Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Czy można przedawkować drożdże?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jeśli gdzieś już ten temat był poruszany to proszę nie strzelać!
Interesuje mnie, czy będzie miało "zły wpływ" na fermentowany miodzik podanie do tegoż miodziku matki drożdżowej z np 20 g drożdży zamiast sugerowanych w przepisie 4 g?
Do fermentacji raczej nie ma znaczenia ile dasz drożdży. Ale trzeba uważać "po" i wcześnie zlać, aby rozkładająca się "padlina" nie zaśmierdła nastawu.
Jeżeli przez "zły wpływ" rozumiesz dłuższe przygotowanie MD lub długi czas fermentacji miodu... I te "sugerowane 4g" to na 1L,2L, 5L czy 10L nastawu? O to ,czy to czwórniak, trójniak czy jeszcze mocniejszy miód ,to nawet nie zapytam.
Na 1l trójniaka daję 1g drożdży aktywnych bezpośrednio do nastawu po uwodnieniu, przy mocniejszych miodach 2-3g z namnożeniem i hartowaniem MD.
Powiedziałbym "Ot i cała filozofia", ale nawet 20g/l bez pożywki, kontroli pH czy natlenienia startującego nastawu nie gwarantuje sukcesu.... takie naczynia połączone.
Po dodaniu do nastawu drożdże w pierwszym etapie namnażają się gwałtownie. Nie znam - choć jestem pewien, że istnieją - wyników badań dynamiki tego namnażania, ale jestem pewien, że nie ma najmniejszego znaczenia, czy dodasz 1g/l, czy 5g/l - i tak drożdże namnożą się znacznie bardziej.
Rację mają i @sztender, i @seal69 - trzeba uważać na całą resztę parametrów i przed, i po fermentacji.
Co do wzrostu to dobrze prezenyuje to ten wykres.
[attachment=19052]

Faza zastoju - tu następuje adaptacja do nowych warunków
Faza wzrostu - intensywne namnarzanie
Faza stacjonarna - utrzymuje się taka sama ilość komórek (tyle samo powstaje co obumiera) dla większości jest to 10 do8 jtk/ml. W tej fazie występuje niedobur surowca lub zaczynają być toksyczne metabolity.
Faza zamierania - śmierć kolonii

Początkowa ilość drożdży ma wpływ na czas osiągnięcia fazy stacjonarnej.
W tym całym namnażaniu drożdży ważnym czynnikiem jest temperatura. W niższej drożdże namnażają się wolniej ale osobniki są silniejsze i zdrowsze, w wyższej natomiast rozmnażają się szybciej ale z gorszą kondycją .
Optymalnie to jaka temperatura będzie 18 ? Czy od drożdży zależy?
Zależy od drożdży
No tak, zależy to od drożdży, ale te około 18 stopni będą w wielu przypadkach najbardziej optymalne. A już na pewno lepsze niż 25-27 jak często teraz podczas tych upałów.
Moje cydry fermentowane w wysokich temperaturach zalatują drożdzowym błotem mimo ratowania kolejnym zlewaniem i napowietrzaniem..
Latem daję mniej drożdży i staram się wstawiać w mieszkaniu tam gdzie chłodniej