Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: MOJA WINNICA w Świętokrzyskiem - Przymiarki do założenia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Koledzy chce w tym roku przygotować sobie, część działki pod mini winnicę. Rozmieszczenie wyglądało by mniej więcej tak:

[attachment=19643]

Gdzie:

A - to budynek gospodarczy
B - warzywka
C- budynek sąsiada.

Odległość od budynku A, C i od warzywek do słupków pod winnicę to jakieś 2 mb. Rzędy co 1,5 mb, rozstaw sadzonek 1,3 mb. Chciałbym prowadzić systemem pojedynczego Guyot-a. Jeden rząd chciałbym mieć odmianę deserową, a pozostałe przerobowe. Na dzień dzisiejszy przygotowuje glebę. Zruszam glebogryzarką, oddam do badania. I będę nawoził. Myśłałem o odmianie Rondo i Solaris. Proszę o jakieś podpowiedzi bo dopiero raczkuje w tym temacie...

Mogę zrobić foty jeśli to coś pomoże.
Po pierwsze za blisko budynku sąsiada. Część każdego rzędu będziesz miał ocienione. Zaobserwuj dokąd pada cień i od tego miejsca rób rzędy. Brak nasłonecznienia = brak lub bardzo opóźnione dojrzewanie. Winorośl jest rośliną ciepło i słońcolubną.
Po drugie 1,5m między rzędami to za mało. Rzędy będą się zacieniać. Powinieneś zrobić przynajmniej 2m.
Po trzecie 1,3m na pojedynczego Guyota to za dużo. Wystarczy 0,9-1m
Z tym budynkiem to jest tak, ze go na razie nie ma. Ale sąsiad chce blaszaka wstawić żeby maszyny chować. Myślę że blaszak będzie miał max 3 m wysokości więc chyba tyle odsunę. Trzy rzędy po 8 krzaczków (co 0,9 m) to wyjdzie jakieś 24 sadzonki. Troszkę mniej ale skoro tak musi być to tak zrobię.
Może zamiast Ronda rozważ posadzenie Regenta. Rondo jest bardziej podatne na mączniaka prawdziwego.
8 krzaków to za mało na wino odmianowe. Nie da się wydłużyć rzędów?
Mogę w sumie max do 10 mb. czyli było by max 11 krzaczków. Może być Regent, nie mam na razie żadnych sadzonek, ani sztobrów, ale chce już sobie wszystko przygotować.
Chcesz od postaw robić? Czyli sadzonki? Nie lepiej kupić gotowe? Dużo czasu się zaoszczędza.

@vanKlomp
Czy odległość między sadzonkami nie powinna być zależna też od odmiany?
Regenta sadziłem co 1,5m pod guyota dwuramiennego. Solaris co 1m pod jednoramiennego, ale Solaris mocno rośnie, że praktycznie 1,5m by ledwo starczało. Zagęszcza się niesamowicie, a łoży ma grube i ciężkie.
Regenta mam na jednoramiennym Guyocie co 90 cm i jest ok. To samo Solaris co 1m i u mnie się nie zagęszcza. Może kluczem tu jest gleba. Ja mam raczej słabą. Na 50-60 cm już piasek.
Gdzie kupie gotowe ?
Na litość boską, wystarczy wpisać w google choćby a już najlepiej po forum poszukać czy na winogrona.org + opinie. Ja zamawiałem w e-sadzonce i polecam. Jak Ci zależy na cenie możesz od kogoś kupić, często forumowicze na winogrona.org sprzedają nadmiar z ich własnego ukorzeniania.
Możesz też kupić tutaj
Dziękuję za odpowiedzi. Rozmawiałem wczoraj z e-sadzonką. Wysyłają od kwietnia, cena sadzonki przy zamówieniu 30 szt. 11 zł/szt. Cena jak cena, nie mam wiedzy jak jest u kolegów w winogrona.org. Ale chyba kupie gotowe sadzonki, zawsze to coś do dom przodu z czasem.
W e-sadzonce dostaniesz sadzonki szczepione na podkładce. U kolegów z winogrona.org na korzeniach własnych (w większości)
Dobre sadzonki deserówek ma Michał (Alkor) Winnica Sfinks
Dobra a co do konkretnej odmiany, bo kolega ALKOR nie ma w ofercie ani REGENT-a , ani SOLARIS-a. Coś dobrego , nie chodzi o cene.
Bo Michał ma tylko deserówki. Napisz do niego na PW na pewno Ci dobrze doradzi. A odmiany na wino kup w e-sadzonce.
Dobra działka skopana przez moich pracowników, przygotowana do dalszych prac wiosennych:

[attachment=10251]

Na wiosnę ustawiam słupki i sadzimy :D

[attachment=11277]

Słupy co 4,8 m w 4 rzędach co 1,8 m. Krzewy co 0,8 m. Słupy zew. z naciągiem.
Według mnie krzewy będą rosły zbyt gęsto. Minimum to 1m w rzędzie i odstęp rzędów 2m. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś to pomyśl o zmianie . Taka jest moja rada, ty decydujesz.
Pisałem już w poście na początku wątku: 2 m między rzędami to minimum. 0,8 m między krzewami też za gęsto. Poszerz trochę żeby te 2 m utrzymać. Po posadzeniu jak się przekonasz to będzie już za późno.
Skoro tak musi być to tak zrobię. Czyli rzędy co 2mb, krzewy co 0,9m. Tylko będę musiał znów skopać, poszerzyć deko. teraz mamy obszar 6,5 m X 12 m.
Bez pracy nie ma kołaczy.:diabelek: Ale zobaczysz, że tak jest lepiej.
Uwierz w to co piszą koledzy a robią to z własnego doświadczenia, lepiej dwa razy kopać jak później ze złości słupki nogą kopać.
Ja mam posadzone pierwszy rok szpalery i między rzędami 2m, obserwując słońce i zaciemnienie uważam że jest to wyjście idealne w ogrodzie bez obróbki maszynowej. Między krzewami mam 0,9 i gdy dzisiaj patrzę na to z bliska to sobie że te 10, 15 cm dałoby większą swobodę, ale jak piszą wszyscy zależy też od gruntu i tak zrobiłem.
Pozdr. Tomek
Co prawda słońce jest teraz nisko ale nie podoba mi się ten cień na zdjęciu. Która to godzina była?

Widać, że masz tam południową ścianę, której wcześniej nie pokazałeś na rysunku. Nie wiem czy nie warto by było, części nasadzeń przesunąć w jej pobliże.
Godzina to 14:17 (29.10.2014 r.)
Ten cień na wcześniejszym zdjęciu jest z budynku sąsiada, który widać na tej fotce:

[attachment=10824]
A jakie w końcu odmiany wybrałeś? I jaką masz glebę? Bo od tego bardzo zależy, jaka powinna być odległość między krzewami.
Deserowe po 1 szt. :

Eliegant Swierchrannij
Arocznyj
Piesnia
V 25/20
Nero
Łora
Ludmiła
Venus
Denał
Fvr 7-9

Przerobowe:
Na razie Regent. Nie wiem jakie inne bo nikt mi nie doradził :)

Z białych wsadź Solarisa. Jest to jedna z nielicznych odmian, z których w Polsce można wytwarzać deserowe, naturalnie słodkie wina.
Czyli jeden rządek będziesz miał deserówki i pozostaje Ci do wsadzenia po 15 szt każdej z odmian. Czyli akurat tyle żeby można było zrobić wino odmianowe.
Stron: 1 2