Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Pierwsze Wino
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich, jestem nowy na forum i potrzebuje porady.
A mianowicie... Chciałem zrobić swoje pierwsze wino i znalazłem opis na innym forum i zrobiłem tak ...
Dałem:
- 4,5 kg czerwonej porzeczki
- 8,5 kg czarnej porzeczki
Zrobiłem z tego miazgę, wrzuciłem w 40 litrowy gąsiorek, dodałem pożywkę i drożdże aktywne suszone "Fermivin".
Wszystko zgodnie z opisem na etykiecie
10l wody i 3.5kg cukru (oczywiście rozpuszczonego w tej wodzie)
To wszystko jest w gąsiorku szczelnie zamknięte z rurką fermentacyjną.
Bulgotanie następuje raz na 6-7 sekund.
Wiem że zrobiłem źle, bo powinienem fermentować samą miazgę z niewielką ilością wody, następnie z tego zrobić moszcz, ale już po ptokach.
Doradźcie co dalej, z tym zrobić, czy da się to jeszcze uratować?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, z góry dziękuje ...
Pewnie, że się da :) Będziesz miał tylko trochę roboty przy oddzielaniu owoców z racji tego, że dużo dałeś syropu.
Potrzymaj z 5 dni, do tygodnia owoce i potem je oddziel. Takie rzeczy najlepiej robić przy pomocy wiadra fermentacyjnego, z balonu się trochę namęczysz. Jak masz prasę to użyj prasy, jak nie to sita i pielucha tetrowa dadzą radę. Po odciśnięciu już sam moszcz do balonu i dalsza fermentacja, drożdży pozostanie dużo w nastawie jeśli Cię miałoby to zastanawiać czy martwić ;) Jak drożdże zjedzą cukier do 0 blg dodaj pozostałą porcję syropu :)
Dzięki za szybką odpowiedź:)no właśnie wiem że będzie przy tym sporo pracy żeby to wydobyć z balona:(ale to nic taka nauczka się przyda,to narazie niech postoi tydzień i zleje i wycisne z tego co się da i przeleje znowu do gasiorka,ale nasuwa się kolejne pytanie ile dodać jeszcze potem wody,cukru?,chciałbym uzyskać wino słodkie i czy dawać do tego coś jeszcze np pirosiarczan?
PirosiarczYn. Musisz się zastanowić kiedy i po co się go dodaje. W Twoim przypadku można go dodać w celu zatrzymania fermentacji, jeśli będziesz chciał % niższy niż drożdże mogą wyrobić. Albo w celu stabilizacji wina po fermentacji, ale jeśli zrobisz wino dość mocne z cukrem resztkowym to moim zdaniem będzie samo w sobie dobrze zabezpieczone przed chorobami.
Czarną porzeczkę rozcieńcza się 1:2, czyli 2 części syropu cukrowego na 1 część SOKU(A nie owoców). Czerwoną można rozwadniać nieco mniej, powiedzmy 1:1,5, wszystko zależy od kwasowości owoców, to co napisałem to wartości książkowe, rzeczywistość może być inna. Ale trzymaj się tego to nie będzie źle.
Jeśli użyłeś pektopolu to uzyskasz więcej soku, jeśli nie-to używaj w przyszłości :D Policz sobie wydajność soku na 70%(jeśli się dobrze postarasz przy odciskaniu owoców na tetrze). I wtedy ustal proporcje. Pamiętaj, że 1 kg cukru to 0,6 litra objętości, wlicz to w syrop. A ile chcesz % to już pytanie do Ciebie .Magiczny wzorek- 17(stała)x % pożądany x ilośc litrów planowanego wina. Pamiętaj o cukrze w owocach, jego też należy wliczyć.
Teraz pytanie jakich użyłeś drożdży, ile procent mogą wyrobić itp itd, jak zatrzymać fermentację- pirosiarczynami czy stężeniem alkoholu..ale o tym już sobie na spokojnie doczytaj na forum, polecam :D
Faktycznie zabrałem się za to od du... strony,porady babci raczej mi nie pomogły,postaram się przejrzeć forum i dostępne w nim porady,czyli w moim przypadku uzyskania ok9kg soku i od tego mam wyluczyć ile jeszcze dodać syropu cukrowego w zależności jaka chce moc i rodzaj winka?
I tak nie zacząłeś aż tak źle :P Ale dobrze planujesz, czytaj i chłoń wiedze ;)
9 litrów* Tak, tak jest najłatwiej. Druga wersja jest taka, żeby wyskalować sobie balon. Co prawda w przypadku 40 litrów trochę to męczące i nieekologiczne, ale i tak będziesz go musiał przemyć jak ściągniesz owoce i moszcz do oddzielenia, więc czemu nie-wlewasz po 1 litrze wody i kreskę/plasterek cokolwiek oznaczasz w miejscu poziomu wody. Wtedy jak zlejesz już sam moszcz z syropem odczytasz poziom nastawu i odejmiesz od tego syrop cukrowy= wyjdzie Ci ilość uzyskanego moszczu. Wtedy będziesz wiedział czy wyszło może jednak 8 albo 10 litrów . A jeszcze słowo na temat dosładzania wina do smaku-sam wyczytasz kiedy i jak dosładzać wino, natomiast ja porzeczkę mogę polecić taką 14-15%(wcale tego alkoholu w porzeczce nie czuć bo jest bardzo wyrazistym winem) dosłodzone na półsłodkie 40-50 g cukru/litr.
Śmiało możesz fermentować w miazdze aż drożdże przerobią cały cukier
Ile czasu trzeba aby drożdże przerobiły ten cukier? Ja kiedyś chciałem zrobić identyczne w domu wino wytrawne jak to w Tokaju!
Tego Ci nikt nie powie. Wszystko zależy od rodzaju drożdży, temperatury fermentacji itp.
Wczoraj wziąłem się za wycisniecie miazgi,3 godziny zabawy żeby żeby wydobyć to z balona:D,sposobem Piotra C wyliczylem że udało mi się wycisnąć 8l moszczu,po zmierzeniu blg 0-1,smak wina bardzo wytrawne:D,czuć posmak drożdży(ale to chyba normalne),dodałem 4kg cukru i 4 litry wody,po dodaniu syropu 15 blg i winko zaczęło zwawiej pracować,to dobrze bo parę voltow więcej mu się przyda:lol,tak więc teraz mam 27 litrów nastawu w 40 litrowym balonie,wyczytałem że to niezbyt dobrze bo najlepiej by było pod korek,i teraz moje pytanie czy może tak zostać?,wszelkie rady miłe widziane:)
Dopóki fermentuje może tak zostać ponieważ wytwarza się warstwa CO2.
Potem jednak będziesz musiał przelać do mniejszego a jeżeli nie masz to możesz zrobić coś takiego.