Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: czyste kultury bakteri
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam czy można obejść się bez czystych kultur bakterii a skorzystać z zakwasu z kefiru . Czy jeśli tak to trzeba go jakoś przygotować. Chciałbym ser coś ala gouda zrobić.
Do pleśniowych możesz dodać pleśnie ze sklepowego, do twarogowych śmietanę, ale do twardych najlepiej dodać kupne kultury.
http://sklep.serowar.pl/pl/p/MSO-kultura...akterie/18
Opakowanie jest na 100 litrów mleka .Ja potrzebuje na 10 litrów .Resztę można jakoś przechować?
Tak możesz je przechowywać w zamrażarce.
To ja podciagne temat. Do bardziej doświadczonych.

Często widziałem, że kultury są sprzedawane pod konkretny rodzaj sera, a czasem podaje się nazwę mieszanki bakterii i w opisie jest mowa, że można z niej wyhodować m.in taki, inny, jeszcze inny i inne.

Jak to jest? Od czego zależy jaki ser mi wyjdzie poza oczywiście trzymaniem się przepisu?

Aby całe życie nie być zdanym na kupowanie bakterii czy można je pozyskać na jakimś etapie produkcji sera ze skrzepu lub w innym momencie?

Dzięki za odpowiedź.
Jak chcesz by produkcja Twojego sera była powtarzalna to musisz kupować gotowe kultury. Szkoda mleka i przede wszystkim czasu na eksperymenty z kulturami. Można oczywiście eksperymentować bo kto komu zabroni ale osobiście uważam, że nie warto.
Poza trzymaniem się przepisu technologicznego za smak sera odpowiada oczywiście dobór kultur bakteryjnych i jakość mleka.

Na stronie internetowej agrovis.eu masz wiele przydatnych informacji. Mają też sklep z odpowiednimi kulturami i sprzęt.
Dzięki za odpowiedź. Kupowałem w Agrovisie. Najwidoczniej będę musiał dopytać i zadzwonić.

KIedyś jakoś kultury musieli pozyskiwać i to mnie właśnie nurtuje, także ze względu że nie mieszkam już w Polsce, a bywam czasem.

Bez odpowiedzi pozostało tylko pytanie czy kultury są sprzedawane pod konkretny rodzaj sera, a czasem podaje się nazwę mieszanki bakterii i w opisie jest mowa, że można z niej wyhodować m.in taki, inny, jeszcze inny i inne?
Niektóre kultury pasują pod kilka rodzajów serów, tylko wtedy musisz się trzymać innych temperatur, według przepisu.