Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: wino herbaciane-za dużo cukru
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dzień dobry,
Na forum jestem nowy i przy okazji chciałbym się przywitać. Na imię mi Rafał lat 21.

Przechodząc do tematu:
Jestem totalnie początkujący jeśli chodzi o winiarstwo. Udało mi się z powodzeniem zrobić trzy wina po czym postanowiłem spróbować wina herbacianego i niestety jako młodzik w tym zakresie poczyniłem błędy w obliczeniach w zakresie dodanego cukru. Na 14l nastawu dodałem aż 5kg cukru w dwóch porcjach. Na dzień dzisiejszy wino ciągle pracuje jednakże jestem świadom, iż drożdże nie przerobia takiej ilości cukru. Fermentacja z dnia na dzień słabnie blg jak na razie stoi na poziomie 15. Czytałem na forum, że dodatek wody nie jest dobrym pomysłem na zmniejszenie słodyczy wina, ale pomyślałem czy mógłbym dodać jej teraz gdy fermentacja jeszcze trwa licząc na to, że nie wpłynie to znacząco na końcowy bukiet i smak wina? Chciałbym zaznaczyć, że wolałbym nie kuptażowac tego wina z innym gdyż zapach na dzień dzisiejszy oraz smak są świetne poza ogromną słodkościa. Chciałbym żeby winko było pólwytrawne ewentualnie półslodkie

Na koniec podam jeszcze składniki użyte do wyrobu wina:
100g herbaty earl grey sypkie z liptona
200g Kandyzowanych skórek pomarańczy
15g kwasu cytrynowego
2 łyżeczki mielonego imbiru
5 kg cukru
Drozdze fermivin z biowinu

Z góry dziękuję za odpowiedź
Nic nie piszesz o ilości wody
Czy nie możesz powiększyć objętości i dodać proporcjonalnie wszystkich składników oprócz cukru?
Zaparzylem herbatę w 14l wody. Pomyślałem o tym jednakże tutaj pojawia się pytanie: czy taki zabieg nie wpłynie na późniejszy sam wina?
Dlaczego ma wpłynąć ? Zachowaj proporcje , nie mam czasu wszystkiego przeliczyć ,ale myślę że dodatek 7l wystudzonego naparu z 50g i połowy dodatków ,uczyniony wg identycznej metody wystarczy by wino nie było zbyt słodkie.

Będziesz miał takie samo wino ,ale więcej.

Na wszelki wypadek dodawaj napar partiami.