Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Dojrzewanie miodu - takie małe spostrzeżenia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dobry :-)
Jakieś 8 miesięcy temu w dwie identyczne buteleczki 0.33L zlałem ponad rocznego trójniaka. Jedną zakorkowałem, drugą zakapslowałem, aby poazać żonie różnicę w smaku/dojrzewanie. Poprosiłem o rozlanie do dwóch identycznych kieliszków, ta sama temperatura - różnica w smaku znacząca (nawet po 8 miesiącach). Wymieszałem kieliszki, dałem do spróbowania żonie - też poczuła różnicę.
Podsumowanie - korek, nie kapsel/zakręrtka.
A jakbyś użył jeszcze butelek kamionkowych to dopiero był by efekt.
Zapomniałem, że mam dwie butelki kamionkowe - ale mam wrażenie, że sa zbyt mocno pokrywane czymś od środka (butelki po komercyjnych miodach). Obadam w domu, czas ich użyć.
Czy ktoś z Was zauważył w wielokwiatowym, niesyconym trójniaku/czwórniaku aromat i posmak koniaku?

Otworzyłem kilka dni temu butelkę (szkło z nakrętką, 1l po winie) półtrójniaka, który ma niecałe 2 lata. Butelka była zakręcona, ale korek lekko zassało do środka i butelka sama się uszczelniła. Na dnie poza jasnym osadem drożdży są też ciemne kłaczki, średnicy maks. 1mm.

Miód był wyszumiony, fermentacja na Bayanusach G995 w gąsiorze w temp. pokojowej (ok. 25 stopni). Początkowo miało ciężkie, trochę rozpuszczalnikowe nuty (normalne dla fermentacji w tak wysokiej temperaturze).

Angantyr
(08-09-2015, 15:19)bachus_ napisał(a): [ -> ]Zapomniałem, że mam dwie butelki kamionkowe - ale mam wrażenie, że sa zbyt mocno pokrywane czymś od środka (butelki po komercyjnych miodach). Obadam w domu, czas ich użyć.

Pewno masz kamionki szkliwione, nadają się tak samo jak butelki szklane , tylko ładniej wyglądają, poszukaj gąsiorków nieszkliwionych, wówczas poznasz różnicę.