Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Kwasek cytrynowy (z cytryny) - czy musi "dojrzewać"?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam serdecznie.
Mój Koweński (Lipa) trójniak spokojnie dojrzewa - wczoraj robiłem kolejne zlanie (czwarty miesiąc, startowe Blg około 35, wczorajsze około 6Blg, więc G995 zrobiły swoją robotę) wygląda bardzo dobrze, nawet już jest przejrzysty i pijalny... No ale oczywiście brakuje kwasku cytrynowego.
Nastawu jest 16L. Mam trochę przestrzeni w balonie, więc spokojnie mogę to uzupełnić sokiem z cytryny. Wychodzę z założenia, że 15ml soku z cytrynyny to około 1g kwasku. Cytryny mam średniej wielkości (ale dobrej jakości). Zakładam, że już spokojnie mogę dać ze 120ml soku, czyli około 8g (0.5g/L, czyli odrobina jak na mocny w alkohol trójniak).

Moje pytanie: czy sok z cytryny musi się "przeżreć" z nastawem? Czy już lepiej dodać więcej soku z cytryny, żeby spokojnie dojrzewało, czy jeszcze zaczekać kilka miesięcy? Mam wrażenie, że po czterech miesiącach już nie pracuje ten nastaw zupełnie, nawet osadu już miałem odrobinę przy wczorajszym zlewaniu...
(07-05-2014, 12:22)bachus_ napisał(a): [ -> ]Moje pytanie: czy sok z cytryny musi się "przeżreć" z nastawem?
Tak, nastaw musi się na nowo zharmonizować.
(07-05-2014, 12:22)bachus_ napisał(a): [ -> ]Czy już lepiej dodać więcej soku z cytryny [...]
Absolutnie nie, za kilka miesięcy "odbiór" słodyczy będzie zupełnie inny.