Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: KWITNIENIE 2004
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Więcej informacji w topicu "Monitorowanie wegetacji winorosli w Polsce". Tu prosimy o dane:

1. Data pełnego zakwitu,
2. Odmiana winorosli
3. Warunki uprawy: czy pod szkłem/folią, czy krzew rosnie pod scianą lub innym ekranem termicznym, czy też jest to uprawa całkowicie polowa.
4. Gdzie (region i miejscowosc) znajduje się uprawa.

Jesli uprawiasz wiele odmian, zamiesc informacje dla każdej oddzielnie!
1. Data pełnego zakwitu,
między 24 - 28.05

2. Odmiana winorosli
Iza

3. Warunki uprawy:
Szkalrnia

Polska Centralna

Pozdrawiam
Tomek

P.S.
Concord na podwórku ma pierwsze gwiazdki
:(Niestety, jak widac odzew na wszelkie próby uzyskania cennych informacji od naszych winogrodników jest (prawie) żaden. Szkoda, bo mogło to byc pożyteczne dla wszystkich. Tym bardziej mnie dziwi brak obserwacji nt. kwitnienia, że na tej podstawie oblicza się przybliżoną datę winobrania...
Jak cos wreszcie zakwitnie to może i napiszę; póki co jest kompletna klęska.
Zgadzam się, rok jest fatalny:placze: Częsc kolegów z południa zamiesciła jednak zdjęcia z pięknymi kwiatkami, które stanowią niezbity dowód rzeczowy w tej sprawie:mad:
U mnie kwitnienie rozpoczęło się ok. 13.06 i w zasadzie się kończy odmiana jeszcze nieznana
przywieziona znad Mozeli na pewno jaka V. Vinifera . Stanowisko przy południowej scianie domu 30km na pd. od Wrocławia
pozdrowienia
Jez!

Sorry ze nie pisze tutaj ale nie mam pewnych odmian, ktore mogbym podac jako wzorzec a chyba to jest najwazniejsze. No ale podobnie jak wczesniej dam znac ze to juz ... Z tym ze ma to niska wartosc poznawcza takze z tego wzgledu, ze nie dogladam i nie monitoruje krzewow codziennie.

I i II
1. Data pełnego zakwitu,
16/06/2004 pieknie kwitna

2. Odmiana winorosli
Nieznana - dwa amerykanskie mieszance, ciemne jagody o mocnym posmaku labrusca, mam nadzieje oznczyc w tym roku. Jednego podejrzewam o bycie BETA.

3. Warunki uprawy: czy pod szkłem/folią, czy krzew rosnie pod scianą lub innym ekranem termicznym, czy też jest to uprawa całkowicie polowa.

Altana ale zupelnie w gruncie.

RADOM

III
1. Data pełnego zakwitu,
16/06/2004 POCZATEK - pierwsze kwiatostany! mysle ze max 10%

2. Odmiana winorosli
Nieznana - byc moze LIDIA

Altana przy budynku, pod daszkiem. Strona polnocna.

RADOM

Ta ostatnia odmiana miala tez wyraznie pozniejszy placz lozy. Dodam ze pogoda byla umiarkowanie kiepska w te dni i jak sprawdzalem za ok 2 dni pozniej to nadal stan byl dokladnie taki sam.

W tym okresie nie kwitly jeszcze Seyval Blanc i Devin ale to sadzonki pierwszy rok po wysadzeniu na jesieni, wiec tez nie miarodajne.

Na powazne dane trzeba poczekac jeszcze rok. :spoko:

POZDR K
Dzięki Krzychu,

Może za Twoim przykładem odezwą się inni Południowcy :lol:

Ps. U mnie jeszcze nie kwitną :nie: , choc pączki wskazują, że jak tylko w końcu wylezie słońce, ruszą lada dzień.
Ja Poludniowcem? Zartujesz chyba.

Choc z Twojego punktu widzenia...to i Bialystok jest poludniowy :D:D:D

POZDR K
:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
1. Data pełnego zakwitu,
13/06/04

2. Odmiana winorosli
Chyba jakis amerykanski mieszaniec prawdopodobnie Beta.

3. Warunki uprawy
Grunt. Ciepłe, południowe, osłonięte stanowisko .

4. Gdzie
Rybnik

Mam parę fotek, ale nie mogę ich umiescic :(. Jak ktos chce pooglądac to chętnie przeslę.:tak:
1. Data pełnego zakwitu,

pomiędzy 14-06 a 17-06

2. Odmiana winorosli

Concord

na podwórku, osłonięty od północy szkalrnią

Polska Centralna

Początek wiosny miał Concord całkiem, całkiem ale kwitnienie się mocno spóźniło - trzeba miec nadzieję, że jesień będzie długa ciepła i słoneczna.
Iza w szklarni ma już owoce większe od ziarenek grochu.

Pozdrawiam
Tomek
Są wreszcie pierwsze kwiatki:

1. Data pełnego zakwitu,
= rozpoczęcie 04.06.23
2. Odmiana winorosli
= Cascade
= pergola w ogrodzie
= okolice Bydgoszczy

Obok rosnie Iza Z. i jeszcze nic ?!
Następne:

Cytat:Originally posted by oryks
Są wreszcie pierwsze kwiatki:

1. Data pełnego zakwitu,
= rozpoczęcie 04.06.27
2. Odmiana winorosli
= Aurora
= altana w ogrodzie
= okolice Bydgoszczy

Obok rosnie Iza Z. i jeszcze nic ?!
1. Data pełnego zakwitu:1.07.2004
2. Odmiana winorosli: Schuyler
3. Warunki uprawy: południowa sciana
4. Gdzie (region i miejscowosc) znajduje się uprawa: okolice Suwałk

TRAGEDIA:placze: Trzy tygodnie później niż w ubiegłym roku:wykrzyknik:
Cytat:Originally posted by Jeż
TRAGEDIA:placze: Trzy tygodnie później niż w ubiegłym roku:wykrzyknik:
U mnie podobnie. Niemal wszystko opóźnione o 3-4 tygodnie.:wsciekly:
Trzeba miec nadzieję na dłuuuugą, ciepłą jesień.
Janusz
Rondo w uprawie polowej pod Suwałkami 2 lipca. Plus srednio 111 dni = winobranie 21 października:o

Ps. Rzekoma Cascade do dzis (5.07) nie zakwitła. Patrz topic Mariusza "Czy dana odmiana..."
1. Data pełnego zakwitu,
= rozpoczęcie 04.07.04
2. Odmiana winorosli
= Iza Z., Bianca
= pergola w ogrodzie
= okolice Bydgoszczy

Przy okazji, gdzie moge znaleźc te informacje ile dni od zakwitu do zbiorów ?
Konkretnie interesuje mnie :
Aurora, Bianca, Iza Z., Cascade, Rondo, Gołubok, Canadice. Jeżeli ktos może mi to podac to z góry dziękuję.
Kurczę, a ja myslałem, że tylko u mnie taki kanał:( Okazuje się, że obserwacje spod Bydgoszczy się niewiele różnią. To zresztą dowód na przydatnosc zaproponowanej bazy danych. Gdyby zmobilizowało się więcej winouprawców, mozna by zrobic na przyklad mapkę...

Niestety, obliczenia sredniej długosci okresu pomiędzy zakwitem a zbiorem mam bardzo fragmentaryczne. Wiem tylko z publikacji niemieckiej że dla Rondo okres ten wynosi 111 dni. Wydaje mi się że je przetrzymują na krzakach, bo ten okres powinien byc krótszy. W stosunku do pozostałych wymienionych przez Ciebie odmian nie mam danych, choc bym się chętnie dowiedział, bo częsc sam uprawiam. Natomiast inne niemieckie winifery i szlachetne hybrydy zbiera się srednio po: Regent - 124 dni od zakwitu, Pinot Noir - 121, Johanniter - 121, Bronner - 131, Gf 48-12 - 126, Sylvaner - 122. Generalnie wychodzi, że winifery zbiera się po 120-130 dniach.

Dlatego własnie tak istotne znaczenie ma notowanie terminów zakwitu i później pełnej dojrzałosci do zbioru: po 3 (a lepiej po 5) latach będzie można takie okresy samodzielnie wyliczyc. Ja niestety obserwacje zacząłem prowadzic dopiero w tym roku (pierwsze nieliczne owoce miałem w ubiegłym, szkoda że nie zapisałem).

Natomiast w Luksemburgu chłopaki mieli wyniki z kilkudziesięciu lat i już latem znali w przybliżeniu termin winobrania. Pozwalało to na zaplanowanie robót, wynajęcie ekipy etc. Oczywiscie nie da się tego przełożyc w sposób scisły, w praktyce na 7 do 10 dni przed ową wyznaczoną teoretycznie datą zaczyna się pomiary zawartosci cukru i kwasów, by wyznaczyc najbardziej optymalną datę zbioru.
Ja tez liczylem terminy dojrzewania z tego samego zrodla (?) i oto co wyszlo (na zal. obrazku). Dane powstaly na podstawie badan z 5 lat.

Jak na dloni widac, ze terminy pekania pakow czy kwitnienia, nie bardzo sie roznia (a moze wcale?) od tego co moglibysmy zobaczyc w przecietnych latach w Polsce. Moze poza rokiem obecnym, ktory dla odmian pozniejszych bedzie stracony. Dziwne rzeczy zaczynaja sie dziac z terminami zbiorów (ktore w Polsce sa ok 2 tyg wczesniejsze), a przeciez w miesiacach po kwitnieniu nie jest w Niemczech zimniej niz w Polsce!
Zatem tak jak Jez podejrzewa, chyba to oznacza terminy "poznych zbiorów".
Przy okazji sceptykom co do mozliwosci uprawy w Polsce PInot Noir proponuje porownac termin dojrzewania Regent-PinotN. Ten piewszy uchodzi za dojrzewajacy u nas niezawodnie.

POZDR K
Z pewnoscią te okresy zależą od warunków wegetacji w danym roku i trzebaby te tabelaryczne srednie mnożyc przez jakis współczynnik zależny od np. SAT ( ma ktos może źródło bieżących SAT ?). Może nawet nie powinno się mówic o ilosci dni a o sumie temperatur do zbiorów. Z drugiej strony SAT też się usrednia na przestrzeni lat. W przciętne lato wszystko gra i tabele się sprawdzają, obojętnie czy liczymy dni czy temperatury; natomiast w takie jak to ... :placze::pomocy::placze:
Cytat:Originally posted by KrzychoG
Ja tez liczylem terminy dojrzewania z tego samego zrodla (?) i oto co wyszlo (na zal. obrazku). Dane powstaly na podstawie badan z 5 lat.
:tak: Tak, źródło to samo:) I - co zabawne, u Ciebie Krzychu pąki Rondo pękły dwa dni później, niż u mnie. Tyle że potem sytuacja zmieniła się diametralnie...

Cytat:Zatem tak jak Jez podejrzewa, chyba to oznacza terminy "poznych zbiorów".

Tak przypuszczam, ale warto to sprawdzic! Może żeby otrzymac WIELKIE wino czerwone w naszej strefie - tak trzeba:pytajnik:
Cytat:Originally posted by oryks
Z drugiej strony SAT też się usrednia na przestrzeni lat.
Tak mowiac szczerze to b watpie czy winiarze w Europie posluguja sie czyms jak SAT ... (w Kaliforni uzywa sie GDD).
Raczej , jak napisal Jez, sledzi sie daty pekania pakow i kwitnienia i na tej podstawie szacuje termin zbirów. Nie tylko w Luksemburgu bo i we Francji tez.
Wnikliwym polecam ksiazke Roczniki Win aut. Michael Broadbent, gdzie mozna sie zapoznac z datmi zbiorow, przebiegiem pogody i wplywem roznych czynnikow na dany rocznik. Tam miedzy innymi znajdziecie informacje o przymrozku -8C, ktory mial miejsce 22 kwietnia 1991 roku w Bordeaux. Kwitnienie trwało do poczatkow lipca..

POZDR K
Cytat:Originally posted by KrzychoG
Przy okazji sceptykom co do mozliwosci uprawy w Polsce PInot Noir proponuje porownac termin dojrzewania Regent-PinotN. Ten piewszy uchodzi za dojrzewajacy u nas niezawodnie.

Z tej samej chyba tabelki :big: wynika jednak, ze Pinot Noir ma znacznie wiecej kwasow w moszczu niz Regent (13,7 vs 7,2) oraz mniej cukru (85 vs. 93, mierzone w Oe)! Przemawia to jednak za nowymi odmianami (tez V.vinifera :big: ).
No, może jestesmy swiadkami wielkiego wydarzenia: zdetronizowania PN:pytajnik::wykrzyknik:
Zabawne, wsród przeciętnych konsumentów nawet w Niemczech pewnie niewielu słyszało o Regencie czy Rondo, a może się okazac, że za parę lat będą to podstawowe gatunki na czerwone wina!
Jesli natomiast idzie o kwestię kwasowosci: Niemcy piszą, że to Rondo, dzięki wyższej zawartosci kwasów, ma większy potencjał do starzenia niż Regent. Ciekawe, co:pytajnik:
Stron: 1 2