Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Kartonowiec
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam serdecznie wszystkich czytających :)

Głęboko wierze ze napisałem w dobrym dziale (jeśli nie to proszę o przeniesienie) jednak liczę na fachową pomoc ;)

Sprawa wyglada następująco ;

Zakupiłem 20 l soku słoneczna tłocznia o smaku Jabłko - Gruszka I chciałbym zrobić z tego winko. Poczytałem ale z natłoku informacji nie wiem co zrobić ;( Chciałbym uzyskać wino na poziomie 9-12 % jednak nie bardzo wiem jak to wykonać wiec proszę o pomoc ;
1 Po zlaniu w balon soku na jaki poziom wyprowadzić blg aby osiągnąć pożądane 9-12% ?
2 Czy drożdże dostępne w sklepie briko.. fermivin Biowin aktywne do win białych i czerwonych się do tego nadaja ?
3 Czy dodawać pożywkę ?
4 Jak zabić drożcze przy osiągnięciu założonego 9-12% ?
5 Czy w tym wypadku również pózniej dodaje się cukier czy początkowe blg wystarczy do otrzymania zakładanych procentów ?

Zdaje sobie z tego sprawę, ze być może dla większości obeznanych z tematem to błahostka ale wertując fora dowiedziałem się ze ilu ludzi tyle opinii ale nie znalazłem żadnego konkretu I w miarę dokładnego opisu wiec proszę o pozytywne nastawienie i dziękuję za pomoc;)
Zacznę odpowiadać od końca bo ostatnie pytania nawiązują do pierwszych:

ad. 5 i 1
Może najpierw napiszesz jakie jest to BLG, żeby powiedzieć czy wystarczy na 12% czy trzeba (i ile) dosłodzić.

ad. 4 i 2
Nie napisałeś, ale pewnie chcesz wino inne niż wytrawne i jednocześnie na poziomie 9-12%? Najlepiej jakbyś nie brał drożdży aktywnych, tylko jakiś susz do przygotowania matki drożdżowej (3 dni wcześniej). Wtedy je łatwiej zabić, robisz tak: dajesz cukier na 12%, odfermentowujesz do końca do wytrawnego i za rok po sklarowaniu siarkujesz 2g/10l i dosładzasz.

ad. 3
Tak, 4g/10l
Mój błąd, półsłodkie było by dobre, nie znam jeszcze blg soku a nie chce otwierać i mierzyć zanim nie zdobędę wszystkich informacji bo pewnie się do tego czasu zepsuje :( Myślałem że wartość blg przekłada się na % stad takie pytanie. Doczytałem że wino tego typu nie powinno przekraczać 12 % bo potem jest niedobre ale nie wiem czy to prawda.
No przekłada się oczywiście do granic możliwości drożdży (albo jak je wcześniej zabijesz) wtedy zostaje cukier resztkowy. Tak jabłkowe lepiej słabe 10-12%. To teraz nastawiaj matkę drożdżową.
To ja jeszcze zapytam :P
1 Czy w tym wypadku dodaje się kwasek cytrynowy ? Niestety nie mam kwasomierza wiec nie jestem w stanie określić kwasowości soku :(
2 Mógłbyś polecić mi jakaś konkretna markę i nazwę drożdży ?
3 Czym się siarkuje i dlaczego akurat po roku ? Wnioskuje ze ma być przez rok w balonie ?
4 Czy te drożdże które polecisz pozostawiaja po sobie intensywny zapach ?

Dzięki za cierpliwość i odpowiedzi ;)
ad.1
No zależy, żeby nie było mdłe ale nie wiemy czy wino potrzebuje dokwaszenia, sam potem sprawdź i ew. stopniowo dokwaś gotowe wino.

ad.2
Zamoyscy np. shery.

ad.3
Pirosiarczynem potasu. Rok to minimum do wyklarowania, do dojrzewania ew. butelkowania, po tym czasie w winie jest śladowa pozostałość drożdży, które siarką i cukrem dobijesz .Tak i zlewasz znad osadu co jakiś czas, byle nie za często.

ad.4
Nie xd.
A nie ma na opakowaniu ile ten sok ma cukru ? BLG ma wpływ na poziom alkoholu bo wtedy wiesz ile lub czy dosłodzić.
Witam , trochę czasu minęło zanim udało mi się zdobyć drożdże o których mowa i zanim je zrobiłem ;) a wiec na kartonie wartość jest podana 8,7 g cukrów na 100 ml czyli nie wiem ile to będzie blg jutro przeleje w balon i zmierzę chyba ze ktoś to potrafi wyliczyć ;) dlatego 2 pytanka
- Czy te drożdże zamojscy sherry wlewa się z całym tym czymś co pływa w środku ? wygląda trochę jak rozdrobnione rodzynki
-Ile ma być blg na start ? pamiętając o zakładanych 9-12% na końcu ?
Cukier:
8,7g - 100 ml
87g - 1000ml
BLG soku 9
Na uzyskanie ~10% potrzebujesz ~16 BLG czyli brakuje Ci 7BLG
7Blg - 72g/l
72*20=1440g
cukier do dodania 1440g
Łącznie drożdżę muszą przerobić około 3500g

a co do drożdży to wlej wszystko, coś co znajduje się w środku to zapewne suszone owoce.
no i super wielkie dzięki ;)
To może jeszcze zapytam :D
Trochę jeszcze poczytałem o jakiś poprawkach 4 blg I takie różne i wydaje mi się ze 16 blg to trochę mało nie powinno być koło 20 ? im więcej czytam tym bardziej jestem skołowany :D dlatego wole się upewnić ;)
Czy dać cały cukier od razu czy wystartować z mniej niż 16 blg i potem dolać ?
Poprawke na niecukry odejmujesz tylko wtedy gdy mierzysz cukier w samym soku np. na opakowaniu Twojego soku pisze 90 g/l (9Blg) jak wrzucisz cukromierz do soku to powinien pokazać Ci 13Blg.
Możesz śmiało startować z 16
Takie buty, wielkie dzięki za pomoc ;)
Po nowinie witam ;) mam teraz pytanie z innej beczki nastaw już sobie bom belkuje od 22.09 ale zaczęła mi się na środku robić piana ? czy tak powinno być czy coś idzie nie tak ?
Jeśli bombelkuje i jest piana, wino szczelnie zamkniete korkiem z rurką - to wszystko OK.

Lech:)
Po jakim czasie zlać z nad osadu pierwszy raz ?
Na ogół po miesiącu, jak na dnie odłoża sie padłe drożdże.:DD

Lech:)
Zlej jak osiągniesz pożądany procent alko. pamiętaj też aby nie trzymać długo nad osadem.
Podepnę się pod temat :)
Zrobię winko z soku jak kolega sgoh, z tym że smak same jabłko i dokładnie wg Waszych wskazówek.
Czy wino z samego soku będzie najlepsze?
Czy można dodać cytryny, albo jakieś przyprawy np. cynamon?
Cytryny? A jaką kwasowość, Bllg i % ma obecnie wino?
Cynamon - rzecz gustu. Jeśli Ci smakuje to dodaj.
Zrób z samego soku jabłkowego + cukier do 10-12%. Nie dodawaj przypraw ani cytryny. Drożdże Enovini WS lub inne niskoalkoholizujące.
Jeszcze nie zacząłem. Zamówiłem drożdże ale wcześniej ktoś polecał zamojscy sherry i takie zakupiłem. Jeżeli Enovini WS będą lepsze to żaden problem, nie spieszy mi się więc zamówię. Cytryny i cynamon odpuszczam. Zastanawiam się wierzyć w etykietę, że sok zawiera cukru 81 g/l czyli 11 blg?
Jeżeli tak dosłodzę do 24 blg i tak ruszę, a reszta wg wskazówek.
Po co wierzyć? Przy produkcji wina i tak musisz kupić winomierz. Zmierzysz sobie wtedy Blg. Ale powinno być ok 11. Enovini WS będą lepsze. Po skończeniu fermentacji wino będziesz dosładzał czy będzie wytrawne? Jak będziesz dosładzał to Enovini WS. Jak nie to obojętnie jakie do win białych.
Winomierz mam i sprawdzę z ciekawości czy pokaże to samo co etykieta. Po fermentacji będę dosładzał więc zakupię Enovini WS. Dzięki za pomoc.