Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wino z napojów kartonowych Caprio
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam chciałbym dowiedzieć się czy można robić wina z napojów Caprio? Jeżeli ktoś z was robił to prosiłbym o podzielenie opinią.
Z napojów nie . Z soków tak.
Caprio są to napoje, a każde napoje mają bardzo małą zawartość soku, a dużą wody i cukru, dlatego nie nadają się na wino, bo wyjdzie ono puste w smaku, wodniste.
Możesz za to użyć soków 100% z kartoników różnych producentów. Ważne żeby był to sok, a nie napój.

Ewentualnie jeśli ma być to wino porzeczkowe, to możesz użyć nektar z zaw soku 30-50%. Sok z porzeczek i tak dość mocno się rozcieńcza, więc w tym wypadku nektar jest ok.
hehe muszę się przyznać, że nastawiłem wino z tego producenta z czarnej porzeczki. Co teraz mam zrobić? wylać czy dodać do tego jakiś nektar albo sok? Czy poczekać i sprawdzić co z tego wyjdzie?
Akurat czarna porzeczka to co innego, nie kupisz soku z CZP bo byś tego nie wypił jest tak skoncentrowany. Zdarzają się przypadki na forum (poszukaj), ale efekt jest średni. Sam zrobiłem 1L eksperymentalnie do kupażu ale wylałem po pół roku, bo musiałbym je odkwasić. Zwyczajnie mi się nie chciało.
Tak jak pisał lukihah jeśli porzeczka miała "stężenie" powyżej 30% to dobrze bo porzeczkę i tak się rozcieńcza. Jeśli nie możesz dodać np. partię soku z porzeczki wyższego % żeby wyrównać poziom do osiągnięcia odpowiedniej ekstraktywności. Zawsze możesz też poszaleć i pomieszać z innymi rodzajami soków. Na forum szukaj przepisów tego jest od groma.
A więc tak. Do butli wlałem 5l "napoju z czarnej porzeczki" i na etykiecie napisane jest:
skład : wpda, soki owocowe z zagęszczonych soków 20% i z czarnych porzeczek 10%
dolałem jeszcze 4l napoju mieszanego jabłko-wiśnia-aronia ogolnie razem 21% zagęszczonych soków.
Może dolać jakiegoś soku 100%?
Nastaw zrobiłem wczoraj około 17godziny
Na ile to wino celujesz? Wróżę że będzie kwasiur, ja bym dodał rodzynek. Instrukcja jak je przygotować jest na forum.

Ile jest cukru w tych 9L wina?
Auć na moje oko to za mało trochę bo masz zawartość soku ok 25% w takim nastawie. Soku wodą nie powinno się rozcieńczać powyżej sok do woda - 1:2 bo może być z tego wino puste. Co ważniejsze to policz jeszcze cukier który tam masz w tych sokach bo coś też mi się wydaje, że może być tego za mało żeby osiągnąć odpowiedni %. Blg przewiduję, że nie masz jak zmierzyć?
Też zrozumiałem tak z wodą ale czytaj jeszcze raz - 5 L napoju porzeczkowego (skład) i 4 L innego, brak dodatkowej wody i cukru. Blg nie musi mierzyć bo ma cukier napisany na pudełku.
No ale tak czy siak policzyć ile tego cukru ma żeby wiedzieć jaki % osiągnie powinien :) do tego i tak mierzyć blg się powinno okresowo tak czy siak żeby później wiedzieć ile zjadło cukru. Co do składu i niedodawania wody to i tak wydaje mi się, że ekstraktywność będzie niska, ja bym dodał jakiegoś soku 100% dla pewności.
Cały osprzęt mam. Cukier zawarty w napojach - czarna porzeczka"17g cukru na 250ml czyli 5l=340g
i wieloowocowy 8,8g na 250ml czyli 4l=140g
i 400g cukru, które rozpuściłem z 0.5l napoju i wlałem do nastaw. BLG wynioslo 8.
teraz rozpuściłem kolejne 400g cukru i blg wskoczyło na 10,5.
Dzisiaj doleje jeszcze 2l soku z czarnej porzeczki 100% myślicie, że wystarczy aby wino wyszło smaczne z dobrym %?
Trochę dziwnie zaplanowałeś to winko :) Najpierw oblicz ilość potrzebnego Ci na zaplanowany % cukru wzorem A*B*17=C gdzie A to ile litrów nastawiłeś, B to planowany procent, 17 to stała. C to potrzebny cukier.Od otrzymanego wyniku odejmij cukier który już jest w tych sokach czyli z tego co podałeś już masz 1280g. Co do dolania soku który polepszy ekstraktywność to już kombinuj wedle tego co chcesz osiągnąć.
Jeśli w balonie masz dość miejsca, to dosyp ryżu i rodzynek. Ale first things first: jest na opakowaniu informacja o środku słodzącym? Powinna być. Producenci tego typu napojów często się chwalą, że jest "bez dodatku cukru" i na chama dają np. syrop glukozowo-fruktozowy.

Google twierdzą, że skład jabłkowego Caprio to:
woda, sok jabłkowy(20%), cukier(D)i/lub syrop glukozowo-fruktozowy (G), regulator kwasowości - kwas cytrynowy i cytrynian trójsodowy, aromaty, substancja wzmacniająca - witamina C, aromaty, barwnik: karmel, substancje słodzące - E 952 i E 954.
D, G w zależności od użytego składnika.

Sprawdź opakowania. Może być, że w smaku wyjdzie dobre, a po kilku lampkach ból głowy taki, jak po kilku litrach autentycznie dobrego wina.
Bez uwzględnienia cukru zawartego w tych 2 l soku porzeczkowego wychodzi mi 6,2% alkoholu w finalnym wyrobie i przy założeniu że wino będzie całkiem wytrawne. Zrób tak, dodaj do nastawu 1700 g minus cukier który był zawarty w tym 100 % soku. Poczekaj aż cały cukier zawarty w nastawie przefermentuje, zlej znad osadu, dodaj 1,3 g piro, parę kropli pekto i czekaj aż się wyklaruje. Dosłodź do smaku.
Nic nie piszesz o drożdżach- jakie użyłeś ile, czy dodałeś pożywkę, ile etc... Liczę ,że nie były to Bayanusy bo jak tak to powyższe obliczenia zdadzą się psu na budę. Do uzyskania pełnej porady potrzebne są pełne dane. Poczytaj inne posty na forum, wiele z nich pokazuję prostą drogę do uzyskania potrzebnych informacji, poza tym nabędziesz wiedzy ogólnej i niezbędnej do zrobienia wina którego nie będziesz się wstydził.
Ok od poczatku dla jasności opisze co dodałem.
5l "napoju z czarna porzeczka"
4l napoju z jabłko-wiśnia-aronia
400g curku 1 dzień
drożdże FERMIVIN PDM - aktywne suszone- połowę 1 dzień
400g cukru 2 dzień i drugą połowe drożdży.

Jutro chce zakupic 1 litr albo 2 nektaru z czarnej porzeczki i dodać 1k curku.
1 dzień blg pokazywało 8
2 dzień po dodaniu cukru blg 10,5
3 dzień blg wynosi 8
Tak jak już było powiedziane napewno najważniejszy jest cukier, bo jest go narazie o wiele, wiele za mało. Po drugie dolanie soku jakiegoś aby podnieść ekstraktywność, ale możesz zamiennie dać też rodzynki. I na przyszłość zanim coś zrobisz dobrze to zaplanuj bo poczytałbyś forum z 10 min i już byś nie miał przynajmniej połowy problemów z którymi się teraz męczysz.
Ok a rodzynek ile wsypać
Ja bym wsypał z 2 paczki po 100-150g możesz dolać zawsze też soczku z wiśni bo do tego nastawu chyba by pasował. I pamiętaj o cukrze! Do tego wina musisz cukru dodać sporo jeszcze i do tego pamiętaj, że to wino wytrawne może smakować niedobrze więc dosłodzić produkt końcowy też prawdopodobnie będziesz musiał. Porzeczka i wiśnia = kwas a kwas to zawsze trzeba więcej wody dać żeby go rozcieńczyć, ale to już mamy załatwione więc na koniec do smaku gotowca dosłodzisz tak aby Ci pasował, chyba że lubisz kwasiora :)
Jak już chcesz winko na wypasie to dodaj 500 g rodzynek (uwzględnij, że to dodaje do nastawu ok 250 g cukru).Pamiętaj o potrzebie wymycia ich. Czystego soku z cz.p. bym już nie dodawał bo może być za kwaśne. Dlaczego drożdże dajesz na dwie raty? Czy przed wsypaniem je uwodniłeś?
Na przyszłość zaplanuj sobie wino przed rozpoczęciem pracy- to nic trudnego: po pierwsze określ jakie to wino ma być, mocne czy też słabsze. Od tego wyboru zależy rodzaj soku jako podstawowego składnika. Następnie używając wzoru AxBx17= C gdzie A- objętość nastawu w l, B planowana moc wina w % i C ilość cukru potrzebna do osiągnięcia założonego %, oblicz cukier całkowity (należy uwzględnić cukier zawarty w soku). Do tego należy dobrać drożdźe które powinny mieć odporność na alkohol do założonego przez nas %. Jednakże, jak chcesz robić dobre wina to MUSISZ poczytać trochę to forum, szczególnie dział podstawy technologii- bez tego będziesz ciągle się pytał o rzeczy podstawowe które zostały wielokrotnie opisane i omówione na tym forum.
Dzieki za porady. Drożdże wymieszałem z lekko podgrzanym sokiem z aronii. Później podam stan blg.
ok wczoraj blg wyniosło 5. Po dodaniu 0,5kg curku i 400g rodzynek blg pokazało 9. Dzisiaj rodzynki wypłynęły na powierzchnię i wino jest mętne.
Jest taka zasada, że kolejne zaplanowane raty cukru dodajemy, gdy Blg spadnie do zera, a nie do trzech, pięciu, czy siedmiu. Nie ma wtedy ryzyka, że w razie zatrzymania fermentacji, zostaniesz z za słodkim winem.
Witam
Czytam i, myślę że z soków co to za wino będzie ( z kartonowych). Tak się zastanawiam, a mam jeszcze mrożonki jak: czarna porzeczka, maliny i, agrest można by zrobić super winko ekologiczne. Balony mam już puste. Np.. na 25 litrów ile czego muszę dać na dobre wino, mogę też dodać starych soków- malinowych i, porzeczkowych 5 letnich prawie gęste są.
Latem dodawałem stare soki do wina z czarnej porzeczki. Wino wyszło wyśmienite. ;)
Pozdrawiam/Gynek
Gliwice
Tutaj masz przepisy na wszystko praktycznie.
http://old.wino.org.pl/frames/przep_szczeg.html
Stron: 1 2