Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: KWITNIENIE 2004
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Cytat:Originally posted by KrzychoG
...Raczej , jak napisal Jez, sledzi sie daty pekania pakow i kwitnienia i na tej podstawie szacuje termin zbirów. ...

Takie oszacowanie może się sprawdzic jedynie w roku o przeciętnych dla danego regionu warunkach pogodowych. Przecież jest oczywiste, że np. 120 dni ze srednia temp. dobową 12C a 20C to nie to samo.
Dlatego zastanawiałem się czy są inne sposoby oszacowania terminu i jakosci zbiorów.
Niestety, ja osobiscie innych sposobów nie znam. Myslę zresztą, że skoro nie próbują się z tym zmierzyc wincerze na Zachodzie, którzy żyją z winnictwa, nie ma takiej potrzeby. Obliczenia teoretyczne pozwalają ustalic tylko wartosc srednią i mają charakter pomocniczy. Nic nie zastąpi pomiarów zawartosci cukrów i kwasów w końcowej fazie dojrzewania. A i te mają tylko pomóc: doswiadczeni winogrodnicy wyczuwają moment najlepszy do zbioru po prostu na smak!
Dane dotyczące korelacji pomiędzy kwitnieniem i dojrzewaniem winogron są według mnie jednak wartosciowe: o pierwszym praktycznym zastosowaniu, czyli pomocy w ustaleniu przybliżonego terminu winobrania już pisałem. Drugi wzgląd, ważny szczególnie w warunkach ekstremalnych uprawy winorosli, to możliwosc ustalenia dojrzewalnosci danej odmiany w naszym klimacie. Ja na przykład dzięki temu wybrałem Rondo i nawet nie próbuję sadzic Regenta. Podobnie, mimo że daje swietne wino, zrezygnowałem z Johanitera i paru innych odmian.
Według mnie konkluzja jest następująca: liczyc warto, ale nie można do wyników podchodzic w sposób scisły.
Cytat:Originally posted by oryks
Przy okazji, gdzie moge znaleźc te informacje ile dni od zakwitu do zbiorów ?
Konkretnie interesuje mnie :
Aurora, Bianca, Iza Z., Cascade, Rondo, Gołubok, Canadice.
Aurora ok. 135
Bianca ok. 150
Iza ok 115
Cascade ok. 135
Rondo ok.135
Gołubok ok.130
Canadice ok. 140
Są to oczywiscie umowne liczby dni (w przeciętnych warunkach klimatycznych) od rozpoczęcia wegetacji do dojrzenia owoców.
Myslę, że ze względu na tegoroczną pogodę wszystko w tym roku opóźni się o 10-15 dni.:placze:
Janusz
1. Data rozpoczęcia kwitnienia 20-05
2. Odmiana winorosli - Gołubok, Marechal Foch
3. Czy uprawa pod szkłem/folią - szklarnia
4. Czy krzew rosnie pod scianą lub inny ekranem termicznym, czy też jest to uprawa całkowicie polowa. - szklarnia
5. region i miejscowosc - Polska centralna
Szklarniowe przyrosty sięgają już 1,5 m, a na zewnątrz są ledwie kilkucentymetrowe. W nocy, z czwartku na piątek był przymrozek.

1. Data rozpoczęcia kwitnienia 28-05
2. Odmiana winorosli - Iza Zaliwska
4. Czy krzew rosnie pod scianą lub inny ekranem termicznym, czy też jest to uprawa całkowicie polowa. - szklarnia

W polu: sadzonki z Miękini posadzone 25-05 dziś 30-05-2005 "płaczą".

1. Data rozpoczęcia kwitnienia 3-05
2. Odmiana winorosli - Ajwaz, Kodrianka, Arkadia, Nero

W polu: sadzonki z Miękini i z Golesz'a posadzone 25-05, w niedzielę 5-06 miały pęknięte paki (widać jak wyłazi zielonkawe).

Pozdrawiam
Tomek

P.S.

Przez przeoczenie niepotrzebnie zacząłem nowy temat, który kasuję.
1. Data rozpoczęcia kwitnienia 6-05
2. Odmiana winorosli - Concord
3. Czy uprawa pod szkłem/folią - nie
4. Czy krzew rosnie pod scianą lub inny ekranem termicznym, czy też jest to uprawa całkowicie polowa. - podwórko osłonięte od pln szklarnią i od wsch budynkiem

Do rozpoczęcia kwitnienia na podwórku przymierzają się Aurora i Himrod.

Pozdrawiam
Tomek
U mnie w Białym zaczynają kwitnąć uprawiane w gruncie Ronda i Sevar.
Chciałbym powrócić do tego wątku
monitornig - ważna rzecz
Stron: 1 2