Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Po siarczeniu wino nadal czuć drożdżami !!!!
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dwa tygodnie temu siarkowałem klarowne wino, wino nie pracowało i czuć było mocny smak drożdży, dałem 2g piro na 10l.
Dziś zabieram się za degustacje a tu nadal czuć drożdże. Podpowiedzcie co zrobić, smak i moc jest OK nie chciał bym tego zmieniać.
Wino z ryż, pomarańcze, rodzynki,było klarowne, ma pięć miesięcy.
Pozdrawiam.
Po 5 miesiącach bardzo możliwe, że jeszcze nie jest klarowne. Ile razy zlewałeś znad osadu? Po kilku zlaniach dodatki drożdżowe powinny zniknąć. I ile czasu trzymałeś nad osadem przed pierwszym zlaniem? Zbyt długie przetrzymanie wina może też skutkować niechcianym smakiem i zapachem. 5 miesięcy to młode wino, to też uwzględnij.
JAK PISAŁEM WINO JEST KLAROWNE, Z NAD OSADU ZLEWAŁEM 3-4 RAZY
Nie krzycz
A na jakiej podstawie twierdzisz, że jest klarowne?
I ile czasu trzymałeś nad osadem.
Stawiam na jakieś drożdże lipne które zostawiają takie posmaki po sobie. Czego używałeś?
Drożdże z BIOWINU EnoVini.
Jeśli w ciągu dwóch tygodni na dnie gąsiora nie tworzy się osad a wino jest przejrzyste to oceniam że jest klarowne.
A jeśli chodzi o zlewanie z nad osadu to nie dopuszczałem do zbyt długiego zalegania osadu w butli.
Wolf spokojnie, wino jest klarowne ,ale nie dojrzałe daj mu czas ,rok,smaki się ułożą i będzie lepiej.
Inna rzecz że ryżowiec to cienkawe winko i ma taki specyficzny posmak mogący kojarzyć się z drożdżami.

Tak czy inaczej cierpliwości.
Kurcze, dziwna sprawa... Pracuję od wielu lat wyłącznie na drożdżach dostępnych w Biowinie i nigdy nie było czuć najmniejszego posmaku ani zapachu drożdży już po pierwszym zlaniu. Ostatnio robiłem eksperyment i użyłem aż 7g drożdży na 10 l nastawu, to maksymalna dawka zalecana przez producenta. Po pierwszym zlaniu wina już nie było czuć drożdży.

Może za długo stało z drożdżami bez zlania znad osadu?
Może trefna partia Ci się przytrafiła?
A może były przeterminowane?
No myślę że jak ze wszystkim może zdarzyć się partia nie trzymająca parametrów :D