszy Ci się gdzieś?:) Najważniejsze, że Blg spada, to znak, że fermentacja trwa. Spadnie do zera, dodasz kolejną porcję cukru i będą dalej pracowały.
To się nazywa zjeść ciastko i mieć ciastko :lol: