Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wino z czarnej porzeczki
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam to znowu ja.Teraz potrzebuje szybkiej porady na temat wina z czarnej porzeczki. Robię wino z czarnej porzeczki i moje pytanie jest takie czy mam dodać od razu cukier do zmiażdzonych porzeczek czy dopiero po paru dniach.Dodam że chcę uzyskać wino słodkie i mocne.
Wino z czarnej porzeczki najlepiej robić stosując fermentację w miazdze. Porzeczki należy dokładnie rozgnieść, a otrzymaną miazgę zasiarkować dodając np. 0,5g pirosiarczynu na każde 10kg owoców. Po upływie kilku godzin należy dodać pektopolu, a po kolejnych kliku godzinach - zadać miazgę silną matką drożdżową lub drożdżami aktywnymi. Cukru na tym etapie nie musisz dodawać. Fermentację w miazdze prowadź 3-5 dni, jeśli chcesz dłużej - możesz dodać trochę cukru. Potem miazgę wyciśnij, a do otrzymanego moszczu dodaj syrop cukrowy z odpowiednią ilością cukru i dalej normalnie już prowadź fermentację.
Taki sposób pozwala na lepszą ekstrakcję barwników, ciał garbnikowych oraz substancji aromatycznych do powstałego wina.

Życzę powodzenia i cierpliwości, bo wina z cz. porzeczek wymagają długiego dojrzewania.
Niestety dzisiaj ani jutro nie uda nam się zdobyć pektopolu ani pirosiarczanu dopiero w poniedziałek.Na dziś mam drożdze,pożywkę i co teraz?A co z wodą na tym etapie?
To dodaj te drożdże, możesz dolać też trochę wody, pektopol dodasz jak kupisz.

Zibi

(04-07-2015, 20:03)ELA42 napisał(a): [ -> ]Witam to znowu ja.Teraz potrzebuje szybkiej porady na temat wina z czarnej porzeczki. Robię wino z czarnej porzeczki i moje pytanie jest takie czy mam dodać od razu cukier do zmiażdzonych porzeczek czy dopiero po paru dniach.Dodam że chcę uzyskać wino słodkie i mocne.

Cukier rozpuszczony w wodzie oraz drożdże daj od razu. Ja nawet nie miazdze owocy i tak wino jest super. Po 3 tygodniach owoce i tak puszcza cały sok a wino szybciej się wyklaruje. Nic innego do wina nie dodaje.
@ Zibi, czy fermentując w miazdze 3 tygodnie wino z racji zawartych w czarnej porzeczce pestek nie nabierze gorzkiego posmaku wynikłego z uwolnienia się z nich kwasu pruskiego ?
@konserwatysta, może faktycznie sie trochę goryczkowe zrobić, dlatego Zibi robi trochę źle, powinno się miażdżyć owoce i krócej fermentować w miazdze, jeśli ktoś chce długo fermentować, niech zrobi wino z mniejszą zawartością wody, potem niech oddzieli owoce i przefermentuje je jeszcze raz i jeśli uzna ten trunek za odpowiedni do zmieszania ze wstępnym winem, niech je zmiesza i proszę bardzo, owoce wykorzystane zostały maksymalnie.