Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Nalewka z rokitnika
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Cytat:Wysłane przez plecionka
Płachta pod krzew i trząchać.

Jakoś ten sposób sie nie sprawdza- owoce trzymają się gałązek.

Jestem bardzo ciekawa jak sobie radzicie, bo widelec też się słabo sprawdza.

Matomiast przyznaję się, że jak dotąd nie próbowałam rokitnika i wczoraj zachwyciłam się jego smakiem.
Nie wiem ile tego aromatu zostaje w nalewce, ale jak dla mnie super.

Tylko powiedzcie dlaczego należy go mrozić ?
Przecież nie w sobie ani goryczy ani cierpkości .

Wczoraj znajomi pokazali mi całe łany rokitnika.
Jest szansa, że w tygodniu pojedziemy na zbieranie.
Tylko jak zoptymalizowac ten proces???

Tym bardziej, że oprócz nalewki chciałąbym zrobić również soku.

A na to trzeba jednak trochę surowca.
Jest takie urządzenie do wyciskania soku prosto z krzewu - dwie deseczki z wyżłobionymi rowkami, którymi spływa sok, połączone na kształt nożyc. Przydatne przy pozyskiwaniu dużej ilości soku, przy mniejszych ilościach - szkoda się babrać, lepiej odżałować i dać sobie pokłóć ręce.
Dodałem do owocków w sumie 1 l spirytusu 95% i1 l wódki 40%.
Mycha i sawer dzięki za porady.
Pozdrawiam-drajla
Cytat:Wysłane przez small
Jest takie urządzenie do wyciskania soku prosto z krzewu - dwie deseczki z wyżłobionymi rowkami, którymi spływa sok, połączone na kształt nożyc.

zaintrygowało mnie to urządzenie.

Czy może posiadasz (albo kto inny) takowe np. w postaci zdjęcia np. ?
Poszukam, gdzieś miałem rycinę - w jakimś artykule, ksero kilku stron mi się kojarzy ...
Można też zbierać mechanicznie :diabelek: tu jest artykuł o nowej odmianie rokitnika, którego owoce mają szypułki, nie rosną "paskudnie" tuż przy gałązkach. Swoja drogą, gość ma ładną plantację rokitnika ...
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1120
Hmm... młot udarowy do otrząsania owoców... :1miejsce: Ciekawe, co na to by powiedzieli spacerowicze w moim parku, gdybym tam podłączyła taka maszynerię? Może lumpy by chociaż uciekły :diabelek:
ale za to jakie tempo zbierania??
Ale facet ma praktyczne pomysły. Prawie jak pomysłowy Dobromir.
Witam, czy może ktoś z was zna taki krzew , pokrojem odbiegający od rokitnika ale posiadający do złudzenia przypominające go owoce, z tym że barwy czerwonej. Krzew ma inne liście - drobne ciemnozielone, nie takie jak rokitnik wąskie. U mnie na osiedlu i w okolicy rośnie tego trochę, zastanawiam się czy to się nadaje do przetwórstwa?
Podaj więcej informacji - jakie ma brzegi liści ? Owoce z 1 pestką ? Miękkie, twarde, soczyste czy raczej mączyste ?
Może to być ognik -ale to jest bardzo głębokie i nieortograficzne może
Najlepiej fotka a pytanie - w wątku co to za owoc.
Cytat:Wysłane przez bamfank
Witam, czy może ktoś z was zna taki krzew , pokrojem odbiegający od rokitnika ale posiadający do złudzenia przypominające go owoce, z tym że barwy czerwonej. Krzew ma inne liście - drobne ciemnozielone, nie takie jak rokitnik wąskie. U mnie na osiedlu i w okolicy rośnie tego trochę, zastanawiam się czy to się nadaje do przetwórstwa?

Ognik szkarłatny,raczej się nie nadaje.
Chyba żeby to była irga. Za mało danych.
Czy owocki rokitnika powinno się rozgnieść po przemrożeniu ,a przed zalaniem alkoholem i zasypaniem cukrem?
Proszę o poradę.
Nie potrzeba rozgniatać .
Dzięki sawer!
Sawer-tak przyglądam się owockom rokitnika i one cały czas pływają u góry. Do końca z dwóch miesięcy

pozostało juz tylko 17 dni. Napisz proszę czy to jest ok?

A po zlaniu I nalewu robić II czy owocki wyciskać i kończyć dzieło? Doradż proszę.
Mam w tym roku nastawione 2 butelki nalewki z rokitnika:
1. Słodzona cukrem - owoce pływają w górnej części butli
2. Słodzona miodem - owoce znajdują się w dolnej części butli
Obydwie butle w tych samych warunkach cieplno - świetlnych. Co parę dni miącham, owoce wracają do stanu przedmiąchalnego.
Nie wyciągam żadnych wniosków. Stwierdzam fakt.
Cytat:Wysłane przez Mycha
Hmm... młot udarowy do otrząsania owoców... :1miejsce: Ciekawe, co na to by powiedzieli spacerowicze w moim parku, gdybym tam podłączyła taka maszynerię? Może lumpy by chociaż uciekły :diabelek:

ja w ubiegłym roku miałem szczeście z rokitnikiem.
Kolega ma taki krzak u siebie na działce i koniecznie chciał zmiejszyć mu rozmiary .
W takim razie poodcinałem kilka gałązek sekatorem i tak z gałązkami zamroziłem, a oddzielenie zamrozonych jagód od gałazki to najprostsza czynnosc na świecie. Naprawde wystarczy potrząsnąc nawet młota udarowego nie trza uzywać :spoko:
Cytat:Wysłane przez drajla
Sawer-tak przyglądam się owockom rokitnika i one cały czas pływają u góry. Napisz proszę czy to jest ok?...
A po zlaniu I nalewu robić II czy owocki wyciskać i kończyć dzieło? Doradż proszę.
W tym roku nie robię z rokitnika, ale u Ciebie wszystko jest dobrze. Mieszaj tylko co parę dni słojem.
Drugiego zalania nie robiłem więc nie wiem czy ma sens.
Nalewka pozostaje dość mętna po zlaniu i cedzeniu przez tetrę, ale później pięknie się klaruje. Trzeba cierpliwie poczekać.
Już za +- dwa tygodnie napiszę co zdecydowałem.

Sawer, dziękuję za poradę.

Pozdrawiam-drajla
Coś mi net siada.Wiadomości dolatują jakoś dziwnie. Przy odbiorze samoczynnie przechodzą do usuniętych.

Small -moje też po mieszaniu lecą do góry. Słodziłem cukrem.

Zastanawiam się czy zrobić drugi nalew?

Pozdrawiam-drajla
Hi:
Sawer mogę prosić przepis na nalewkę z kaliny i na nalewkę z berberisa,chce spróbować - surowiec znaleziony w puszczy.Mozę wątek nie na temat,nic konkretnego nie znalazłem.
Z góry dziękuję.:
Dyskusja była tu i osoby które robiły nalewkę kalinową:
http://www.wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=4258
Tam wątek jak mniemam właściwy, lepiej tam pytanie przenieść ... powodzenia z kalinówką
Wielkie dzięki Small
Sawer naleweczka w/g Twojego przepisu wyszła wspaniała.

Bardzo dziękuję za wszystkie Twoje porady i sugestie.
W sam raz słodka mimo takiej dużej ilości cukru na 1kg owocu (podobnie jak przy nalewce pigwowej).
W sam raz kwaskowa z lekką nutą goryczki . Aromat jest bardzo, bardzo dobry, pogodny.
Pozdrawiam -drajla
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11